Komentáře k: Stráž obrany státu (SOS), 1. díl

Zpět na: Stráž obrany státu (SOS), 1. díl
 • zmínite i případy napadení německých civilistů?

  karel 10. 1. 2006 14:06
  zajímalo by mně, zda zmíníte i případy napadení německých civilistů podnapilými příslušníky SOS apod. Vím, nebylo jich moc, ale nebylo jich ani málo a hodně nám to uškodilo.
  • Re: zmínite i případy napadení německých civilistů?

   Vladimir 10. 2. 2007 21:05
   Z vašeho komentáře vyplývá, že "napadení" nebylo málo, tedy, že byly běžným zjevem. To, ale zcela patrně neodpovídá realitě.V tehdejší napjaté atmosféře , služba mezi německým, sudetským obyvatelstvem, nepřátelsky ( ve své většině )naladěným vůči všemu českému, nebyla jednoduchá. Přesto disciplina byla úzkostlivě dodržována a kontrolována.Nějaké svévolné napadení civilisty SOSákem asi proběhlo, ale nikoliv s fatálními následky, což se nedá říci o druhé straně, kde byly i případy umučení.
   • Re: zmínite i případy napadení německých civilistů?

    mbbb 17. 2. 2007 20:40
    SOSáci byli jen lidé, byli mezi nimi lidé hodní i zlí, byli tam lidé disciplinovaní i "hajzli". A všichni dohromady byli ve velkém stresu, jak správně píšete.

    Běžným jevem nebylo, aby SOSáci napadali německé civilisty, to ani netvrdím. Existuje ale několik případů, jen teď mě na rychlo z hlavy napadají asi tři, nebo čtyři, kdy SOSáci zavinili smrt německých civilů. A nejen SOSáci, i příslušníci čsl. branné moci - například v opilosti.

    Jinak je známo velké množství případů dezerce SOSáků do Německa či Maďarska, mnoho případů rvaček v hospodě z opilosti apod. V archívech je k tomuto docela dost spisů.

    Ale, když se vrátíme na začátek, naprosto jednoznačně lze říci, že násilné činy SOSáků proti německým civilistům byly naprosto vyjímečnou věcí, ale pár se jich stalo.
    • Re: zmínite i případy napadení německých civilistů?

     czert 11. 11. 2008 18:39
     Pokud by slo o cisla,- o napadeni civilistu ci civilisty s druhou stranou SOS - tak by utocici sudetaci vedli asi v pomeru 300 ku 1, ne li jeste vetsim.
     Vzdyt druzstvem SOS od doby kdy vypuklo sudetacke povstany bylo vystrileno v prumeru 1200 naboju (cela bednicka) + spousta granatu pouzito.
     A od posvtani (21. zari) az do ustupu (1-11 rijna) byly sosaci rfreikorpsem kazdodene napadani - a to da uctyhodnou sumu naboju, zvlast kdyz si vezmeme ze freikorps mel kolikrat i 5x vetsi spotrebu streliva (nasazeni az 3 tezkych kulometu proti jednomu lehkemu).
     A pokud nejaky SOSak prece jen sudetaka-civila zabil v opilost-rvace - je to smutne a tragicke, ale celkem pochopitelne (i dnes nekdy lidi zemrou pri hospodske rvacce, zvlast kdyz maji zbrane),ale nad cim rozum zustava stat je muceni a kolikrat i zavradeni clenu SOS kteri se vzdaly.¨
     BTW - ti clenove kteri dezertovali od SOS byly v naproste vetsine pripadu nemcu (kvuli zpusobu organizovani SOS) a zbehove kolikrat potom obratili zbran proti svym byvalym spolubojuvnikum kdyz bojovali za freikorps.
    • Re: zmínite i případy napadení německých civilistů?

     Geyer 9. 5. 2008 00:25
     Když Vás takhle napadly (útoky SOS) z hlavy, což teprve kdybyste se o to zajímal. To by byly počty. Nejste náhodou Posselt ? Nedělám si iluze o jakékoliv armádě-či ozbrojených sborech ve vypjatých chvílích, nicméně Vaše diskuze o napadení něm. občanů, příslušníky SOS, zavání i počty napadení- fackovaček o holku na zábavě.
    • Re: zmínite i případy napadení německých civilistů?

     vladimir 18. 4. 2007 19:52
     Souhlasím s Vámi. Jen bych dodal, k těm Vámi zmiňovaným dezercím "Sosáků" do Německa, Rakouska a do Maďarska. Podle literatury byli zejména vojáci,ale také členové uniformovaných sborů často jiné než české národnosti. Hlavně šlo o mobilizované vojáky - posily SOS.A ti v některých případech dezertovali, zejména když byli z oblasti, kde se bojovalo a měli mezi Němci, Maďary své rodinné příslušníky.
  • Re: zmínite i případy napadení německých civilistů?

   mbbb 22. 1. 2006 09:57
   Vámi zmíněné případy nebudu uvádět, protože se v článku nebudu zaobírat detailně drobnými incidenty.
   Pár případů, kdy SOSáci, i podnapilí, napadli německé civilisty bylo, většinou ale ti civilsté svým chováním incident vyprovokovali.
Zobrazit všechny komentáře k: Stráž obrany státu (SOS), 1. díl