Komentáře k: Stumbling Colossus. The Red Army on the Eve of World War

Zpět na: Stumbling Colossus. The Red Army on the Eve of World War
 • Statistika

  Ludva 15. 9. 2003 14:24
  Stálo by za úvahu zvážit, zda jsou dokonalé přehledy a statistiky seriózním podkladem pro rozbory. Falšování výkazů a hlášení je základní dovedností v tak obludné byrokracii, jakou byla ta stalinská.
  • Re: Statistika

   jarda 2. 10. 2005 04:14
   viž například vydal odtajněné dokumenty čeljabinských archivů o produkci v Tankogradu.rozdíl v počtu,který nahlašovali s. Stalinovi je minimální,nemyslíš,že některé údaje musekli být pravdivé,šlo o kejhák!
 • Připomínka

  Ondík 11. 9. 2003 14:19
  Poněkud mne zaráží názor, že ....je to diskutabilní metoda, protože stejná kniha se dá napsat i o německé armádě v červnu 1941, která nakonec zaútočila. Německá armáda, co se týče vzájenmé sladěnosti jednotlivých druhů vojsk v poli i v týlu měla nesporné výhody ve dvou letech plných obrovských zkušeností, které získala v tažení na západ a na jih Evropy. Tedy asi takováto kniha o Německé armádě jako o potácejícím se kolosu by byla od začátku nesmyslem.
  Pravda, Rudá armáda měla za sebou také několik zkušeností, ty se ale řešily víceméně bez výstřelu, vyjímkami byly Chalchin Gol, Chasan a pochopitelně Finsko. Japonci však v pozemních bojích nebyli soupeři na výši (jejich činnost do této doby můžeme s trochou nadsázky charakterizovat jako velké trestné výpravy) a válka s Finskem byla velkou blamáží RA, která pouze odkryla velmi mnoho jejich nedostatků. V konfliktu od 22. června se vše projevilo v plné šíři, zato německý válečný stroj fungoval zpočátku velmi dobře - mluvíme pochopitelně o prvních týdnech bojů.
  • RE: Připomínka

   Honza 16. 9. 2003 14:21
   "Rudá armáda měla za sebou také několik zkušeností, ty se ale řešily víceméně bez výstřelu" - to je dost naivní představa. Ještě v roce 1925 Politbyro dospělo k závěru, že SSSR "dosud zcela nevybředl z občanské války a v nejbližší době se toho sotva dosáhne"* Narozdíl od prostých vojáků naprostá většina důstojníků bojové zkušenosti měla a to i po stalinských čistkách.

   *Voráček: Vznik, vývoj a praxe moci násilí v SSSR 1917-39. Slovanský přehled 2/2003.
   • RE: RE: Připomínka

    Ondík 16. 9. 2003 15:01
    Takže zkus připomenout alespoň jeden konflikt(s výjimkou mnou už uvedených), kdy se RKKA opravdu bojově prosadila v moderní manévrovací válce přelomu 30. a 40. let. Ohánět se občanskou válku a podobnými archaickými konflikty ve stylu 19. století, příp. WWI mi připadá diletatntské.
    Pokud si z kontextu nepochopil, že se mi jedná o pojetí bleskové války, tak jsme si nerozuměli.
    • RE: RE: RE: Připomínka

     Jerry 17. 9. 2003 10:55
     "Rudý blitzkrieg" v Polsku 1939.
     • RE: RE: RE: RE: Připomínka

      Ondík 17. 9. 2003 12:26
      "Rudý Blitzkrieg", předvedený od 17. září 39, byl zahájen proti zcela dezorganizované a téméř zničené polské armádě. Polský odpor vypadal podle toho . S opravdovou válkou to opravdu nemélo co dělat. Byla to jen snaha urvat si z téměř mrtvého Polska co nejvétśí kus.
      • RE: RE: RE: RE: RE: Připomínka

       Jerry 17. 9. 2003 15:13
       To ano, ale šlo o první Sovětský úspěšný pokus o nasazení mohutných obrněných ( tankových, mechanizovaných..) útočných svazů.
       • RE: RE: RE: RE: RE: RE: Připomínka

        Ondík 17. 9. 2003 15:54
        Pokus snad ano, ale bez jakékoli nutnosti zaobírat se rovnocenným protivníkem a tedy i bez jakékoli šance získat opravdovou zkušenost v oboustranném boji obrněných sil, což je ten případ,(resp. jeho absence u tank. a mech. vojsk RKKA/ od kterého se vyvinula tato diskuze.
Zpět na: Stumbling Colossus. The Red Army on the Eve of World War
 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.