Český ježek

Dotaz: Český ježek
Tazatel: Mike | Datum: 9. 7. 2014

Dobrý den, obecně se říká, že protitankový ježek (rozsocháč) je československý vynález. Narazil jsem ale na ruské stránky, na kterých se tvrdí, že vynálezcem ježka je jakýsi sovětský generál Michail Lvovič Gorriker (viz http://fishki.net/1283487-vy-znaete-kto-avtor-protivotankogo-ezha.html). Jak to tedy je? Díky Mike

Autor: Jiří Kříž | Datum: 1. 8. 2014
Ve znění článku jsou hlavně vzpomínky z dětství na to, jak se autorův otec zúčastnil zkoušek rozsocháče jako protitankové překážky. A doba konání zkoušek, o které autor uvádí, že si je pamatuje podle chování otce? Ve vámi uváděném článku se píše:
„Вот выдержка из акта испытания, проведенного 3 июля 1941 года“.
Přeloženo - „Viz citát ze zápisu o zkoušce, provedené 3. července roku 1941“.

Nikde v textu není uvedeno, že by tato protitanková překážka byla v SSSR vynalezena nebo alespoň zkoumána dříve. Naproti tomu se každý může na vlastní oči z dobových fotografií přesvědčit, že dlouho před 2. světovou válkou byly rozsocháče z ocelových profilů odzkoušeny v celé řadě typů armádou předválečné ČSR a používány jako jeden z prvků například při zpevňování obrany stálých opevnění na hranicích republiky „proti nájezdům útočné vozby“ (tehdejší armádní oficiální termín). Je proto zcela zbytečné o autorství či prvenství SSSR v tomto případě vůbec uvažovat. Článek navíc ukazuje na snímku a v textu komentuje také účinnost betonových rozsocháčů a kvituje jejich dobrou účinnost, na rozdíl od hodnocení výsledků daleko dříve konaných předválečných zkoušek v ČSR. Ty naproti tomu prokázaly, že oproti kovovým rozsocháčům poskytují nepříteli dobrý kryt před palbou z opevnění a jsou navíc jen těžko manipulovatelné.

Viz například:


Komentáře

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.