Komentáře k: Vzpomínky německého radarového vědce

Zpět na: Vzpomínky německého radarového vědce
 • Můj profesor na RWTH v Aachen

  Steiner 23. 11. 2013 17:54
  Prof. dr.ing. Lueg pracoval ve vývoji Telefunkenu- tam především navrhoval antény- systémy Mannheim a Frija byly na svou dobu velmiúspěšné.
  Já osobně jsem jako technik v ČSAV měl přístup i ke skladu ve Kbelích, kde bylo mnoho vojenské elektroniky.
  Takže veškeré elektronky pana Bergera i dalších,na příklad Rukopa z Telefunkenu, bylo jich hodně, znám. V Mnichově je muzeum, kde najdete snad veškeré kdy vyráběné elektronky- u těch vysílacích dominuje Telefunken.
  V srpnu 1968 jsem jako technik dostal úkol, dát do provozu náhradní vysílačku na vlně Prahy II- tehdy ještě mnoho lidí nemělo UKV, takže střední vlny byly pro obyvatelstvo strategicky nezbytné. Ve Kbelích jsem našel skříňovou vysílačku firmy Lorenz, kterou bylo možné naladit na frekvenci Prahy II- samozřejmě, po instalaci antény a modulačního zesilovače po několika minutách vybouchly papírové kondenzátory, ale fyzikové takové věci mají na skladě, za hodinku vysílačka spustila- skončila, když se čs. vláda vrátila z ruského zajetí.
  Ta vysílačka byla model někdy z r. 1932, "lampy" ještě s kolíky, ale hlavně, že spolehlivě fungovala, i když výkon měla pouhých několik set Wattů. Vše krásně žhavilo, modulaci jsme brali z UKV a Rusové se nestačili divit, že v Praze rádio neumlčeli. Vysílačka byla ve Střešovicích, Cukrovarnická 10., ale na Žižkově jsem kontroloval s maličkým tranzistorákem, že byla dobře slyšet a měla i slušný zvuk, na AM.
 • Mám radost

  Mára 16. 10. 2010 02:50
  Elektronka mne provázela dětstvím, kolem r. 1960 jsme s bratrancem stavěli přijímače s elektr. s přímým žhavením, na baterie. Uplynula léta a dnes se vracím ke stavbě výkonného elektronkového zesilovače. ,,Lampy'' se dnes těžko shánějí a dnešní výroba elektronek na Slovensku je co do parametrů žalostná.
  Obdivuji konstruktéra elektronek a žasnu nad postupy jejich výroby.
  Mám radost že elektronky dodnes existují a plní svoje funkce, i když velmi omezeně...
  • Re: Mám radost

   PepaNovy 29. 11. 2011 17:58
   Před 45 lety jako voják základní služby jsem tuto elektronku našel pohozenou ve skladu. Vypadala jako zavařovací sklenice. Přemýšleli jsme co s ní a udělali jsme jednoduchý oscilátor asi tak na 500Mhz a bavili jsme se tím, že jsme vf výkonem rozsvěceli vše co bylo po ruce.
   • Re: Mám radost

    Krojc 29. 11. 2011 18:14
    Jak je vidět, Němci si s výdrží svých elektronek asi opravdu dali záležet. Vaše zkušenosti dávají za pravdu těm, kteří tvrdí, že německá válečná výroba se rozhodně neskládala jen z náhražek nebo výrobků nízké kvality.
    • Re: Mám radost

     Foxy 16. 10. 2012 10:16
     Německý "inkurant" je dodnes provozuschopný ve zcela původním stavu (pokud se dochoval bez napadení kutilem). To se o druhoválečném zařízení jiné provenience rozhodně říci nedá. Taková je má zkušenost restaurátora.
Zpět na: Vzpomínky německého radarového vědce
 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.