Komentáře k: Emanuel Moravec v dubnu 1945

Zpět na: Emanuel Moravec v dubnu 1945
  • Zrádce?!

    milanr 2. 7. 2009 17:27
    Ano, byl to člověk, který kolaboroval s jedním z nejhorších režimů. Ale co ho k tomu vedlo? Dokáže si někdo vzpomenout, jakou měl tento pán minulost? Dokáže si někdo uvědomit, co dělal v roce 1938? Co dělal třeba Beneš? A především, co dělali naši "Spojenci"?
    • Re: Zrádce?!

      Pavel Baloun 2. 7. 2009 17:47
      1) Minulost Emanuela Moravce je v současné době dobře známa i širší veřejnosti.

      2) Pokud se chcete vyhnout dosti "tenké" metodě vciťování se - jako svého času činil Zdeněk Kalista -, nelze na Vaši rečnickou otázku solidně odpovědět; ani historici se příliš ve výčtu motivů neshodují.

      3) Otázka Mnichova 1938 byla a stále je diskutována nejen na zdejším webu, ale i mezi skutečnými historiky, přičemž odsuzování či obhajoba jednání čelních představitelů tehdejší ČSR je přímo odvislá od osobních názorů dotyčného.

      Já myslím, že podstatné sdělení pro všechny čtenáře je zcela zřejmé: Emanuel Moravec byl do téměř poslední chvíle Třetí říše přesvědčeným "dobrovolným kolaborantem" (ve smyslu svobodné volby).

      (Pro případnou reakci bych pisateli doporučoval nepoužívat nadbytečného množství teček, čárek, otazníků a vykřičníků.)
      • Re: Zrádce?!

        milanr 7. 7. 2009 12:29
        ad1)Pokud tomu tak je, jsem ze srdce rád.
        ad2)Naopak, myslím si, že bez jisté dávky empatie není možné posuzovat historii objektivně.
        ad3)Nemohu než souhlasit.
        • Re: Zrádce?!

          Pavel Baloun 7. 7. 2009 16:47
          ad 2) Nechci se pouštět do obecných formulací, takže se celou záležitost pokusím objasnit na konkrétním příkladě E. Moravce.

          Není dostatek materiálu k tomu, aby se historici, natož pak laici, mohli pouštět do serióznějších výkladů myšlenkových pochodů, citových prožitků atd., které u E. Moravce skutečně - a nikoli jen domněle - vedly ke kolaboraci. Dodnes bylo objasněno jen několik možných (!) motivů, proto nelze - a sotva kdy bude u jakékoli osoby možné - užívat nějaké formy vciťovací metody. Čímž ale netvrdím, že historik - nebo též laik - není nějak subjektivně ovlivněn (podle mého soudu neexistuje nejdříve vědec a pak teprve člověk nýbrž naopak).

          Vše ale spěje ke zbytečné "semidebatě" ohledně vědy jako takové (viz vaše spojení o posuzování historie objektivně), které bych se rád vyhnul.
Zpět na: Emanuel Moravec v dubnu 1945
  • *
    Vyplňte prosím jméno
  • *
    Vyplňte prosím název
  • *
    Vyplňte prosím text komentáře
  • Vyplňte správně kontrolu
  • *
    Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.