Dokument Vrchního velitelství branné moci (OKW), vyhotovený 14. května 1945 Operačním oddělením pro pozemní vojsko (Einsatz Abteilung (H)) Velitelského štábu A (OKW/Führungsstab A).

Wehrmachtführungsstab (WFSt) sídlil od 15. ledna 1945 v komplexu Maybach I u Zossenu. V 15:00 20. dubna 1945 musel být komplex z důvodu průlomu sovětských tankových jednotek 1. ukrajinského frontu evakuován a WFSt se přesunul do budov Protiletadlové školy (Luftschutzschule) ve Wannsee.

Večer 20. dubna se část WFSt přesunula z Wannsee po trase Wittenberg – Riesa – Meißen – Tharandt – Teplice – Most – Plzeň – Eisenstein – Passau – Ried – Salzburg do Berchtesgadenu, kam dorazila 23. dubna. Následujícího dne zde byl vytvořen OKW/Führungsstab B v počtu cca 1500 mužů, do jehož čela byl postaven zástupce velitele štábu pro jižní oblast (Stellvertretender Chef Wehrmachtführungsstab (Südraum)) Generalleutnant August Winter. Tento štáb na základě rozkazů OKW pomáhá řídit operace Skupin armád (Heeresgruppe) Süd, Mitte a velitelství (Oberbefehlshaber) Südwest, Südost a West. Dne 27. dubna se OKW/Führungsstab B přesunul do města Königssee (hotel Schiffmeister) a 3. května 1945 je část OKW/Führungsstab B rozpuštěna, zbytek (cca 400 mužů) se pokouší ustoupit do města Zell am See, je však zajat americkými jednotkami.

Zbytek WFSt, který zůstal ve Wannsee, se 22. dubna přesunul do městské části Potsdam-Krampnitz, kam se přesunul také štáb OKW (Stab OKW). Z Berlína se k těmto štábům na Hitlerův osobní rozkaz připojili také šéf OKW (Generalfeldmarschall Wilhelm Keitel) a šéf WFSt (Generaloberst Alfred Jodl). Odtud měli řídit vojenské operace na záchranu Berlína. Vzhledem k postupu sovětských jednotek se OKW přemístilo do obce Neuroofen severně od Berlína. K 26. dubnu je přímo pod WFSt přidělena velitelská skupina (Führungsgruppe) Generálního štábu pozemního vojska (Generalstab des Heeres). Takto posílený štáb je označován jako OKW/Führungsstab A. Večer 29. dubna se přesouvá do obce Dobbin, 1. května do města Neustadt-Glewe a konečně 3. května do námořní základny Flensburg-Mürwik. Zde součásti OKW zůstaly až do 23. května 1945, kdy byly oficiálně vzaty do britského zajetí.

Zkratky:

  • Eins.Abt.(H) – Einsatz Abteilung (Heer)
  • Stellv.Chef WFSt – Stellvertretender Chef Wehrmachtführungsstab
  • OKW – Oberkommando der Wehrmacht

Zdroj: National Archives Record Group 242 – Publication T78 – Roll 398 – Document group H1/42