Komentáře k: Tajná válka 1939–1945

Zpět na: Tajná válka 1939–1945
 • Pravda

  Dr. Strangelove 19. 5. 2021 10:11
  Mě asi nejvíc zaujala v závěru knihy ta Hastingsova úvaha, že v západních demokratických státech byla společnost nastavena tak, aby pravdu (ve smyslu pravdivosti nějakých předkládaných tvrzení) vnímala jako vysoce cennou pozitivní hodnotu, kterou je třeba hájit. V diktátorských režimech (Německo, Japonsko, SSSR) byla naproti tomu pravda vnímána jako cosi cizího, podezřelého a nepřátelského.
 • Moravcův špatný obchod

  Michel od partyzánů 23. 2. 2021 13:21
  Mě tedy nejvíc pobavilo, když Hastings v úvodu zmiňuje tu příhodu, kdy Moravec zaplatil nějakému svému informátorovi v Německu spoustu peněz za informace o nové německé zbrani, a pak to hrdě předložil svému nadřízenému. Ten si to prohlédl, a pak vytáhl ze skříně oficiální propagandistický časopis Die Wehrmacht, kde byl článek o téže zbrani se stejnými informacemi, za které Moravec svému vykutálenému německému agentovi zaplatil spoustu peněz, a poznamenal k tomu, že předplatné tohoto časopisu stojí jen pár korun.
  • Re: Moravcův špatný obchod

   Krojc 25. 2. 2021 04:43
   Takové historky se dějí, tato událost byla způsobena nedostatky v analytické práci skromného Moravcova štábu. Vím o příhodě, kdy byl adm. Kuzněcov a další sovětská námořní věrchuška pohnáni před soud za to, že prodali za hranice plány na letecké torpédo. Podnět od kontrarozvědky byl prakticky nesmyslem, protože v zahraničním odborném tisku bylo toto torpédo popsáno o několik roků dříve. I zde selhali analytici, přidal se známý Stalinův špionážní stihomam a někteří nepoctiví důstojníci kontrarozvědky, kteří se "živili" dodáváním údajných zrádců a špionů ve velitelských řadách sovětských ozbrojených sil podle Stalinových bizarních představ a obav.
Zpět na: Tajná válka 1939–1945
 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.