Komentáře k: Odměna v leteckém stylu

Zpět na: Odměna v leteckém stylu
 • Přistání se zataženým podvozkem

  srb 2. 3. 2008 19:17
  Kromě odměn tam neuvádíte také část kde jsou stanoveny tvrdé a zastrašující tresty pro piloty,kteří musely nouzově přistát i když bylo jediným řešením jak zachránit posádku nebo letoun na což se ale nebral ohled.Bylo nařízeno přísně vyšetřovat všechny nouzáky se zataženým podvozkem a jiné mimořádné události,které vyřadily z činnosti technickou část letounu.viníky,kteří toto provedly bez takzvaně závažných dúvodů(nevím kdo by takhle přistával z rozmaru)vyšetřovali jako dezertéry a předávaly soudu Vojenského tribunálu.Finanční odměny některým pilotům byly zrušeny za strátu orientace v průběhu letu.
  (rozporuplný rozkaz vzhledem k taranu¨ne?)
 • Za taran 5000 rublov..

  Mobius 7. 5. 2005 00:00
  He he,len sa mi vidi spekulativna odmena za taran.. 5000 rublov.
  Ak sa nemylim, taran bola celna zrazka s protivnikovym lietadlom, teda jasna smrt pilota... tak ak to niekto dostal, tak len vdova, ktora po nom ostala. Inak zaujimavy dokument...
  • Re: Za taran 5000 rublov..

   Oscar 12. 10. 2006 13:24
   Encyklopedie Wikipedia uvádí 3 různé typy vzdušného taranu:

   1. prostý čelní střet
   2. srážka křídly
   3. nálet zezadu do ocasních ploch nepřítele, které pak rozcupovala vrtule

   Dále se v ní říká, že postup č. 1 byl nejméně oblíbený pro minimální šance pilota na přežití. Já osobně si myslím, že útočník spíš počítal s tím, že napadenému pilotovi povolí nervy a strhne letadlo na stranu. Jednak tím jeho zbraně budou neškodně pálit mimo, ale hlavně si odkryje větší plochu trupu, čímž se zvýší pravděpodobnost zásahu.
  • Re: Za taran 5000 rublov..

   Dzin 4. 7. 2005 00:48
   Ne zcela. Taran je když svým letadlem srazím nepřátelské. Nejčastěji se to dělalo buď tím, že vrtulí byla přeseknuta směrovka (či výškovka) nebo podobně poškozeno vlastním křídlem. Nebo se letadlo navedlo tak, aby došlo ke srážce křídel, přičemž nepřítel by ztratil celé křídlo a já jen část. A samozřejmě i to, že prostě letadlem vrazím do letadla, k tomu se ale odhodlali spíše zranění piloti.
   O tom, že taran nebylo ale jen ono bezduché vražení svědčí i to, že byli letci, co ho provedli za svou kariéru několikrát.
  • Re: Za taran 5000 rublov..

   fredy 18. 5. 2005 22:31
   Taran nieje celna zrazka, ale znicenie protivnikovho lietadla vrtulou.Dopln si medzery.
 • Odměny

  Martin Vaňourek 27. 8. 2003 22:25
  Určité odměny existovaly i během SNP, jako za zničení tanku či letadla.
  • RE: Odměny

   dzin 31. 8. 2003 10:43
   Samozrejme, na odmenu mohl byt pilot navrzen prakticky za cokoliv, pokud to uznal jeho nadrizeny za vhodne. Ale to se vzdy lisilo pripad od pripadu, zatim co vyse zmineny rozkaz naprosto jasne a presne urcuje, za a na co maji letci narok.
  • RE: Odměny

   Milan Kopecký 28. 8. 2003 13:44
   Za zničený tank bylo v SNP více než za letadlo. Odměnu dostali za boje na Východě i francouzští piloti pluku (skupiny) Normandie-Němen od vlády SSSR, a to v dolarech.
Zpět na: Odměna v leteckém stylu
 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.