Komentáře k: Průvod v Hulíně

Zpět na: Průvod v Hulíně
 • Očištění jména Jan Dutka

  Karel Růžanský 6. 12. 2009 23:28
  Na této fotogrfii je vyfocen Jan Dutka neprávem považovám za kolaboranta.Po přečtení dobových dokumentů je zřejmé,že by měl být považován spíše čestným občanem.Funkci přijal až po doporučení svých přátel s vědomím,žě tím pomůže občanům města Holešova.Je jasné,že lidem kterým komise nebyla povůli budou šířit pomluvy a budou mezi prvnímy,kteří budou vznášet obvinění z kolaborace.Co říci zavěrem?Určitě každý kdo by se dostal do situace jeko Jan Dutka zachoval by se stejně pokud by věřil,že tím pomůže svým spoluobčanům."SUĎ ČINY JINÝCH PODLE ČINŮ SÝCH"
  • Re: Očištění jména Jan Dutka

   Honza M. 17. 4. 2010 22:28
   Řekněme si to na rovinu: komise byla jmenovaná z vůle okupantů a sestavená tak, aby jim vyhovovala - 1/3 tvořili Němci-nacisté, 1/3 čeští fašisti-antisemiti, 1/3 vysloužilí úředníci, kteří udělali kariéru již za c.k. monarchie a k bývalé republice neměli zrovna pozitivní vztah (případ Dutky); na jejich jmenování dohlížel esesák. Lze se divit, že českým vlastencům nebyla tato komise po chuti, natož po vůli?

   K Dutkově "kolaboraci" jen tolik, že lidový soud v r.1945 řízení proti němu zastavil; trestní komise jej v r.1947 sice odsoudila k pokutě a vězení, ale odvolací komise v r. 1948 trest snížila a následně byl amnestován (odseděl si celkem 2 měsíce ve vyš. vazbě).

   Kolaborant je možná silné slovo, ale na čestného občana bych jej rozhodně nejmenoval.
Zpět na: Průvod v Hulíně
 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.