Diverzní akce

Dotaz: Diverzní akce
Tazatel: Martin | Datum: 13. 2. 2007

Děkuji moc za odpověd k výsadkářům, přesto bych se rád zeptal, zdali byly seskoky pořád ještě běžné. Tato akce, které se účastnilo přes tisíc mužů, byla přece jen spíše výjimečnou, důsledkem jednoho Hitlerova momentálního intiuitivního záchvatu.<br><br> Vím, že po Krétě údajně vydal Hitler rozkaz, aby výsadkáři nebyli používáni ve velkém počtu při hlavních útocích pro jejich velké ztráty, nicméně v některých parašutistických školách cvičili seskoky, ať už jen třeba z balonů, až do konce války.<br><br> Nevíte něco o nějakých menších seskocích?… Nevím, jestli jste „Hodinu mrtvých očí“ četl, pokud ano, víte, co mám na mysli.<br><br> Konkrétně ten Thürk, jak jsem zjistil, sloužil od roku 1944 v Fallschirm-Panzer-Korps "Hermann Göring". Jediné, co jsem o něm našel na jeho německých stránkách: "Jakožto voják parašutistické obrněné jednotky "Hermann Göring" ve 2. SV 1944 se stává H.T. doslova poslednim nemeckým odvedencem na frontu - do Utrechtu v Holandsku, tam se spřátelí s jedním Kanaďanem.… Dostal Železný kříž po boji o Kalisch. 1945, po oficiálním konci války uprchl z fronty se dvěma kamarády, aby unikli sovětským zajateckým táborům, a vrací se do rodného města ve Slezsku. Odkazy v kapitolach…<br><br> Harry T. byl povolán jakožto voják parašutistického obrněného sboru "H.G." ve 2. SV. (viz take Hans-Horst von Necker). Harry Thürk obdržel Železný kříž za bitvu u Kalisch."<br><br> To je vše.

Autor: Jiří Kříž | Datum: 21. 2. 2007

Diverzní a výzvědné akce malého rozsahu byly prováděny nejen kmenovými jednotkami padákových myslivců na dožádání pozemní armády, ale také speciálními službami - Abwehr, SS, SD a podobně.

Jednou ze speciálních jednotek sloužících v LW také tomuto účelu, byla KG 200. V říjnu 1944 jí velel Werner Baumbach a do její sestavy patřila např. skupina (komando) OLGA. KG 200, založená 20. 2. 1944 s ústřední technickou základnou na letišti Berlin-Finow a s velitelem oberstem Heigem,  měla v listopadu 1944 - v první dekádě - k dispozici mj. 2 velké létající čluny BV 222, dále běžné typy jako Ju 52/3m, He 111, Ju 188, také ale Ju 252, Ju 90, Ju 290, řadu dalších průzkumných, dopravních a jiných typů motorových letadel, nákladní kluzáky, některé ukořistěné a přestavěné B-24 Liberator a B-17 Flying Fortress. Její úkoly byly např.: dopravit na nepř. území agenty bez větších výzvědných úkolů, ale s cílem vytvořit poválečnou residenturu nebo vysazování výzvědných a sabotážních skupin v nepř. týlu a přesuny agentů zpět do Německa. K tomu se kromě klasického padákového výsadku používaly shazovací kontejnery PAG - (Personen-Abwurf-Gerät) pro tři osoby s výstrojí nebo přistání a start na nepř. území. Komando OLGA dopravovalo výhradně osoby s jim přidruženým nákladem.“
Autor těchto řádek, P. W. Stahl, který byl létajícím velitelem OLGY od listopadu 1944, vypočítává ve své knize (GEHEIMGESCHWADER KG 200 - vyd. Motorbuch Verlag Stuttgart 1980) jen málo podobných akcí, navíc bez větších podrobností. Např.:
v červnu 1944 letěly Ju 290 z Cillistei v Rumunsku vysadit agenty za východní frontu"
Nebo:
V blízkosti Moskvy byl padákem vysazen špičkový agent"
Mluví ale také o výcviku sabotážníků:
Výcvik byl ukončen důkladnou zkouškou, kupříkladu úkolem položit na určitý most přes Rýn imitaci nálože. Požadavkem bylo mj. provést tuto činnost správně technicky a bez odhalení."

O agentech a sabotérech říká:
Byli to hlavně dřívější ruští zajatci, kteří se dobrovolně přihlásili, ale také řada Němců."
Jednou z mála akcí, o kterých se zmiňuje podrobněji, je akce SCHERHORN, nařízená za nejpřísnějšího utajení armádní skupinou MITTE a zacílená na prostor cca 100 km východně od Minska. Dále:
KG 200 vysadila za dobu své existence na západě a východě Evropy, Dálném Severu a Blízkém Východě zhruba 1000 agentů všech typů. Nejvyšší ztráty jsme měli při letech z Německa na západ - ve srovnání se ztrátami bombardérů, transportních letců či stíhačů byly však poměrně menší." • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.