Diverzní seskoky

Dotaz: Diverzní seskoky
Tazatel: Martin | Datum: 13. 2. 2007

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli některé jednotky Fallschirmjäger stále skákaly z letadel i na sklonku války, jestli existovaly menší jednotky parašutistů, které plnily diverzní úkoly za nepřátelskou linií... Je to narážka na knihu Hodina mrtvých očí. Případně pokud byste měl víc informací o bojové kariéře Harryho Thürka, zdali dokonce sám nebyl v takové parašutistické diverzní jednotce... Či co u výsadkářů vůbec dělal.

Autor: Jiří Kříž | Datum: 12. 3. 2007

Poslední větší seskok proběhl do oblasti Elsenbornu, kde měla bojová skupina von der Heydte v noci na 17.12.1944 zablokovat spojení na jih přes Schnee-Eifel a tím zabránit přísunu posil ze severu. Transport na letiště proběhl úspěšně, Ju 52 odstartovaly z Paderbornu a Lippspringe. Jako první seskočil velitel von der Heydte.

Píše: „...Pohled na místo seskoku byl krásně strašidelný. Nade mnou se jako světlušky vznášela poziční světla letadel. Světelné stopy po střelách lehkého amerického flaku vypadaly jako šňůry perel. Za černými stromy se pohybovaly pátravé paprsky světlometů. Přistál jsem a zpočátku sám jsem zamířil k dohodnutému místu srazu na rozcestí tří silnic. Cestou jsem potkal první muže. Za svítání jsem měl pohromadě 125 vojáků, něco přes desetinu bojové skupiny. Stáhli jsme se od rozcestí a vytvořili kruhovou obranu. Přestala nám fungovat vysílačka. U jedné zajaté motospojky jsme našli rozkaz pro americký XVIII. sbor, ale nemohli jsme ho předat dál. Dobrovolné spojky, které jsem s ním vyslal, se k našim jednotkám nedostaly.

Druhý den odpoledne všichni pokračovali lesem na severovýchod a narazili na dalších 150 mužů ze své bojové skupiny. Vedl je válečný zpravodaj npor. von Kaiser. Několikrát se museli potýkat s americkými průzkumnými družstvy. Čtvrtého dne narazili při odchodu na východ na americké zajištění a došlo ke krátkému střetu. 21. 12. se velitel rozhodl skupinu rozpustit a nařídil postup v malých skupinkách. 24. 12. se velitel dostal do amerického zajetí a bojová skupina von der Heydte přestala existovat.

Pramen: Volkmar Kühn: Deutsche Fallschirmjäger im Zweiten Weltkrieg, Motorbuch Verlag Stuttgart, 1988 

K osudům Harry Thürka mi není nic bližšího známo, možná by se dalo něco zjistit v materiálech týkajících se německých spisovatelů... • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.