Komentáře k: Lehký tank vz. 35

Zpět na: Lehký tank vz. 35
 • Vojenská technika

  Karel 28. 10. 2008 16:56
  Nemohu se ubránit pocitu, ale ten náš tank je absolutně dokonalý a ty německé stroje co se předvedlý v 2.svět válce jsou POUHOU KOPII českých tanků. Děkuji za celkový přehled Fronta.cz, moc mě to zaujalo a musím se přiznat, že některé vojenská fakta od r.1930 jsem dosud neznal. Hezký den a pěkný prožitek v dnešní sváteční den.Ať žije v míru naše krásná vlast Česká republika.
 • zaměřovač

  wikin 10. 8. 2006 17:29
  Mám ještě jeden dotaz, jakým způsobem střelec mířil? Bylo to průzorem ve velitelské věžičce nebo někde jinde?
  Díky
  P.S. jsem sice fanda, ale amatér a začátečník
  • Re: zaměřovač

   Papouch 11. 8. 2006 20:54
   Za prvé bych řekl, že dle tvého dotazu si nemyslím, že jsi amatér a začátečník - je to docela odborný dotaz :-))

   Než odpovím na tvůj dotaz, tak bych chtěl upozornit, že hodně odpovědí nalezneš ve výborné knize od pánů Franceva a Klimenta "Československá obrněná vozidla 1918-1948", takže neváhej a kupuj - je v prodeji druhé vydání. Podrobnější informace nalezneš také v Publikaci od vydavatelství MBI "LT vz. 35" - taktéž od pánů Franceva a Klimenta.

   Průzorem ve velitelské věžičce se nemířilo.

   Samotný způsob zaměřování lze těžko vysvětlit bez názorných nákresů a fotodokumentace, ale pokusím se, budeme se tedy bavit o zaměřování ve věži ...

   Dělový záměrný dalekohled s 2,6 násobným zvětšením byl společný i pro spřažený kulomet, ale každá zbraň (dělo a kulomet) měla samostatnou stupnici. Tento dělový dalekohled ústil vlevo mírně nahoře (z pohledu řidiče) vedle brzdovratného válce kanónu. Všimněte si na fotografiích a nákresech tovární deformace tohoto brzdovratného válce právě na levé horní straně - je to kvůli míření. Pokud byl dělový dalekohled v boji poškozen, tak se používalo mechanického mířidla na levé straně čelní desky věže - po odklopení pancéřové krytky (dobře vidět na fotografiích)

   Pro doplnění bych ještě rád zmínil, že pro střelbu z kulometů se mohla ještě používat normální mířidla, když se z kulové lafety vyjmula taková kovová zátka.

   S pozdravem Papouch
 • velitel tanku, komunikace

  wikin 7. 8. 2006 18:52
  neví náhodou někdo, jak spolu osádka komunikovala za jízdy, když jejich kožené helmy neměly sluchátka, jo a taky by mě zajímalo jak ovládal velitel-střele kulomet, když seděl nalevo od kanonu a kulomet byl napravo (jestli jako měl nějaký táhla...)???
  díkec
  • Re: velitel tanku, komunikace

   Papouch 7. 8. 2006 22:59
   Osádka komunikovala během vnitřního spojení světelnou signalizací pomocí žárovek (červená, zelená a modrá). Kulomet ve věži byl spřažený s kanonem (ano, pomocí táhla se střílelo z kulometu a kanonu současně). Útočná vozba používala tříčlennou posádku LT vz. 35, takže ve věži bylo místa dost, Panzertruppe zavedla čtvrtého člena (střelec z kulometu / nabíječ).
 • Poslední sbohem .....

  Papouch 2. 8. 2006 18:11
  Fotografie pořízena v březnu 1939. Kolona tanků LT vz. 35 na poslední cestě ve službách prvorepublikové útočné vozby, příští uživatel : Panzertruppe

  - fotografie opakovaně publikována v tuzemské i zahraniční literatuře.
Zpět na: Lehký tank vz. 35
 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.