Britské letectvo

Dotaz: Britské letectvo
Tazatel: Harry | Datum: 11. 1. 2006

Měl bych 3 dotazy: 1.Jaký je rozdíl v britském leteckém znaku, pokud je za modrým kruhem eště žlutý kruh. A jaký je rozdíl v americkém znaku, pokud je uvnitř bílě hvězdy červené kolečko? 2. Koupil jsem si modýlek německých kasemat kdesi v Normandii(nebo v jižní Francii(operace Dragoon)) a jsou uvnitř i vojáci na kajaku(možná kanoi), chtěl bych se zeptat jestli někde něco takového použili?(mají nášivky Britských Commandos) 3. Třetí dotaz sem moc nepatří, ale zeptám se. Slyšel jsem žě, český samopal má menší ráži než 9mm. Je to pravda? Dík za odpovědi.

Autor: Tomáš Adam | Datum: 12. 1. 2006

Ad 1) Žlutý kruh (přesnější je termín "lem") se během WWII na letadlech RAF i FAA používal pouze u trupové kokardy - s výjimkou průzkumných letadel (typickým příkladem jsou průzkumné varianty Spitfirů či Mosquit). Jeho šířka byla určena poměrem průměrů, jeho "širší" varianta se používala cca do poloviny roku 1942, později byla nový předpisem určena značně užší. Takřka bez výhrady lze toto pravidlo uplatnit na letadla operující z britských ostrovů, v zámoří existovala řada místních úprav předpisů - třeba na CBI byl vypuštěn červený terč a znaky byly pouze modro-bílé a pod.
Červený terč v bílé hvězdě u znaků amerických letadel byl vypuštěn v souvislosti s vypuknutím války v Pacifiku. Od roku 1942 se přestal používat.

Problematika výsostných znaků je poměrně složitá, nicméně přesně definovaná - zejména u amerických letadel lze podle tvaru a provedení znaku poměrně přesně určit období, kdy ono konkrétní letadlo bylo ve službě. Podrobnější výklad lze nalézt např. v pomůcce "Stavíme plastikové modely" č.5 a č.8 z 80. let. Rovněž existují další specializované kitařské materiály s tímto zaměřením.

Ad 2) Kajaky byly použity např. při operaci Frankton v prosinci 1942. Pět dvoumístných kajaků použili commandos pro proniknutí do přístavu Bordeaux, kde pomocí speciálních náloží poškodili čtyři obchodní lodě, tanker a strážní loď.
Operaci je věnována kapitola v knize Ivana Hrbka "Na mořích a oceánech", Panorama 1989.

Ad 3): odpověď  zadal: Worchester

PŘEDVÁLEČNÉ SAMOPALY-
Náš první samopal vz.38 měl ráži 9mm ,ale kratší nábojnici a střelu-typu 9mm Browning short (9x17mm)

POVÁLEČNÉ SAMOPALY-
samopaly vz.23,25 byly ráže 9mm Luger (9x19mm)

samopaly vz.24,26 používaly náboj 7,62x25mmTT

samopal vz.61 Škorpion používá náboj 7,65x17mm Browning (postupně i jiné 9mm náboje jako Makarov, Browning short, Luger)

Jestli myslíš SAvz.58, tak ten má opravdu menší ráži. Ovšem je to samopal jen úředně, prakticky patří mezi tzv. útočné pušky. SA58 používá náboj 7,62x39mm vz.43.



  • *
    Vyplňte prosím jméno
  • *
    Vyplňte prosím název
  • *
    Vyplňte prosím text komentáře
  • Vyplňte správně kontrolu
  • *
    Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.