Komentáře k: For the Homeland! The History of the 31st Waffen-SS Volunteer Grenadier Division

Zpět na: For the Homeland! The History of the 31st Waffen-SS Volunteer Grenadier Division
 • SS - zbabělci

  havl 26. 4. 2004 15:23
  Za to když po zuby vyzbrojeni mužové vraždí bezbrané civilisti to je podle autora zřejme hrdinstvi!!! neznám větší zbabělost!!!
  • Re: SS - zbabělci

   needless 8. 2. 2005 21:08
   O tom nic nevim, muzes mi prosimte sdelit kde se tahle divize Waffen-SS podilela na zabijeni bezbranych civilistu?
 • Náchod-Běloves

  Ondík 15. 3. 2004 08:31
  Možná, že se Vám bude hodit tohle, zřejmě je to nejkvalitnější, co se dá na netu o událostech v Bělovsi u Náchoda splašit.
  home.tiscali.cz:8080/beloves/obsah2.htm
  • RE: Náchod-Běloves

   Honda 16. 3. 2004 01:16
   Díky-super.
   Mám dvě publikace z těch co autor vycházel,takže to doplňuje mé znalosti.
   Píše tam,že pěší útvar v koloně Jagdpanzer byli SSáci, z toho vyplívá,že se u těchto událostí jedná z 90% skutečně o členy 31.GDiv , protože to byla široko daleko jediná jednotka SS vyzbrojená JgP38. Pokud ovšem Hetzery nebyly Wermachtu (zbylích 10%).
   • RE: Náchod-Běloves

    Sremac 6. 6. 2004 22:36
    Oběti z řad SS v Náchodě a blízkém okolí jsou z uvedené 31.Waff.Gren.Div.d.SS,v uvedeném prostoru se ,ale také pohybovali zbytky jednotek 2.SS Pz.Div."Das Reich",3 SS Pz.Div."Totenkopf". 13.Waff.Geb.Div.d.SS"Handschar", 15.Waff.Gren.Div.d.SS(lett.Nr.1),20.Waff .Gren.Div.d.SS(estn.Nr.1).Ověřeno nálezy id.známek.
    Malá zajímavost na závěr,vojáci 100.Jäg.Div. poskytovali příslušníkům waffen SS svoje uniformy jako kamufláž před gardisty kteří v Náchodě(náchodský pivovar) a okolí doslova lovili odzbrojené příslušníky waffen SS
    • Re: RE: Náchod-Běloves

     Petr 6. 1. 2024 19:55
     Vy jste byl hledat z detektorem kovů v bělovsi? Nebo kde jste nalezl id.znamky. a co jste přesně našel za nálezy.
 • Podrobnosti

  Honda 14. 3. 2004 22:08
  Je škoda,že tam není zmíňka (třeba od nejákého pamětníka) o Náchodě 9.9.45 .Zajímalo by mě jestli jednotka PanzerjagerAbt (Hetzery),která tam svedla svůj „poslední“ boj (čast strojů byla dále v Č.Skalici), byla skutečně z této divize.

  Mohlo by se totiž,pokud to nebyli „skuteční“ SS, případně jednat o jednotku 359.pěší divize,která měla také Hetzery.Nebo jiný samostatný útvar vyskytující se v této oblasti.
 • Kniha

  Vilda 14. 3. 2004 20:19
  Pardon, kdy a kde ta kniha vysla?
  • RE: Kniha

   Johny 20. 3. 2004 22:38
   anglicky: 2002 nakladatelství Helion, německy: 1996 nakladatelství Baja - Maďarsko.
 • :)

  Pavel 12. 3. 2004 23:23
  Uz jenom to, ze si nekdo oblece uniformu SS je duvod k likvidaci. Nechapu co se deje, ze se SS nekdo zastava.
  • RE: :)

   Johny 20. 3. 2004 22:50
   Nikdo se SS nezastává. Jde o to popsat historii tak jak se stala. Pokud se někteří SS nevzdali a neodevzdali zbraně tak samozřejmě nemohli požadovat ochranu dle mezinárodního práva. Nadruhé straně postřílení bezbraných vojáků ať už byli z SS nebo ne není důvod k hrdosti. Ti kteří to dělali měli celých šest let dostatek příležitostí ale odvaha jim stačila akorát tak k popravě v době kdy už jim nic nehrozilo.
  • RE: :)

   cinik 18. 3. 2004 08:36
   To by platilo pouze v době, kdy se tam vstupovalo dobrovolně. Bojové divize SS tvořené po roce 1943 už zdaleka dobrovolné nebyly a těžko můžeš něco vyčítat člověku, co byl zverbován víceméně násilím...
   • RE: RE: :)

    Honda 19. 3. 2004 00:18
    Problém bude v tom, že nikdo nebyl zverbován víceméně násilím- ON SE TOTIŽ NIKDO NEBRÁNIL- dnes říkají my tam nechtěli,ale ve skutečnosti to tenkrát neřekli
    a už vůbec né nahlas(že měli strach je možné,ale ne ospravedlňující-myslím,že kulka by je nečekala,buď by šli jinam nebo do koncentráku). Ve většině výpovědí dotčených osob to považuji za určitou výmluvu.
    Ony právě ty jednotky "mobilizované" byly kolikrát horší(brutálnější) než ty elitnější.
 • "Zbabělci"

  Honza 11. 3. 2004 12:33
  Fascinuje mne zejména to, že čs. "partyzáni" - takto v uvozovkách o nich zásadně píší Němci (s připomínkou, že se ozbrojili až po odchodu německých vojsk a vraždili zásadně německé civilisty) si podle pamětníků troufli zaútočit na divizi SS a způsobit jí tisícové ztráty...
  • RE: "Zbabělci"

   Panzer 15. 3. 2004 23:14
   Partyzáni a Revoluční gardy jsou po ostraze koncentračních táborů největší prasata a zbabělci! Jsem jen rád, že historie je postupně reflektována realističtěji než za dob komunistické propagandy..
   • RE: RE: "Zbabělci"

    curahee 19. 3. 2004 01:27
    Co rikas treba na Titovi partyzany,nebo na italske partyzany,kde velkou merou v jejich radach bojovalo ceske vladni vojsko?To taky byla prasata?Kdo zacal valku a nejvetsi konflikt v dejinach?
    Nemci si zaslouzili cokoliv a v jakekoliv forme za vsechny pogromy,zabijeni,heydrichiadu a dalsi svinstva!
    U cloveka s tvym nickem se temto nazorum neda divit.
    • RE: RE: RE: "Zbabělci"

     Pz. 23. 3. 2004 09:08
     No pravda, já měl 2 prastrýce na východní frontě, takže se na to dívám jinak. Ale partyzáni v Jugoslávii jsou samozřejmě něco jinýho. Udělal jsem chybu, hodil jsem všechny do jednoho pytle...
     • RE: RE: RE: RE: "Zbabělci"

      havl 23. 4. 2004 10:39
      K partizánskému boji byly lidé přinuceni otřesným chováním Němců. Za to, že se někteří z nich v průběhu bojích zbláznili nebo, že se mezi ně dostatly psichopati mohou jen ti lidé co rozpoutaly válku. Jinak by uvedená individua nedostala příležitost se plně projevit. Tak jako ji v současné době nemůžeš naštěstí dostat ty!!!
     • RE: RE: RE: RE: "Zbabělci"

      Ramon 25. 3. 2004 19:51
      to Panzer: Pročítal jsem si komentáře a zaujal mě tvůj příspěvek, ovšem nikoli z hlediska kritizované knihy o 31. dobrovol. divizi SS.
      Jedná se mi o to, že mám i já předka, který bojoval na východní frontě (po boku našich západních sousedů) a snažím se získat bližší informace o jeho jednotce, bojovém nasazení apod. Chtěl bych tě tedy poprosit, pokud jsi někdy zjišťoval podobné skutečnosti o svých prastrýcích, jestli by ses se mnou nepodělil o své zkušenosti z pátrání, a to na adrese [email protected]. Pochopitelně pokud budeš mít o danou věc zájem.
      Předem dík R.
  • RE: "Zbabělci"

   Johny 12. 3. 2004 09:17
   O tom ani tato kniha ani české prameny nehovoří. Kde se to stalo? Mám popis událostí z Náchoda. Když povstalci zjistili, že jde proti nim plně vyzbrojená jednotka všichni až na pár mladých kluků utekli do lesa se schovat. Většina mrtvých na straně 31.divize bylo dle svědectví zmasakrováno poté, co se vzdali.
   • RE: RE: "Zbabělci"

    Glynwed 12. 3. 2004 12:40
    Moje babička bydlela v květnu 1945 v Krakovanech (SV od Kolína). Němci tam měly v okolí radarové stanoviště (Stellung "Koralle"), které vyhodily do vzduchu a ráno odjeli směrem na Kolín. Ve vesnici se hned objevilo 5 chlapů s puškama a jedním kulometem. V poledne se z lesa východně od vesnice vynořil náklaďák s němcema, a ty tatíkové po nich začli střílet. Němci jim odpovídaly, jeden to dostal do břiha a jeden do nohy (pak o ní přišel). Za tím náklaďákem se ale postupně objevilo cca 20 dalších, takže všichni zdrhli domů a trnuli hrůzou že to tam němci vypálej. naštěstí jenom projely a odfrčely směrem na Chlumec. Zbyl po nich na cestě jenom jeden mrtvý voják, který pak odnesly na hřbitov. Docela by mě zajímalo, co to bylo za jednotku. Nemáš k tomu Johny něco?
 • Dotkly se nás

  Ludva 11. 3. 2004 10:08
  Popis událostí, které se nás dotkly je zkreslen. Pěkné ! Klasický případ, kdy se nám kniha líbí až na pasáže, které známe z jiných souvislostí a pravda leze na povrch. A nejsou náhodou zkresleny i ty události, o kterých nemáme víc informací ? Prostě je to škvár zapadající do současné propagandistické linie, že hodným Němcům bylo ve válce ublíženo !
  • RE: Dotkly se nás

   Honda 14. 3. 2004 22:13
   "že hodným Němcům bylo ve válce ublíženo "
   V podstatě neznám knihu od něměckého autora, ve které by nebyla na toto téma alespoň zmíňka.A je to dost časté i u jiných autorů jiné státnosti, kromě Rusů. Tudíž není se co divit.
   • RE: RE: Dotkly se nás

    Panzer 15. 3. 2004 23:18
    Třeba kousek od místa, kde bydlím, hrdinná československá armáda zastřelila přes 300 karpatských Němců, samozřejmě civilistů, na wehrmacht by neměla, možná odzbrojenou.., z toho 79 dětí..

    Připadá mi, že tady mají všichni nějak jednostranný pohled, musím to nějak vyvážit zase svým jednostrannějším názorem..
    • RE: RE: RE: Dotkly se nás

     Mandor 17. 3. 2004 13:37
     Ehm, autor pise o ztratach divize ve vojacich, ne o ztratach na civilistech. To je dobre chapat Ernste... Nechapu co se fasounovi nezda na tom, ze na ne Cesi utocili... Ma to asi nejak pomotane a povazoval nas za spojence ci co. Spis s tim dobraci s SS nepocitali a o to vic je to zaskocilo. Cechacci a bojuji ?! To ho musel zabit ten sok sam o sobe ;) Asi Nemcourek nechapal plne situaci v protektoratu behem valky, kdy byl odboj temer nemozny. Cechy nejsou Balkan. Ani terenem, ani vzdalenosti od Rise. Nahromadeny hnev a slzy z sestileteho teroru se uvolnil a jiste, nekde to odnesli i nevinni civiliste. Je to smutne, ale pochopitelne. Neni mozne zamenovat pricinu a nasledek ...
Zpět na: For the Homeland! The History of the 31st Waffen-SS Volunteer Grenadier Division
 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.