Komentáře k: Československá obrněná brigáda

Zpět na: Československá obrněná brigáda
 • RE: výzbroj

  Kelby 6. 8. 2005 00:31
  Hlavní výzbrojí byly křižníkové tanky Cromwell. Československá samostatná obrněná brigáda byla, spolu s polskou armádou, největším zahraničním uživatelem Cromwellů. S tanky typu Cromwell se naši vojáci setkali poprvé v únoru 1944, kdy převzali v britském polním parku v Coventry několik prvních kusů. Mezi 31. říjnem a 9. zářím 1944 se naše brigáda vylodila v Normandii s 88 ks Cromwellů Mk IV, 14 ks Mk VI a 8 ks OP. Tanky byly nasazeny v bojích při obléhání Dunkerque. Do vlasti se brigáda vrátila v květnu 1945. Čs. samostatná obrněná brigáda z Velké Britanie setrvala ve velitelské podřízenosti a materiální péči spojeneckých vojsk (XXII. armádního sboru armády USA) až do 31. srpna, i když se už od 18. května nacházela na území Československa. V tuto dobu měla CIABG válečné počty na těchto stavech: 6 163 mužů,
  96 děl, 273 motocyklů, 1 883 automobilů, 307 tanků a 278 obrněných transportérů . Vrcholem se stala slavnostní přehlídka 30.května v Praze. Brigáda byla soustředěna v prostoru Plzeň - Klatovy - Horažďovice.
  Do podřízenosti čs. armády sbor přešel 1. září 1945 a dočasně byl včleněn do sestavy vojsk 2. oblasti. Výzbroj nově zřízeného sboru tvořilo 188 tanků Cromwell, 22 tanků Challenger (oba byly britské provenience) a 38 amerických lehkých tanků Stuart. Americké Shermany (Firefly) už v té době neměla. Byly vyměněny za Challengery.

Vaše odpověď:

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.