18.SS Freiwillige Panzer Grenadier Division "Horst Wessel" na konci války

18.SS Freiwillige Panzer Grenadier Division "Horst Wessel" na konci války
Dotaz: Jarda - 19. 6. 2008

V publikaci "Tessin-Verbände der deutscher Wehrmacht und Waffen SS" je u 18.SS P.G.D. "Horst Wessel" uvedeno, že při ústupu ze severomoravského bojiště jednotka vedla tuhé obranné boje v prostoru Bruntál-Karlová Studánka a pak se stáhla do prostoru Jelenia Gora a postupovala k Labi, kde padla do ruského zajetí. Zajímalo by mě o jaké obranné operace se jednalo a jaká byla přesná lokalizace bojů. Děkuji.

Dobrý den, jednotky 18. SS Freiwillige Panzer Grenadier Division „Horst Wessel“ zaujímaly od začátku března 1945 postavení u města Cosel (dnes Kedzierzyn-Koźle, Polsko). Zde na ni 15. března dopadl sovětský útok a následně byla obklíčena v kotli jižně od Opole. Po probití z obklíčení, při kterém utrpěla značné ztráty a ztratila většinu svých těžkých zbraní, byla divize do konce března držena v záloze 1. Panzer Armee. Je možné, že v tomto období byla část divize nasazena do bojů u Leobschütz (Glubczyce). V polovině dubna se divize přesunula do zálohy 17. Armee jižně od Breslau (Wroclaw), kde zůstala až do května 1945, kdy zahájila spolu s ostatními jednotkami ústup směrem do Čech.

V době přesunu divize (u 17. Armee vedena od 12. dubna) byla fronta od Vámi popisovaného prostoru (Bruntál—Karlova Studánka) ještě poměrně daleko (18. 4. probíhala po čáře Krnov-Opava), takže informace o bojích této divize v tomto prostoru jsou podle mého názoru mylné. Není však vyloučeno, že v tomto prostoru byla divize soustředěna v záloze 1. PzArmee.
Autor: Glynwed | Datum: 21. 6. 2008

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.