Feldjägerkorps

Dotaz: Feldjägerkorps
Tazatel: pavel poloprutský | Datum: 8. 11. 2008

Chtěl jsem se zeptat na polní policii jménem Feldjägerkorps. Vše o nich - jak se vojáci označovali na uniformách a o co se konkrétně starali?

Autor: Glynwed | Datum: 12. 11. 2008
Dobrý den, Feldjägerkorps představoval polní policii, která byla podřízena přímo Vrchnímu velení ozbrojených sil (OKW - Oberkommando der Wehrmacht) a nikoliv jednotlivým divizím, jak tomu bylo u klasické polní policie (Feldgendarmerie). Tento sbor vznikl v listopadu 1943, tedy v době, kdy se německá morálka na frontě začala vlivem četných porážek zhoršovat. Mělo se jednat o represivní složku s dalekosáhlými pravomocemi, složenou z vojáků s minimálně tříletou bojovou zkušeností. Feldjägerkorps se skládal ze tří velitelství (Feldjägerkommando) označených římskými čislicemi I-III. Toto velitelství se skládalo z jednoho pluku (Feldjägerregiment), ten se skládal z pěti oddílů (Feldjägerabteilung), každý o 3 rotách po cca 50-ti mužích. Velitelství I a II byla nasazena do operací na východě, velitelství III pak do operací na západě.

Hlavním úkolem jednotek Feldjägerkorps byla kontrola pořádku v týlových oblastech armád a hledání dezertérů. Vzhledem k tomu, že tento sbor podléhal přímo velení OKW, členové Feldjägerkorps byli oprávněni kontrolovat jakéhokoliv vojáka německé armády bez ohledu na hodnost, a to včetně vojsk Waffen-SS. Tyto jednotky měly také pravomoc na místě vykonávat tresty rozsudku smrti.

Svou uniformou se vojáci Feldjägerkorps podobali svým kolegům od Feldgendarmerie a odlišovali se pouze doplňky. Základem byla klasická polní uniforma Wehrmachtu s bílou barvou zbraně (Waffenfarbe), na krku nosili plechový štítek s nápisem Feldjägerkorps a na levém rukávu červenou pásku s nápisem Oberkommando der Wehrmacht -Feldjäger-.Komentáře

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.