Komentáře k: Plukovník Jiří Pavlič o své účasti v Jaselské operaci

Zpět na: Plukovník Jiří Pavlič o své účasti v Jaselské operaci
 • Dokský zpravodaj: Odešel plukovník Jiří Pavlič

  Tom 5. 4. 2006 22:14
  Dokský zpravodaj 4/2006:

  Odešel plukovník Jiří Pavlič

  V únoru 2006 zemřel plukovník Jiří Pavlič, občan Doks a účastník našeho zahraničního odboje za druhé světové války.
  Jako rodák z Podkarpatské Rusi a voják československé armády emigroval po maďarské okupaci v roce 1939 do Sovětského svazu. Byl však zatčen a poslán do jednoho z nejhorších koncentračních táborů - smutně známých gulagů na Sibiři.
  Tuto nejtěžší část svého života popsal ve svých vzpomínkách "Z gulagu do Buzuluku a do Prahy". Po několika letech pobytu v táboře využil naskytnuté možnosti a přihlásil se do nově tvořené čs. vojenské jednotky, kterou v SSSR zakládal plukovník L. Svoboda. Se Svobodovým armádním sborem prošel jako tankista celou slavnou bojovou cestu z Buzuluku do Prahy. Byl několikrát raněn a jen zázrakem se dožil osvobození vlasti.
  Po válce se jako voják z povolání podílel na budování nové čs. armády a jejího tankového vojska. Po doplnění vzdělání se stal důstojníkem a postupně dosáhl až hodnosti plukovníka. Prošel různými technickými funkcemi u vojsk a od roku 1958 až do svého odchodu do důchodu pracoval v tankovém Výzkumném a zkušebním středisku 020 v Doksech. Jako důchodce až do své smrti byl předsedou Československé obce legionářské okresu Česká Lípa a aktivním členem Svazu bojovníků za svobodu. Jako jednu z hlavních akcí každoročně organizoval ve Stráži pod Ralskem Memoriál generála Sochora, Hrdiny SSSR, za účasti delegací z Ruska, Ukrajiny, Izraele a Slovenska.
  Poslední rozloučení s plukovníkem Pavličem se konalo v obřadní síni v České Lípě. Tohoto pietního aktu se zúčastnili generálové, důstojníci a další spolubojovníci a odbojáři z druhé světové války.
  Vojenský pohřeb plukovníka Pavliče byl důstojně ukončen českou hymnou a salvou čestné vojenské jednotky.
  Pohřbu se zúčastnila početná skupina občanů Doks, zejména vojenských důchodců a členů Svazu bojovníků za svobodu. K rakvi položili květiny i zástupci měst Cvikova a Stráže pod Ralskem. Bohužel na svého významného občana zapomnělo město Doksy.

  M. Krejčík a J. Haisler

Vaše odpověď:

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.