Komentáře k: Těžký tank PzKpfw VI Tiger (SdKfz 181)

Zpět na: Těžký tank PzKpfw VI Tiger (SdKfz 181)
 • benzín vs nafta

  jaryk 8. 2. 2006 16:40
  Zatím tady moc nepadlo, že německé tanky jezdily na benzín a rusové na naftu. Ruské tanky měly mnohem delší operační vzdálenost a po zásahu se dalo většinou vylézt v německém tanku většinou uhořeli.
  • Re: benzín vs nafta

   Fritol 26. 1. 2008 14:17
   Mě spíš zajímalo proč němci používali benzinove motory a ne deislove které jsou k pohonu težkých vozidel výhodnější nejen spotřebou ale i kroutícím momentem??
   • Re: benzín vs nafta

    jojo 23. 2. 2008 08:53
    Protože je neměli. Německý válečný průmysl byl budován prakticky teprve od poloviny třicátých let a neměl čas vyvinout a k použitelné podobě dovést dostatečně výkonný a spolehlivý tankový motor. Zato Sověti pracovali na optimalizaci své ofenzivní výzbroje mnohem déle a měli tedy více času na to, aby si ujasnili, co od svých tanků chtějí.
    Když se Němci seznámili s KV1 a T34, učinili hysterický pokus o rychlé vyrovnání kvality. Pokud vím, jejich rychlý vývoj vlastního dieselového motoru založeného na sovětském hliníkovém V-2-34 selhal a oni se vrátili s osvědčeným a spolehlivým benzinovým motorům vlastní konstrukce. Dá se říci, že je tlačil čas a oni neměli kapacity k vývoji, a koneckonců, i logistika mluvila proti dieselům, protože tanková vojska byla zásobována benzínem a ne naftou a jakákoli změna by znamenala nevítanou komplikaci.
    • Re: benzín vs nafta

     Otak 25. 9. 2012 14:11
     Hlavni byl pristup k surovinam,to malo nafty co nemci mely sezralo namornictvo hlavne uboty kdezto benzin si rafinovaly z hnedyho uhli bez ropy,coz u nafty nelze,taky jejich benzin byl mene vybusny nez u americanu a jejich shermenu,,,,pojizdny zapalovac.,
    • Re: benzín vs nafta

     Vladimír Hedbábný 5. 12. 2008 15:50
     Podle mého názoru určitý vliv měla i dostupnost paliv.
     Německo na vlastním území, resp. v porobených zemích mělo mělo dost uhlí a umělo masově vyrábět syntetický benzin (třeba tady v protektorátu).
     Naproti tomu měli Němci omezený přístup k ropě, ze které by vyráběli naftu. Naftou museli hodně šetřit (např. pro ponorky). Mohu se mýlit, ale neznám výrobu syntetické nafty.
     • Re: benzín vs nafta

      kešin 5. 1. 2015 21:19
      Fisher tropsovou syntézou lze výrobit mnohem jednodušeji nafta než benzin(alespoň dnes) . Benzin z FT syntézy se musí složitě upravovat, především O.Č.(je možné že naftu Němci neuměli ale potom pochybuji. Ze syntetické ropy z FT syntézu lze vyrobit cokoli co z ropy normální a produkty jsou často i kvalitnější.
  • Re: benzín vs nafta

   Bývalý tankista 3. 7. 2006 14:20
   Tak to je pěkná hloupost. Munice tanku t-34 vybuchovala velmi rychle proto sovětští tankisté svoje tanky rychle opouštěli. Co je platný nafťák, když uložení a kvalita munice si říká o průšvih... .
Zobrazit všechny komentáře k: Těžký tank PzKpfw VI Tiger (SdKfz 181)