Komentáře k: Čatlošovo memorandum

Zpět na: Čatlošovo memorandum
 • Benes

  aero300 21. 3. 2005 16:49
  no Benes sa predovsetkym potreboval zbavit vsetkych vyssich predstavitelov Slovenskeho statu. Ako bolo mu v podstate jedno.
  • Re: Benes

   Fu 27. 3. 2005 20:09
   Suhlasim.
   Benes sa potreboval zbavit predtavitelov Slovenskej politiky.Sveci o tom aj jednanie v moskve o vojnovych zlocincoch ked si naliehal na Zssr aby si po vojne vyziadali potrestanie tychto ludi.
   Vsetko sa prejavilo v extremoch ked nechal popravit Tisu.Proces bol jednoznacne zmanipulovany a zaujaty zasluhou prave Benesa.A mimochodom aby mal Benes ciste ruky nechal to mimo seba schvalit v parlamente.No a pripadnu miilost ktoru MAL udelit neudelil.Ale taka je uz politika.

   Taka ceresnicka na koniec.Tisovi vdacil Benes za zvolenie este za predvojnovej CSR.Totizo potreboval hlasy a Tiso ako predstavitel pocetnej SR mensiny mu ich zarucil.Benes mu na oplatku slubil autonomiu Slovenska co sa nestalo :)
   holt politika.
   • Re: Benes

    Tomas 13. 6. 2005 13:25
    Cítím v tom zase tu slovenskou malost. Všichni vysocí představitelé Slovenského štátu si zasloužili šibenici, protože to byli vlastizrádci. Beneš nezapomněl na ten těžký a ponižující rok 1939.
    • Re: Benes

     ja 27. 6. 2005 15:27
     O kolaboracii a zrade b ysom tu nehovoril, vzhladom na to, ze to bola vlada v Prahe, ktora sa vzdala a prijala Mnichovsky diktat. Tiso nemal na vyber - bud okupacia, alebo samostatny stat. Bolo mu povedane, ze bud bude Slovensko rozdelene medzi madarsko a Polsko, alebo vyhlasi samostatnost.. Hovorit v tomto pripade o vlastizrade nie je namieste, co potom povedat o Emilovi Hachovi?? Tiez nemal vela moznosti na navsteve u Hitlera..
     Slovensky stat i ked okliesteny o juzne Slovensko bol az na velke zahranicnopoliticke otazky nezavisly od Nemecka. Tu ale takisto vela na vyber nemali. Neviem ci je tu fer hovorit o vlastizrade Slovakov, ked si tu uvedomime, ze vela Cechov sa zazaracne ponemcilo, vela islo studovat do nemecka, kolaborovalo a tom, ze sluzili aj vo wehrmachte ani nehovorim. Samozrejme, nie nejak masovo, ale boli taki(z nich potom CS zahranicna brigada doplnovala aj svoje jednotky vo Francuzsku po vylodeni) Co sa tyka Benesa, preces s Tisom a inymi predstavitelmi (nie su mi nijak sympaticki, takeho Vojtecha Tuku, madarskeho spiona, by som si vychutnal aj osobne) boli podla mna jednoznacny politicky revans. A strach, ze sa Slovensko osamostatni a tak strati pracovnu silu na polotovary a "geneticku zasobaren ceskeho naroda" - tak myslim nazval T.G. Masaryk Slvakov... Islo o to, ze rokmi samostatnosti, SR dokazala, ze dokaze bez problemov existovat bez CR, hospodarsky aj kulturne sa SR prudko cez vojnu rozvijala.. A to nemohli Benes a spol prehltnut...
     • Re: Benes

      JARDA 6. 11. 2006 03:48
      4O JE TO VELA?MAŠ NĚJAKÁ ČÍSLA,BYLO VÍC ČESKÝCH STUDENTŮ V NĚMECKÝCH KONCENTRÁCÍCH NEBO UNIVEERSITÁCH?vELA TO ZNÍ MEČIAROVSKY,KAŽDÝ SI TO PŘEDSTAVUJE JAK CHCE.pTÁM SE KOLIK TO JE?
     • Re: Benes

      Rado 10. 7. 2006 12:28
      S tvojim komentarom uple suhlasim. Kiez by to pochopil cely nas Slovensky narod a samozrejme nasi bratia Cesi. Komunistu tu 40 rokov trubili ludom do hlavy uplne nezmysly a my im aj dnes verime. Nie je na case hladat pravdu namiesto jednostrannej lzi?
      • Re: Benes

       Jiří 3. 12. 2013 15:09
       Si trocha ulietol, nie? Táto diskusia bola o predvojnovom usporiadani. O komunistech bych tu vůbec nemluvil, to bylo až po válce. A to, že jsme si my dva nejbližší slovanské národy nedokázali ubránit společný stát, je hanba nás všech.
     • Re: Benes

      jarda 18. 7. 2005 02:23
      we wehrmachtu sloužili volkslistáři z Těšínska a pak všichni Hlučínáci,češi ze Sudet jen pokud měli německou národnost.Pro iformaci,při soupisu 22.5.1947 tedy po odsunu uvedlo asi4000 lmužů, v českém pohraničí,že 1.5.1945 sloužili v něm.ozbr.silách,pokud jde o přihlášené k Němcům,je to v protektorátu nárůst ze 189000 r.1939 na asi260000 r.1942 ale bylo v tom 40000Němců přistěhovalýchh.Tedy asi 30000 přistoupivšich k Němcům Byly mezi nimi ale tzv.Streudetsche,kteří byly silně zakotveni v českém prostředí a vraceli se k něměctvi pozvolna,např.ek.výhody.I tak přenárodnění v řádu desetitisíce v 7milionovém etniku znamená anine půl procenta.A ti studentise dají spočítat na pár prstech,lákáni byli,hlavně medici
    • Re: Benes

     kacko 20. 6. 2005 03:35
     Slovenska malost, ceska velkost, polska nadudost, prosim Ta nechaj to tak.
     A prosim Ta, aky vlastizradci.
     Politici cs. suhlasili s Mnichovom. Dalsi politici, slovensky aj cesky sa pricinil o rozpad v 1939. Benes sam odletel do Londyna.
     Potom vastizradci boli vsetci, co sa nezapojili do odboja nie len na Slovensku, ale aj v Cechach.
     Politici rozhodli o rozdeleni CSR v 1939 a vojaci na Slovensku ostali v sluzbach novej slovenskej armady.
     Potom vlastizradcami, rozumej CSFR, su vsetci dostojnici a vojaci, ktory po 1.januari 1993 vstupili do Ceskej resp. Slovenskej armady. Vtedy ti zradcovia zradili CSFR.
     O vlastizradcoch medzi slovenskymi dostojnikmi mozes hovorit vtedy ak by sa vlada v r 1938 rozhodla postavit Nemcom na odpor a oni odmietli bojovat alebo dokonca prebehli k nepriatelovi. Inak si radsej odpust svoje komentare a id inzultovat do krcmi.
 • Benes

  Marian 19. 3. 2005 11:01
  Ak E.Benes o niekom prehlasil ze "musi viset", stavia ho to do velmi zleho svetla. V normalnej demokracii (ktoru udajne predstavoval) moze toto vyhlasit iba nezavisly sud. Ak sa takto vyjadri predstavitel vykonnej moci alebo prezident, vlastne tym tvrdi ze sud nebude nezavisly.
  • Re: Benes

   jkl 19. 3. 2005 13:58
   nevidím na tom nic zvláštního. Víš o kolika lidech tohle za války řekl třeba Churchill?
   • Re: Benes

    Marian 22. 3. 2005 07:30
    No ja v tom vazny problem vidim. Ak by to povedal (teoreticky) pri organizacii napr. vysadkovej operacie ktora by mala zlikvidovat celnych predstavitelov nepriatela pocas vojny, bolo by to legitimne. Benes vsak hovoril o case po vojne, kedy o tychto otazkach moze rozhodovat iba sud. Keby dnes napr. predseda vlady na tlacovej konferencii prehlasil "novinar XY musi sediet", bolo by to rovnake zasahovanie do nezavislosti demokratickeho sudnictva.
    Inak uplne v poriadku by bolo nar. vyjadrenie: "Mam dokazy ze gen. Catlos sa dopustil vojnovych zlocinov a postaram sa aby bol postaveny pred sud."
 • To teda čumím

  GeorgRolf 3. 12. 2004 22:31
  Z textu toho prohlášení mi přijde, že Čatloš byl naivní polovzdělanec se slabším IQ. Ten text (prohlášení) je dosti směšný..jako by ho psal nějaký dobrodružný středoškolák. Jinak článek je skvělý
  • Re: To teda čumím

   Honza 6. 12. 2004 02:38
   Ono jde hlavne o to, že Čatloš byl naprosto izolovaný a tudíž katastrofálně neinformovaný. Přestože jakés-takés kontakty s odbojem měl, věděl o něm s odpuštěním prd - od kontrarozvědky věděl, že se něco chystá, věděl kdo to chystá, ale naprosto mu unikaly souvislosti.
   A na rozdíl od např. členů protektorátní vlády se neměl ve svém okolí na koho obrátit, i když nakonec informoval Tisa, že podniká kroky na domluvu se SSSR, podrobnosti mu pochopitelne nesdelil.
   Myslel, že povstání je prostřednictvím komunistů podněcováno z Moskvy atd. Prostě chtěl rozjet akci, která měla zachránit národ, ale naprosto mu chyběl rozhled.
 • dobrý!

  DAVID 20. 10. 2004 14:15
  Docela zajímavě a souhrně pojaté. Jinak jěště poměrně zajímavé okolnosti odletů jednotlivých skupin do SSSR jsou v knize Slovenské letectvo 44-45 díl čtvrtý vydané v letošním roce i v díle předcházejícím. Nechystáš náhodou nějaké pojednání týkající se velice rozporuplné postavy generála Augustina Malára a jeho zapojení(nezapojení) do ilegálních příprav(včetně osobní zodpovědnosti aktivování-neakti... východoslovenských divizí). Tak AHOJ
Zpět na: Čatlošovo memorandum
 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.