Komentáře k: Situace letectva ČSR na podzim 1938

Zpět na: Situace letectva ČSR na podzim 1938
 • Polska armada

  jan 2. 1. 2006 21:25
  Ta "mizerna polska armada" se branila proti Nemecku, a od 17.09.1939 take proti jeho spojenci - Sovetum - dele nez Francie na jare 1940. A nikdy jsme nekapitulovali, jako Francouzi a jini. Polsti stihaci v Bitve o Britanii pravem psali na sva letadla "Poland first to fight" a "We don't beg for freedom, we fight for freedom".
  • Re: Polska armada

   Welda 23. 3. 2006 18:16
   Dovoluji si upozornit na jednou opomíjenou maličkost, že kromě Německa a Sovětského Svazu zaútočílo v září 1939 na Polsko také Slovenskou a to "plnou silou" své armády, tedy třemi pěšímy divizemi a rychlou "tankovou" skupinou. Jenom pro úplnost informace Slovenský sbor byl součástí Německé skupiny armád "Jih", konkrétně 14. něm. armády. Velel mu osobně gen. Čatloš, 1.divizi plk. Pulanich, 2.divizi gen. Čunderlík a 3.divizi plk. Malár. Od 5.9. pak vznikla rychlá skupina pod velením pplk.Imra, měla 13 tanků LT vz.35 a 6 OA vz.30.
   • Re: Polska armada

    jan 23. 3. 2006 22:03
    Ano, mas pravdu, Slovaci zautocili take, ale ja moc o tom nevim, kde bojovali a s jakymi vysledky. Slysel jsem, ze slovensti vojaci se chovali v Polsku celkem slusne a ze na konec tazeni si zorganizovali slavnostni prohlidku vitezstvi v Zakopanem. Neslysel jsem, zeby vrazdili zajatce a civilni obyvatelstvo, coz se zalibou delali jak Nemci tak Rusove. Zas na druhe strane byli i takovi Slovaci, kteri pomahali nasim kuryrum v jejich ilegalnich cestach pres Tatry do Madarska, do Budapesti. Udrzovalo se tak spojeni s polskou vladou v exilu a par lidem se tak podarilo uprchnout Nemcum. Jednim z techto kuryru byl Stanisław Marusarz - skokan na lyzich, reprezentant Polska. Nejsou te dejiny ani cerno - bile ani jednoduche. Zdravim.:-)
Zobrazit všechny komentáře k: Situace letectva ČSR na podzim 1938