Komentáře k: George C. Marshall

Zpět na: George C. Marshall
 • Opravdový člověk

  Aleš Neuwirth 26. 8. 2008 15:16
  Georg C. Marshall byl člověk, který pro svůj národ a vlastně pro milióny dalších lidí v Evropě vykonal mnoho dobrého. Škoda, že v dnešní tzv. moderní společnosti se již další Marshallové nerodí. Naše společnost je potřebuje jako sůl. Čest jeho památce!
 • Chybky

  DeGuise 27. 3. 2008 16:55
  Autor měl evidentně problém celou osobnost G.C.Marshalla uchopit, ostatně jako každý historik, který se o to pokusil. Na druhou stranu v článku nic důležitého nechybí, ale s některými prohlášeními autora nemohu souhlasit, protože prostě neodpovídají pravdě. Vybírám pouze dvě pro ilustraci. Za prvé to nebyl jen King, kdo prosazoval strategii tichomoří především, ale hlavně McArthur a americká veřejnost, která považovala Japonsko za nepřítele č.1. Další dezinpretací historických faktů je tvrzení, že byl Marshall z čínské mise odvolán. Roosvelt prostřednictvím Eisenhowera nabídl Marshallovi funkci státního sekretáře již během vyjednávání, z důvodu neshod mezi ním a Byrnesem. Marshall nabídku přijal, ale přesto se ještě několik měsíců pokoušel vyjednat dohodu mezi Čankajškem a komunisty. Teprve po definitivním krachu vyjednávání opustil Čínu, aby se ujal funkce. Dále obviňovat Marshalla, že chyboval při neobsazení Prahy a dalších částí Evropy z důvodu politické nezkušenosti je vcelku odvážné. Marshall byl náčelníkem štábu a nikoli prezidentem, nebo ministrem zahraničí. Pokud se tato velká chyba dá někomu přisoudit, pak jednoznačně Roosveltovi, který ke konci války ze zdravotních důvodů přestal projevovat jakoukoli iniciativu v tomto směru. Marshall byl apolitický voják, který vždy jen vykonával politická rozhodnutí svých nadřízených, ostatně tak, jak je tomu ve všech demokratických zemích. Těchto nepřesností je v článku více, ale opravdu nemám čas, ani chuť se v tom pitvat do detailu. Mohu doporučit všem, kteří se o osobnost G.C.Marshalla zajímají, aby si přečetli jednu z nejuznávanější biografií od Jana Wannera. Jinak s prohlášením, že Marshall je možná největší osobností minulého století, mohu jen souhlasit. Přesto je podle mého názoru hlavně v Evropě, která mu za tolik vděčí, neprávem opomíjen. Čest jeho památce.
 • Poučení

  Lojza 11. 11. 2006 22:57
  Velmi čtivé a poučné. Určitě téma k zamyšlení.
 • Faktická chyba

  Cinik 3. 1. 2006 11:48
  Bylo by možné opravit jeden nesmysl? Marshall v žádném případě nebyl jediným generálem, který získal Nobelovu cenu míru. Minimálně Rabin byl též generál a Peréz tuším taky...
  • Re: Faktická chyba

   autor 25. 1. 2006 11:55
   hovoříme o době studené války.
   • Re: Faktická chyba

    felix 21. 5. 2006 09:57
    Pokud ale píšete cituji: "... stal se jediným generálem v historii, který tuto cenu získal ..." pak je to opravdu chybička ! ... jinak ale v souhrnu velice dobrý článek, ... děkujeme !
 • Díky soudruzi

  Patton 28. 9. 2004 12:51
  Marshallův plán byl asi nejlepší nápad na poválečný rozkvět Evropy. Nikdo lepší v tý době nevymyslel. Ale díky našim novým soudruhům jsme nemohli vyzkoušet, jestli by fngoval i u nás. Viva SSSR
Zpět na: George C. Marshall
 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.