Komentáře k: Maršál Mannerheim: Denní rozkaz č. 34

Zpět na: Maršál Mannerheim: Denní rozkaz č. 34
 • Švédové a Finové

  Jadran 1. 2. 2007 17:32
  Švédové se chovali logicky, hájili své zájmy, svoje pohodlí a svoje bezpečí. Bez ohledu na morálku. Nebyli morálnější než kdokoliv jiný, nebyli morálnější než třeba Slováci, kteří před okupací společně s Čechy dali přednost zmrzačené samostatnosti v polototalitním a poněkud operetním státečku a rozhodně nebyli morálnější než Francouzi, kteří měli s ČSR jednoznačně definovanou spojeneckou smlouvu, kterou s bezpříkladnou bezcharakterností porušili, protože jejich dalekozrací politici také v dané chvíli hájili své zájmy. Švédové o pár měsíců později nechali nacisty přes švédské území posílat vojáky do severního Norska, se stejným minimem zábran (a v mnohem větší míře než např. Švýcaři obklíčení ze všech stran) se na válce obohacovali, jak se dalo a pochybuji, že tam jsou dneska tak četní moralisté, kteří tvrdí, že jsou národem, který ztratil (v důsledku chování mnohem horšího než tomu bylo u Čechů) páteř.

  Co se týká Finů, nebylo to poprvé, co je Švédové doslova hodili do chřtánu Rusům - to se stalo už na začátku 19. století a stačí si připomenout zbabělé chování švédských velitelů ve válce, která nakonec skončila tím, že Finsko bylo jako autonomní stát připojeno k carské říši. Když Mannerheim vedl finskou armádu do boje proti bolševikům a jejich domácím spojencům, Švédové se snažili připravit Finsko o Alandské ostrovy.

  Carl Gustav Emil Mannerheim je podle mě nedoceněná osobnost minimálně evropských dějin 20. století a může se porovnávat s takovými veličinami jako např. Winston Churchill. Jeho do jisté míry dobrodružný život, pokračující karierou vynikajícího vojevůdce (skvělého v improvizaci a vedení zpomalovacích a ústupových bojů, s maximálně efektivním využitím minimálních prostředků a také s pochopením zákonitostí moderní války) se uzavřel po karieře politika (v tom dobrém a možná nejlepším slova smyslu), který pro svoji vlast dokázal v rámci možností udělat to nejlepší v nejhorší situaci, aniž by stratil svoji (zní to strašně zastarale a teatrálně) čest.

  Jako voják i jako politik byl věhlasný de Gaulle ve srovnání s tímhle člověkem úplná nula - bohužel Mannerheim byl Fin a Finsko není země, jejíž osudy by byly pro Evropu tak určující, jako je tomu v případě Francie. Bohužel, protože Finové by asi těžko bez zábran porušili jednozančně definovanou smlouvu a na rozdíl od Francouzů, zbaběle prchajících před Němci se v beznadějné situaci postavili Rusům čelem. Takže snad existuje jedna jediná útěcha - vždycky, když vidím filmové záběry Hitlera křepčícího nad zprávou o kapitulaci Francie v létě 1940 a další záběry vítězného Wehrmachtu pochodujícího pod Vítězným obloukem, vzpomenu si na Finy a potěší mě fakt, že oni před Rusy nekapitulovali a že na Senátní náměstí noha Rusů nevpochodovala....
 • Maršál

  Frenk 16. 11. 2005 15:37
  Statečný národ Finský!
 • Ti zrádní švédi

  amtoz 13. 6. 2004 09:07
  jak by se asi konflikt (svět) vyvíjel kdyby švédsko a norsko pomohli vlasním vojskem, průmyslem a povolili průchod cizím armádám....
  • Re: Ti zrádní švédi

   Zbyněk 23. 6. 2004 13:25
   Švédi nebyli tak zrádní, jak by se na první pohled zdálo. Mezinárodní situace byla velmi složitá a Švédsko se snažilo zachovat svou neutralitu, což bylo v té době logické. Německo mělo smlouvu s Ruskem a Západ stál proti oběma táborům. Je všeobecně známé, že průchod jednotek Švédskem byl pouze záminkou k obsazení strategických přístavů a závodů Západem, který tak chtěl odříznout Hitlera od přísunu rudy a surovin. Souběžně se také připravoval útok na Kavkaz, za účelem zničení sovětských ropných polí. Pro Švédsko bylo velmi důležité zabránit vstupu JAKÉHOKOLI vojska na své území, přesto však skrytě Finsko podporovalo, probíhal nábor dobrovolníků, vedli je vojáci na "dovolené", Finsko dostávalo i finance a zbraně. Jakákoli otevřená podpora ze strany Švédska by ale uvrhla tuto zemi do války mezi Západem a Východem a to si vcelku logicky nemohla švédská vláda dovolit. Je známo, že Francie a Anglie by nakonec prošla přes Švédsko násilím, ale vynucený Rusko-Finský mír jim v tom politicky zabránil, stejně jako pozdější anexe Francie Německem.
   • Re: Ti zrádní švédi

    lesnivlk 15. 4. 2007 11:45
    Těžko věřím na pomoc Francie a Anglie Finsku.
    Pomohli jim stejně jako nám, hodili nás Hitlerovi, aby nechal je.
    A že je nechtěli Švédi pustit? A co vylodění přímo na bojiště?
   • Re: Ti zrádní švédi

    Vladan 20. 1. 2006 17:16
    Po napadení Finska Sov. svazem v r. l940 v první zimní válce Finsko marně žádalo o pomoc Švédsko, s nímž žilo ve společném státě 600 let a s nímž má dodnes společný úřední jazyk.Švédsko tuto pomoc odmítlo a dalo přednost "neutralitě" a výnosnému obchodování s Německem, jemuž dodávalo strategické suroviny potřebné pro vedení války. Sám W.Churchill, britský premiér proti tomuto postoji Švédska protestoval.Švédsko tak vehnalo Finsko do náruče Německa.
    Švédská vláda G. Perssona v r. 2000 uvolnila 40 mil. skr. (asi 135 mil. Kč) aby byly osvětleny vazby armády, církve a ekonomiky k nacistickému Německu a Švédsko se tak vypořádalo s temnými skvrnami své minulosti.Tolik na doplnění.
   • Re: Ti zrádní švédi

    needless 9. 3. 2005 16:53
    No rict ze Francie a Anglie by do Svedska stejne prisla je trochu pritazene za vlasy.

    V prve rade ten jejich plan pocital s tim ze projdou Norskem jako by nic (Norsko bylo stale jeste neutralni) a obsadi uzemi dalsiho suverenniho statu. Staci se podivat do mapy a musi byt kazdemu jasne jaka to je silenost. Podle me to byla spis dalsi s Gamelinovych fantasmagorii nez proveditelny plan.
    • Re: Ti zrádní švédi

     jarda 26. 3. 2005 06:43
     ano viz Karel Durman Popely jěště žhavé ta samá fantasmagorie jakou popisujete v článku o bombardování sov.ropných polí Mnichov nebyla náhoda,je to kolonialistická nadutost k malým národum,sebezahleděnost a nepochopení žel.ruda byla i v Jugoslávii,ropu měli Němci z Rumunska.švédi byli pripraveni bránit se teto invazi.o Norech nepíše
  • Re: Ti zrádní švédi

   Perkele 17. 6. 2004 14:34
   Neměli moc důvodů a neutralita je neutralita.
 • Zimní válka

  Lipton 8. 6. 2004 18:54
  Holt rusom útok na Fínsko nevyšiel presne podľa ich očakávaní.
Zpět na: Maršál Mannerheim: Denní rozkaz č. 34
 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.