Dánsko a Norsko v květnu 1945

Dotaz: Dánsko a Norsko v květnu 1945
Tazatel: Heim | Datum: 7. 4. 2006

Dobrý den, zajímalo by mne, které spojenecké jednotky se účastnily osvobození Dánska a Norska a zda při něm došlo k významnějším střetům s okupanty. Díky

Autor: Glynwed | Datum: 22. 4. 2006
Na území Dánska a Norska nedošlo v květnu 1945 k žádným zásadním bojovým operacím.

Do Dánska vstoupily spojenecké jednotky po kapitulaci německých jednotek v severním Německu, Nizozemí a Dánsku, podepsané 4. května 1945 a které vstoupilo v platnost 5. května v 08:00 hodin. Ze strany spojeneckých vojáků se tak jednalo pouze o to odzbrojit německé okupační jednotky na tomto území. Dánsko obsazovaly jednotky britské 2. armády (velitel generálporučík Miles C. Dempsey), podléhající britské 21. skupině armád (velitel polní maršál Bernard Law Montgomery). Jeden z příslušníků 101. Cavalry Group (Mechanized) XXX. sboru o obsazování Dánska napsal:

"Naše jednotka...překročila hranici u Flensburgu...a vstoupila do jiného světa - do světa jásotu, vítajících davů a krajiny nedotčené válkou...".

V Kodani se britskému námořnictvu (velitel kapitán H. W. Williams) vzdaly zbytky německé Kriegsmarine (těžký křižník Prinz Eugen, lehký křižník Nürnberg, 3 torpédoborce, 2 torpédové čluny, 10 minolovek, 13 protiletadlových lodí, 19 trailerů, 2 obchodní lodě). Jedině dánský ostrov Bornholm, který osvobodily 8. května 1945 sovětské jednotky, byl poškozen leteckým bombardováním.

Boje na území Norska začaly v říjnu 1944, kdy sovětské jednotky 14. armády (velitel generálporučík V. I. Ščerbakov) Karelského frontu (velitel maršál Sovětského svazu K. A. Mereckov) překročily sovětsko-norskou hranici u města Kirkenes a zatlačily německé jednotky 20. horské armády (velitel Generaloberst Lothar Rendulic) hlouběji do Norska. Dále sovětské jednotky nepostupovaly a na svých pozicích setrvaly až do září 1945, kdy se stáhly zpět na území SSSR. Německé jednotky v Norsku (velitel General der Gebirgstruppen Franz Friedrich Böhme, celkem cca 375.000 mužů) se tak téměř v klidu dočkaly konce války a vzdaly se teprve na základě všeobecné kapitulace podepsané 7. května 1945 v Remeši, která vešla v platnost 9. května v 00:00 hodin. V Norsku působil americký 99. pěší prapor, složený z Američanů mluvících norsky. • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.