Komentáře k: Střední tank PzKpfw V Panther (SdKfz 171)

Zpět na: Střední tank PzKpfw V Panther (SdKfz 171)
 • Re: K debatě

  Bývalý tankista 9. 5. 2005 13:23
  Tady je přirozeně problém s analýzou dostupných pramenů a absencí řady důležitých pramenů.
  Dle mého soudu vysoké ztrány čehokoli o něčem svědčí, teď je pro analytika důležité dobrat se správného závěru o čem.
  Vysoký poměr ztrát z června 41 je vysvětlitelný 1. faktickou nezkušeností většiny (nikoli celé) RA z reálného boje a velmi žalostnou úrovní vycvičenosti, přestože RA od jara 41 nedělala nic jiného, než že cvičila, 2. způsobem rozvinutí RA, které se mi jeví jako útočné (přestože Manstein byl jiného názoru), což vedlo ke ztrátě velkého mnohžství tanků z důvodu vyčerpání PHM a munice v obklíčení
  Zaráží mě ale ztráty 2,5:1 v neprospěch RA z dubna 1945 při operacích na Vyškovsku a Ořechovsku (když zůstaneme doma) nebo zhruba 3:1 v Berlínské operaci. (literatura se drobně liší ale ne řádově)
  Je možné po 4 letech války, kdy RA měla čas se poučit z mnohých chyb hovořit o nezkušenosti v pravém smyslu slova? Asi ne. Spíše o nevycvičenosti a špatném operačním použití techniky. Každá technika má totiž svoje silné a slabé stránky. Dobrý velitel se projeví tím, že je zná a umí zvolit (nebo přizpůsobit) profil boje tak, že výhody využije a slabiny se pokusí upozadnit. K tomu je ale nutné si slabiny připustit (což někteří velitelé RA uměli - např. Rotmistrov, a jiní neuměli a mě se zdá, že Ty bys jako velitel spadal do té druhé kategorie).
  Dle mého soudu je každá zbytečně velká ztráta chybou velitele (to není nic objevného, to obsahuje polní řád US Army), který neuměl využít výhod vlastní zbraně (a T-34 jich neměl málo) a potlačit její nevýhody (i těch měl T-34 dost). Jinými slovy, za nadproporcionální ztráty vždycky může špatné rozhodnutí velitele (důvody, proč jej přijal mohou být různé).
  Když půjdu do konkrétní taktiky. Je pitomost snažit se střetnout s Pantherem nebo Tygrem čelně. Když na ně narazím, stáhnu se, přeskupím, zavolám letectvo ať mi vyčistí cestu, nebo v obraně se zamaskuju a spustím palbu až pod 800 metrů kdy je už jedno jaký má pancíř atp. Ale hlavně musím používat hlavu a filozofie velení příslušné armády mi musí umožnit tu hlavu používat.

  PS: Přirozeně že v reálu jdou věci jinak než u complu ale pokud nejsem schopný přemýšlet o boji v klidu, nebudu schopen ani ve stresu.
Zobrazit všechny komentáře k: Střední tank PzKpfw V Panther (SdKfz 171)