Enigma a SSSR

Dotaz: Enigma a SSSR
Tazatel: j. mikl | Datum: 18. 12. 2006

Dobrý den, měl bych takový dotaz týká se Enigmy (šifrovací stroj) a SSSR. Četl jsem někde, že Enigmu rozlušili i Rusové?

Autor: Vojtěch Šír | Datum: 10. 1. 2007
Vyloučit to zcela nelze (válečné dokumenty sovětské SIGINT nejsou v podstatě vůbec k dispozici, i když není mi moc jasné, proč by takový úspěch dodnes tajili), ale v žádné ruské publikaci jsem zatím na takovou informaci nenarazil - naopak běžná je u ruských autorů výčitka západním Spojencům, že oficiálně je o svém dešifrovacím úspěchu během války neinformovali (jinak o operaci Ultra Rusové věděli od své špionáže). Rusové sami uznávají, že v době války by nebyli schopni vytvořit obdobu prvního elektronického počítače Colossus jako Britové (a nešlo jen dešifrování Enigmy, ale i o Geheimschreiber apod.).

Několik přístrojů Enigma Sověti během války ukořistili a zajali i několik německých specialistů a údajně se jim koncem války podařilo zpětně rozluštit některé zprávy z počátku války (např. jen ve stalingradském kotli měli Němci 26 přístrojů Enigma, minimálně tři měli Sověti ukořistit; speciální námořní verzi Enigmy Sověti získali z ponorky U-250 potopené 30. července 1944, kterou v září 1944 vyzvedli a odvlekli do suchého doku v Kronštadtu).

Známé také je, že Sověti měli mnohé dekrypty z Ultry k dispozici prostřednictvím svých špionážních sítí - např. informace před německou ofenzívou u Kurska (operace Citadela) od Johna Cairncrosse (jednoho z "Velké pětky"), který v té době působil v Bletchley Parku (za informace, které před Citadelou poskytl byl pak vyznamenán Řádem Rudého praporu). Některé informace důležité pro vedení války jim v upravené formě předávali i přímo Britové.

Viz také: