Komentáře k: Střední tank PzKpfw IV (SdKfz 161)

Zpět na: Střední tank PzKpfw IV (SdKfz 161)
 • IS 3 vs Tiger II

  Robo 30. 7. 2003 17:26
  Rád bych znal váš názor na pravděpodobnostní výsledek střetu vynikajícího německého tanku Tiger II a minimálně stejně dobrého ruského IS 3 na velkou a střední vzdálenost v rovinatém terénu. Četl jsem několi diskusí na zahraničních severech a názory se docela liší a když spíše sázejí na výtězství IS 3.
  • Re: IS 3 vs Tiger II

   kukopas 5. 2. 2006 17:41
   Ja by som urcil za jednoznacneho vitaza posadku pzVIb. Vynikajuca presnost(optika), prieraznost, kvalitna municia,rychlost strelby,... Percentualna uspesnost zasahu na 3km hovori za vsetko. JS3 ma problem trafit na 1km, a dovtedy by inkasoval aj 10 zasahov, co na vyradenie akehokolvek tanku staci. Pri bitke v Kurskom obluku dostal tank KV1c zasah z 88/L56 kanonu do veze, naboj neprerazil, ale posadka veze bola okamzite mrtva! Takze takto nejako by to vyzeralo aj pri pz6b vs JS3.
   • Re: IS 3 vs Tiger II

    Skoky 1. 1. 2007 19:46
    Není taky dobrý zapomínat na fakt že osádky Tigerů byly pouze elitní a z předchozích typů tanků ověnčené vítěztvími.Takže vysoce kvalitní tank a vysoce takticky zralá a sehraná osádka.Fakt smrtící.Např. Michael Wittmann ,sedlal Tiger až když byla jeho divize přesunuta do Francie k přezbrojení na těžké tanky.Bylo to během bitvy o Stalingrad.Předtím sedlal, jestli se nepletu,Stugga,tj. samohybku a při soubojích se snažil urychlit zaměření právě tím,že točil nejen věž, ale zároveň pásy otáčel celým tankem.
  • RE: IS 3 vs Tiger II

   general 2. 9. 2003 02:47
   Kanon tanku IS 3 se nabíjel několikrát pomaleji než u tanku Tiger II.Tento stroj by s největší pravděpodobností nebyl zničen prvním zásahem.Než by se osádka IS 3 znovu připravila k palbě inkasovala by 3-4 zásahy.
   • RE: IS 3 vs Tiger II

    pz. mann 11. 1. 2005 18:31
    nezapomen na optiku ktera byla lepsi u nemeckych zbrani
   • RE: RE: IS 3 vs Tiger II

    asd 17. 10. 2003 01:07
    Podle mne by to bylo velmi vyrovnané.Js3 je menší skoro tak velkej jako TII bez věže a modernější co se týče tvarování pancíře.Tiger II je kvalitně vyrobenej stroj.Je možné že by rusům došla munice,S kadencí TII to nebude tak slavný,ropálila by se mu hlaven mohla by se rotrhnout.A nevěřím že po zásahu 122 by na TII nebyly žádné škody,122 dela trochu víc škod na interieru tanku než 88 at projde nebo ne.Podle mne by to vyšlo na stejno až do doby kdyby se Rusové naštvali a přivolali druhej pluk Js3.Němci by ledatak mohli přivoat větry.
    • RE: RE: IS 3 vs Tiger II

     Tonda 25. 1. 2007 23:03
     Pánové velice rád si čtu tyto stránky. Patřím ke starší generaci. Jsou tu zajímavé názory a i zajímavé články. K Vaší debatě: Kdo z Vás si to v tanku opravdu zkusil? Jízdy, ostré střelby, nazouvání pásu a další co k tomu patřilo? Ozvěte se!
    • RE: RE: IS 3 vs Tiger II

     FERO 6. 1. 2006 18:49
     Ta posledna veta presne vystihuje moje myslienky.
   • RE: RE: IS 3 vs Tiger II

    mesoun 29. 9. 2003 13:10
    A co tloustka pancire?
    • RE: RE: RE: IS 3 vs Tiger II

     asd 17. 10. 2003 00:48
     No asi tu vaši při neroseknu, domnívám se že kdyby se němci zaměřili na vylepšování PzIV udělali by nejlépe.Nevzpomínám si že by jim Pz V nebo VI vyhráli nějakou bitvu.Pz Iv vyhráli mnoho bitev,co dodat.O tom že nebyli na špici svými výkony není pochyb o tom že kdo je z nepřátel přehlídl skončil v hořícím tanku není taky pochyb.Kdyby se zaměřili na vylepšení kanonu byl by to dostatečnej stroj spolu s jagpz IV a stugem III mohl dosáhnout lepších výsledků války.Vemte si že místo jednoho panthera by vyrobili 4 pz IV a nebo místo výroby jednoho tigera těch Pz IV mohli vyrobit 8.sečtě te si kolik bylo Pantherů a Tigerů a to číslo vám dá kolik místo nich mohlo být PzIV.Panthery a Tigery mělo smysl vyrábět jen v počtech ve kterých mohli něco rozhodnout.Jinak to je plýtváním kapacitou.
     • RE: RE: RE: IS 3 vs Tiger II

      blamage 1. 11. 2010 22:04
      tak já bych si tu při dovolil rozseknout. Poměřujete vesměs nepoměřitelné. Ono základním kamenem celého problému je použitý kanón. Respektive úsťová rychlost, váha střely a její rychlost s jakou doletí k cíli a sklon dráhy.
      V průběhu války mimochodem němci koketovali s myšlenkou na použití kanónu o větší ráži (100mm a více) ale naráželi na její využitelnost. Při zvětšení ráže došlo k enormnímu zvýšení váhy střely, což bude vadit zejména manipulaci obsluhy, ale také rychlosti a dráze jejího letu. Menší střela (například kwk88) s vysokou úsťovou rychlostí potřebovala minimální balistický náměr protože dráha jejího letu byla plošší a zároveň menší předsazení pro zásah jedoucího vozidla, díky rychlosti a své váze. Na druhé straně plochý zásah způsoboval odrazy střel od zkoseného pancíře třeba T34 nebo IS2. Nicméně rychlost střely efektivně překonala při dobrém zásahu strukturální tuhost pancíře T34 bez problémů.
      Na druhou stranu 122mm kanón vyžadoval obtížnější manipulaci s těžkou a delší střelou. Její úsťová rychlost byla nízká a tudíž balistická křivka musela být strmější, střela tak dopadala na sklopený pancíř efektivněji v tupějším úhlu čímž způsobovala škody nejen svojí váhou ale následně výbuchem reaktivní náplně. Bohužel rychlost takové střely byla velmi nízká a zásah jedoucího cíle prakticky zázračný (větší předsazení). To samozřejmě nebudu mluvit o efektivním dostřelu takové střely.
      Z toho snad vyplývá, že na vzdálenosti větší než 1000m by byl výsledek souboje IS3 vs Pzkpfw VI, VIB či jiné nosiče KwK88 úspěšnější pro posádku německého tanku. Prostě proto že by se zkušená posádka dokázala při boji pohybovat a tím výrazně ztížit již tak těžké zaměřování mohutnějšího kanónu. Odhaduji že počet zásahů bych odhadl někde na úrovni 25:3 ve prospěch Tigra, pokud by se protivníci zahlédli 2500m od sebe. Neúspěchy pozdních konstrukcí IVB byly spíše způsobeny jejich užitím z taktického pohledu, kdy panzerfaust byla běžná výbava i hlídky. Kde šlo o boj na krátkou vzdálenost tam pomalý tank VI. neměl šanci. Kde šlo o boj na velké vzdálenosti byl obávaným soupeřem i pro IS3.
     • RE: RE: RE: IS 3 vs Tiger II

      asd1937 18. 4. 2007 21:45
      Js3 je podstatně menší než tygr2 I proto má 1/4 munice co tyger2
  • RE: IS 3 vs Tiger II

   Fučida 10. 8. 2003 17:45
   Tiger, Tiger a ještě jednou Tiger - pořád jsem se hádal s Petrem Zimou, ale nakonec musel klesnout na kolena a potvrdit, že Tiger měl šanci při čelním střetu, kdy oba začínali na vzdálenosti 2,5km, větší než IS-3...já naopak potvrdil fakt, že IS-3 měl mnohem lepší poměr ceny a výkonu než Tiger...

   byla to několikatýdenní pře, ale je to tak, jak říkám :-) Kdyžtak koukni na www.panzertruppen.com - někde to tam najdeš :-)
Zobrazit všechny komentáře k: Střední tank PzKpfw IV (SdKfz 161)