Osudy C.W. McCluskyho, Jr.

Osudy C.W. McCluskyho, Jr.
Dotaz: Dávid Mati - 27. 5. 2009

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na životné osudy korvetného kapitána menom Wade McClusky, ktorý viedol letku strmhlavých bombardérov Douglas SBD Dauntless štartujúcu z lietadlovej lode Enterprise a s ktorou zničil 4. júna 1942 v spolupráci s ďalšou letkou z Yorktownu 3 japonské lietadlové lode Akagi, Kaga a Soryu (aj keď tú dorazila až americká ponorka Nautilus). Ďakujem


Clarence Wade McClusky, Jr., Rear Admiral, US Navy, ret.(zde v hodnosti Commander)

Clarence Wade McClusky, Jr. se narodil 1. června 1902. Po absolvování střední školy se přihlásil na US Naval Academy, kde úspěšně absolvoval jako námořní důstojník v hodnosti Ensign (podporučík) v roce 1926. Kvůli svému velkému zájmu o letectví se nechal zapsat do kursu pro námořní letce a ten rovněž velice úspěšně absolvoval v roce 1929. Před vypuknutím 2. světové války prošel několika dalšími zdokonalovacími kursy a funkcemi na lodích US Navy, až byl roku 1940 přidělen jako pilot v hodnosti Lieutenant (poručík) k letce stíhačů  VF-6 na letadlové lodí USS Enterprise (CV-6), kde po absolvování nezbytného velitelského krátkodobého kursu začal v dubnu 1941 stejné letce velet, již v nové, vyšší hodnosti Lieutenant-commander. Tato hodnost zhruba odpovídá hodnosti kapitánporučíka (Kapitänleutnant) v německém námořnictvu nebo korvetního kapitána (Capitain de corvette) v námořnictvu francouzském. Při nájezdech na atol Wotje a ostrov Wake dosáhl v čele své letky nejméně dvou sestřelů.

V dubnu roku 1942 byl McClusky Jr. zařazen na funkci velitele letecké skupiny (útočného svazu) AG-6 (CVG-6) na Enterprise. Z titulu této funkce velel letkám VB-6 (vel. R. Best) a VS-6 (vel. E. Gallaher) a také dvěma číslům svého tříčlenného „velitelského“ roje právě v dopoledním náletu na japonské letadlové lodě 4. června 1942, při němž jej střela z japonské stíhačky Zero dost těžce zranila na noze a proto se již odpoledních náletů nezúčastnil.

Průběh střetnutí u Midway nepatří do této odpovědi, je konec konců notoricky známý, lze jej nalézt v záplavě více či méně spolehlivých pramenů a proto se zde zmíním pouze o další kariéře C. W. McCluskyho, Jr. v US Navy. Ten později obdržel i díky své mnohostranné kvalifikaci velení na doprovodné letadlové lodi USS Corregidor (CVE-58). Zde s úspěchem sloužil po zbytek války v Pacifiku a po jejím konci, kdy se třída doprovodných letadlových lodí vyřazováním přebytečných lodí co do počtu rychle zmenšila, pracoval — již na souši — na konci 40. let a začátku 50. let v celé řadě námořních štábů.

Za války v Koreji se Captain C. W. McClusky Jr. uplatnil jako náčelník štábu nejprve u 1. flotily, pak u 7. flotily až do roku 1952. V létech 1952-1953 velí Naval Air Station (námořní letecké základně) US Navy v Glenview ve státě Illinois. V létech 1954-1956 pak velí v Bostonu jednomu uskupení Atlantic Reserve Fleet (Atlantické záložní flotily) a v červenci roku 1956 odchází do výslužby v hodnosti Rear Admiral (kontradmirála). V uznání jeho výtečných schopností byl mnohokrát vyznamenán a citován v rozkaze. Kontradmirál Clarence Wade McClusky, Jr. umírá 27. června 1976 jako jeden z významných válečných hrdinů amerického námořnictva.

Jako výraz vysoké úcty k němu samému a za jeho nesporné zásluhy na vítězství US Navy v bitvě o nadvládu v Pacifiku byla jeho jménem pokřtěna nová fregata třídy Oliver Hazard Perry, loď USS McClusky (FFG-41) o výtlaku 4 100 tun, která byla zařazena do služby 10. prosince 1983. Rovněž na jeho počest se v US Navy každoročně uděluje nejlepší letce útočných letadel námořnictva (The Most Outstanding Attack Squadron) cena nazvaná jeho jménem — McClusky Award.

Závěrem je třeba dodat, že USS Nautilus sice tři svá torpéda na hořící LL vypálil, ale Japonci žádnou explozi torpéda nezaznamenali; jak vypověděl Kikan čúsa Džóšio Kusada, šéf havarijních týmů na lodi Kaga, dvě ze tří torpéd minula a třetí nevybuchlo, přičemž se po nárazu rozlomilo, hlavice se potopila a zadní část zůstala plout na hladině. Několik japonských námořníků ji pak použilo jako záchranný vor.


Velmi významnou pomoc při zpracování této odpovědi mi laskavě poskytl kolega Tom, kterému tímto děkuji.

Autor: Jiří Kříž | Datum: 3. 6. 2009

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.