Komentáře k: Horká balkánská půda X.

Zpět na: Horká balkánská půda X.
 • Dejiny pisi vitezove

  guru 11. 9. 2005 15:59
  Efektivita partizanu/a vetsiny protipartizanskych jednotek byla zalostna. Spousta konfidentu, zlodeju, dobrodruhu, fanatiku ci naverbovanych chudaku na obou stranach - rozhodne zadna elita. Vezmu-li v uvahu geograficke podminky v Jugoslavii a jejich kulturni-socialni zaostalost - jako plus odboji, a od toho odectu temer "vrozenou" nenavist vsech proti vsem na Balkane, ktera se tahne jiz od dob turecke expanze nebo mozna jeste dal, tak dostavam jisty obraz. Tento obraz je v rozporu s tim co pise autor v oblasti hodnoceni vyznamu partizanskeho hnuti. Nemam duvod predpokladat v jeho uspesnost.

  Pokud mate velmi omezene zdroje na ochranu velkeho uzemi, co udelate? Zamerite se na ochranu velkych mest a komunikaci mezi nimi, pripadne strategicke oblasti. A to Nemci udelali a udelali to s efektivitou sobe vlastni. Odbojove sily v Jugoslavii mely potencial vazat Nemce nekolikrat vice. Takze z tohoto pohledu si myslim, ze hodnoceni prinosu pro celou valku by melo byt velmi okrajove. Tim nechci shazovat hrdinstvi jednotlivcu - ta byla ovsem na vsech stranach.

  PS.
  Kdyby vyhrali Nemci byl by na Balkane uz davno klid... :)
  • Re: Dejiny pisi vitezove

   zzorroo 1. 8. 2007 11:55
   Kdyby vyhráli Němci, byl by klid po celé Evropě, že: všude mladí krásní němečtí blonďáci a blondýny ... ale to není téma na vtipkování. K článku samotnému hnidopišná připomínka k autorovu oblíbenému pořekadlu - chválí se den před večerem, nikoliv noc, to by nedávalo smysl.
  • Re: Dejiny pisi vitezove

   Dzin 16. 9. 2005 22:55
   Pokud to vezmu jen z onoho hlediska počtu vojáků, tak vázání zhruba 30ti divizí Osy (a později Německé) v Jugoslávii je dost.
Zobrazit všechny komentáře k: Horká balkánská půda X.