Komentáře k: Hon na Bismarck

Zpět na: Hon na Bismarck
 • záznamy z palubních deníků

  victor 15. 8. 2012 14:28
  Hood pálil pouze na křižník Prinz Eugen a to celkem 8 salv z nichž žádná nezasáhla. Prinz Eugen zasáhl Hooda po minutě střelby druhou salvou, první sada druhé salvy 4 granátů z věží A a B byla krátká, následně druhá sada 4 granátů z věží C a D zasáhla Hooda naplno a jeden granát explodoval mezi druhým komínem a hlavní věží a způsobil silný požár který byl viditelný z Prince of Wales i prinze Eugen...a. Hood po tomto zásahu vypálil na Prinz Eugen šestou salvu a opět minul.
  V té době již Bismarck dostal zásah z Prince of Wales granátem ráže 356 mm který protrhl na přídi palivovou nádrž a Bismarck nabral asi dva tisíce tun vody.
  Další zásahy dostal Hood od Bismarcka do hlavní věže kde zabil všechny včetně admirála Hollanda a Hood ztratil kontrolu palby. Další granát z Prinze Eugena zasáhl spodní část přední nástavby a pronikl do místnosti kde zabil najednou 200 členů posádky.
  • detailní popis bitvy

   victor 5. 9. 2012 01:03
   the Prince of Wales opened fire from 26,500 yards (24,221 meters) on Bismarck on a bearing of 335°. In this case its certain that only the forward turret group (A and B ) fired, (bearing 35° to starboard ) so 2 + 4 = 6 shells of 356 mm went toward the Bismarck, falling long about 1,500 meters on the right, eastern of the German battleship
   .On Prinz Eugen's Command Bridge the distance of the Hood and Prince of Wales was estimated long. Their estimate at 05:53 (24) was 31,728 yards (29,000 meters). In reality, the Hood and Prince of Wales were only at 22,000 meters. The Bismarck increased her speed to 30 knots, decreasing the distance with Prinz Eugen sailing ahead of her at 27 knots. The main artillery was ready to open fire and the First Artillery Officer, Lieutenant Commander Adalbert Schneider, requested from the command bridge permission to do so, but no answer came back to him. The Hood's second salvo fell close to Prinz Eugen which probably during this time used her depth charges type WBD in order to confuse enemy spotters.
   The Prince of Wales second salvo landed close to the Bismarck from 26,000 yards (23,764 meters) on a bearing of 334°; it was again long and with only 5 shells instead of 6 because 1 gun of the quadruple A turret went out of action (from that moment on, the Prince of Wales lost that gun and fired with 5 out of 6 forward 14 inch/356 mm guns).
   Lieutenant Burkard von Müllheneim-Rechberg, third artillery officer and in charge of the Bismarck's aft rangefinder, was ordered by Admiral Lütjens to closely watch the movements of the two British heavy cruisers which were stationed aft on each side of the German formation. This order confirms the validity of Admiral Tovey’s theory of the simultaneous attack of the four British ships against the two German ones. Even the German Admiral was expecting that this would probably happen.
   At 05:54 the British warships changed their course again, turning 20° to port from 300° to 280°. This turn opened the ‘A arcs‘ allowing the Prince of Wales's Y turret to bear toward the enemy and opened further the Hood's aft turrets bearing angles. Now the turrets were firing at 56° to starboard for the Hood and at 54° to starboard for the Prince of Wales and this were allowing both the British battleships to fully utilize their main artillery.
   Meanwhile the Hood fired her third salvo on the Prinz Eugen missing the target while the Prince of Wales fired her third salvo from 24,375 yards (22,278 meters) on a bearing of 334° and the fourth from 23,600 yards (21,570 meters) on a bearing of 333°, both with 5 guns.
   On board Prinz Eugen, distances started being correctly measured by the First Artillery Officer Lieutenant Paulus Jasper who, based on rangefinder measurements, evaluated the target (Hood) to be at 22,975 yards (21,000 meters), prepared to open fire. He waited for permission to do so from the Bismarck. The estimate was accurate and in-line with the measurement of the Hood related to the P
 • hooda potopil princ eugen

  vic 6. 7. 2012 06:01
  trove.nla.gov.au/ndp/del/article/2...
 • Bismarck lodní plány

  zdeněk 18. 12. 2009 12:38
  Prosím, má někdo plány lodi Bismarck? Rád bych je získal pro kamaráda, chce podle nich stavět model. Nemá Internet. Předem děkuji za jakoukoliv informaci. E-mail adresa: [email protected]
 • Dvě náhody

  Karel 9. 7. 2008 22:24
  Náhoda první: Zásah Hoodu právě v okamžiku otočky vlevo právě do střední nepancéřované paluby nebylo dílem německého dělostřeleckého umění, ale náhody. V následujících dnech pak Bismarck střílel (jako) o život a už nezasáhl vůbec nic! Akorát byl sám rozstřílen na sračku.
  Náhoda druhá: Zásah torpédem ze Swordfishe do kormidla Bismarcku byla náhoda druhá.
  Souboj bitevních lodí v té době byla tedy na náhodách závislá loterie a nikdo nemohl předem říci, jak to dopadne.
  • Re: Dvě náhody

   Knirac21 7. 3. 2012 16:03
   Vzpomínám si, že v knize Pronásledování bitevní lodi Bismarck je vzpomínka na cvičení, při němž se námořník v podpalubí ptal na možnost zasažení kormidla.Odpověděli mu, že 1:1000.
 • Stavba flotily

  Pikeperch 12. 1. 2008 21:12
  To že začalo Německo stavět velké lodě bylo hlavně způsobeno hlavně tím, že Hitler ujistil Readera, že války s Anglií se nemusí bát dříve jak v roce 1943, nebo tak nějak...skutečnost byla trochu jiná a od začátku války nebylo již dostatek prostředků na výstavbu velkých lodí viz letadlová Graf Zeppelin, která se nezapojila do války a na jejím konci byla odtažena do Ruska
 • Bismarck

  Stry 22. 12. 2005 15:01
  Bismarck mel zničene kormidlo a střední šroub. To pusobilo velky hydrodinamicky odpor. Navic ve strojovně kormidel byla díra, díky ktere voda do strojovny proudila a zase vytekala při kolíbani lodi na vlnach. Proto se tam nemohl potopit potapěč, protože by ho to hned zamasakrovalo.
  Jen na okraj kdyby Němci poslali Bismarcka a Tirpitze zarověň, neměli proti nim Britové co postavit. Jediné lodě, které se mohli s loděma třídy Bismarck měřit byla třída King George V. a ty měly britové jen dvě 3. se stavěla.
  • Re: Bismarck

   hurricane 16. 7. 2007 08:28
   Ty si myslíš, že Bismarck i s Tirpitzem by měli šanci? To je ale pěkná blbost! Ber to tak: i kdyby se Räder postavil na hlavu, přišlo by to, co přijít muselo. Prostě, ani Bismarck s Tirpitzem, by prostě neměly šanci. Ten masakr by byl akorát dvakrát větší.
   • Re: Bismarck

    hranicar 12. 8. 2008 20:44
    chlapci fantazirujete tu. Již jsem reagoval na karluv příspěvek. nebýt náhodného zásahu do kormidla bismarku, možná byste se ještě divili kdo by vyhrál. Navíc Tirpitze němci neschovávali jako hromadu šrotu. Přečtěte si něco o pokusech o potopení tirpitze a budete se divit kolikrát se o to různými způsoby marně pokoušela US NAVY - neúspěšně.
    • Re: Bismarck

     Jakub Skalický 12. 8. 2008 20:52
     Náhodný zásah do kormidla Bismarcku byl stejně náhodný jako zásah Hooda, čili to bylo 1:1.

     Tirpitz byl až na výjimky ukrytý v norských fjordech - v březnu 1942 během výpadu proti PQ-12 měl Tirpitz poměrně štěstí, nedůstojnou operaci proti Špicberkám netřeba připomínat. Limitoval ho sice i nedostatek paliva pro něj i pro doprovodné torpédoborce, ale hlavním důvodem bylo něco jiného: jsem toho názoru, že v momentě, kdy by Tirpitz vyplul, tak by dopadl stejně jako jeho sesterská loď. Takhle Němcům sloužil mnohem víc, vázal na sebe velké spojenecké síly.

     No a na závěr - pokusů US Navy potopit Tirpitz bylo přesně nula.
     • Re: Bismarck

      hranicar 13. 8. 2008 23:33
      s US NAVY jsem si nabehl, ale nevim tedy jiste pod ci veleni to spadalo, ale krome nekolika naletu, byla napriklad i skoro uspesna mise miniponorek typu X, pokud jsi o tom jiz neco zaslechl. S těmi silami mas naprostou pravdu a to myslim nebylo zrovna malo.
      • Re: Bismarck

       Jakub Skalický 15. 8. 2008 15:09
       To už je dost mimo téma; pokud máte zájem, zaregistrujte se v místním fóru a můžeme to prodebatit.
  • Re: Bismarck

   paja 12. 4. 2006 23:38
   Proti takové přesile by nemělo šanci ani spojení Bismarka s Tirpitzem!
   • Re: Bismarck

    hurricane 15. 7. 2007 21:20
    Ten kluk, který to tu napsal, neví nic o kvalitě royal navy, protože i když měli němci dobré lodě, je blbost aby se mohli postavit námořnictvu, které mělo osmkrát víc lodí, nezdá se ti? Takže i kdyby tam němci poslali Tirpitze, neměli by šanci, Britové by Bismarcka i s Tirpitzem rozmasakrovali. Hitler by si s těch trosek mohl udělat srub, nebo si s nima zatopit! Odepiš co nejrychleji.
    • Re: Bismarck

     Karel 23. 7. 2008 22:12
     A to vůbec nepočítáte s RAF. Operační prostor Bismarcku byl silně omezen na prostor mimo dosah letectva, který se rapidně scvrkával, jak se dolet bombardérů RAF prodlužoval. U Tirpitze Němci nějaké bojové nasazení už neřešili vůbec, akorát se snažili tu bezcennou hromadu železa schovávat, aby oddálili jeho zákonité potopení při náletu, ke kterému nakonec stejně došlo.
   • Re: Bismarck

    Spitfire 21. 4. 2006 20:13
    Jaký doprovod by mohli Němci poslat s těma dvouma? Britů bylo prostě víc... Trvalo by to déle, ale skončilo stejně.
 • Bismark

  Tall 14. 12. 2005 21:46
  Ano Bismark byl chyba když ho postavili Němci kdyby ho postavili Angličani tak by pro Němce neexistovala možnost ho potopit.
 • Volovina

  HOP 4. 10. 2005 17:34
  Postavit loď, jakou byl Bismarck byla volovina od samého počátku. Megalomanství! Postavit bitevní superloď? To je na prd, když soupeř jich má skoro 20, sice ne tak super, ale znáte to. Sto krát nic umořilo osla. Pro Německo by bývalo bylo mnohem rozumnější použít pro válku s Anglií na moři asymetrickou strategii.

  Vezmu-li v úvahu spotřebovaný materiál, vytíženost loděnice, množství normohodin, spotřebu paliva, velikost posádky, náklady na údržbu atd. byl Bism. potopen už ve chvíli, kdy bylo rozhodnuto o jeho stavbě. Vezmu-li v úvahu viz. předchozí mohlo Německo při stejném množství vynaložených lidských a materiálových zdrojů mít (podle propočtů z různých zdrojů) 50-60 ponorek typu VII. Ty by při svém bojovém nasazení dělaly britskému loďstvu daleko těžší hlavu, větší škody a delší dobu. (viz časopis ATM ročník 2005)
 • Zasahy na Hoode

  Achileus 1. 4. 2005 10:39
  Hooda zasiahol viackrat len Prinz Eugen, Bismarck ho zasiahol len 5 salvou a aj to len jednym alebo dvoma granatmi.
 • bismarcku se nezaseklo kormidlo

  domm2 22. 3. 2004 17:20
  bismarcku se nezaseklo kormidlo i když ukazatele na velitelské můstku ukazovali polohu kormidla 12 stupňů doleva,ale urvalo se a zablokovalo prostřední lodní šroub a tim bismarck ztratil 30% svého výkonu a byla zatopena srojovna kormidla.
  • Re: bismarcku se nezaseklo kormidlo

   Martin 12. 5. 2005 17:28
   Odkud jsi čerpal? [email protected]
   • Re: bismarcku se nezaseklo kormidlo

    Spitfire 21. 4. 2006 20:05
    Odkud čerpal nevím, ale to kormidlo zůstalo ňatržené, zablokovalo šroub a STÁLE měnilo směr lodi.Neodpadlo-kdyby poškodilo jeden šroub a odpadlo,Bismarck by mohl plout ´skoro´ rovně.Před čtrnácti dny byl v televizi dokument o potopení Bismarcku.K lodi připluly ponorky a část otázek vysvětlily, v zádi byla díra jako ***** po kormidle.Šroub bylo vidět díky bahnu jenom jeden-poškozený od strany kormidla.Jo a potvrdili, že ho nakonec potopili sami Němci.
    • Re: bismarcku se nezaseklo kormidlo

     Czert 1. 8. 2006 20:34
     ano, takovy semi-dokument, ve kterem byla spousta nesmyslu, jeden z tech ze ho potopili nemci - kdyby to tak bylo, proc o tom zachranena posadka B - az byla zajata - nikde a nikomu nerekla - zvlast vysetrovatelum ? Nehlede na to, ze se podobne "sumy" objevili az po valce a ne za valky.
     Navic Bismark byl prilis cena lod na to, aby byla potopena vlastno posadkou - pokud by existovala mala nadeje ze ji dovedou domu, tak by se o to pokusili.
     A k tem utrzenym/poskozenym sroubum/kormidle - das ruku do ohne za to, ze se to nestalo po dopadu na dno ale ze se to stalo za bitvy ?
     • Re: bismarcku se nezaseklo kormidlo

      Spitfire 16. 12. 2006 19:51
      O námořní bitwy během 2WW se nezajimam s ''plnym nasazenim'' ale,jen bych chtel namitnout: Posilal bys lod s drahym vybavenim a ponorkami na toto misto, coz stoji hooodne penez jenom tak? A provadel by jsi peclivou analyzu celeho trupu lodi,aby jsi objasnil vsechny otazniky kolem konce teto lodi, kdybys o tom nic nevedel?? Urcite se v posadce lodi (nemyslim Bismarcka:) naslo mnohem vice lidi, kteri si mohli prohlednout morske dno, stav lodi a dalsi okolnosti ,vice nez my, z knizek a clanku.S pozdravem Spitfire
  • Re: bismarcku se nezaseklo kormidlo

   sorrow 3. 5. 2005 18:47
   Hele prosim te muzu se te zeptat odkut mas to info?????mohl bysmi neco o tom jeste poslat na e-mail
   jo prdem dekuji hrozne me to zajima


   [email protected]
  • RE: bismarcku se nezaseklo kormidlo

   Dado 2. 4. 2004 09:02
   Odkial mas take info?
 • Bismark potopili němci

  Turbo 8. 5. 2003 14:42
  Vice clanek zde:
  www.military.cz/ww2_ships/Germany/...
  • Re: Bismark potopili němci

   Achileus 1. 4. 2005 10:36
   Mas pravdu tak napoly, je jasne ze nebyt utoku britov BS by este nejaky cas plavala. To co urobili nemci by urobili aj briti poevdzme s PoW. V kazdom pripade vitazmi boli briti.
   • Re: Bismark potopili němci

    Karel 9. 7. 2008 22:15
    Není to pravda. Podle posledního ohledání byl příčinou potopení zásah angličanů. Němci tedy Bismarck nepotopili sami (ale dlouho to tvrdili).
    • Re: Bismark potopili němci

     hranicar 14. 8. 2008 14:28
     posli mi pls zdroj, ze ktereho jsi dosahl sveho nazoru, ja ho totiz nesdilim, a to co jsem cetl muj nazor bud nevyloucilo nebo potvrdilo.
Zpět na: Hon na Bismarck
 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.