Komentáře k: Střední tank PzKpfw V Panther (SdKfz 171)

Zpět na: Střední tank PzKpfw V Panther (SdKfz 171)
 • Pro Gryzlova

  Bývalý tankiska 6. 5. 2005 07:52
  No přirozeně, že jsem sloužil na T-72. Já někde napsal, že na T-34?
  Ale obecné principy vedení tankového boje tak jak je popisuje vojenská věda (a z nich vyplývající požadavky na techniku) se až tak moc nezměnily. Když to hodně moc zjednoduším, tak na taktické úrovni dnes stejně jako před 60 lety stále rozhoduje to, že musíte být schopen protivníka první spatřit, zaměřit, zasáhnout a probít mu pancíř, přičemž musí zůstat dost energie na udělání škody za pancířem. Stále je důležitá schopnost jednotek komunikovat a schopnost osádky komunikovat mezi sebou. A přirozeně je důležité i to, aby osádka dokázala v tanku strávit delší dobu aniž utrpí její bojeschopnost.
  Proto mám velké pochybnosti (ostatně potvrzené studiem archivním materiálů, pamětí i diskusemi s pamětníky) o některých parametrech T-34.
  1. Schopnost spatřit protivníka - optika je horší než u německých protivníků a hlavně u části tanků vůbec chyběla celá nebo některé její části.
  2. radiostatnice je podstatně horší než u protivníků a u 1/3 tanků nebyla montována. VTHZ také bylo montováno velmi selektivně.
  3. výcvičenost střelců byla poměrně žalostná, podobně to platí i pro většinu řidičů.
  4. o ergonomii se nedá mluvit. Po několika hodinách boje musela být osádka na pokraji sil (a taky obykle byla), z čehož vyplývá, že dělala více chyb než při menší únavě a postupem času se tank stal nebojeschpný. Ať se to komu líbí nebo ne, německé tanky byly řešeny podle mého lépe (za cenu většího obestavěného objemu a nárůstu hmotnosti). Podobně i odvětrání věže bylo u T-34 hrozné a dost tankistů se přiotrávilo.
  5. rychlost nabití kanónu po výstřelu byla údajně kvůli podmínkám ve věži po výstřelu kolem 8-9 sekund (to mám jenom od pamětníka), např u panthera nebo tygra to bylo 6-7 sekund. Nevíš o literatuře?
  6. otáčení věže bylo velmi poruchové a často se prý muselo motat rúčo (opět pamětník). Kdo to nikdy nedělal (a já to dělal naštěstí jenom na cvičáku a při cvičení), neumí si představit tu makačku a vliv na bojeschopnost.

  Kapitolou samo o sobě je potom kvalita tanků přicházejících z továren. Jedna věc byla kvalita exemplářů na státní zkoušky a druhá běžné produkce (pochopitelné ve válečných podmínkách). Hlavně motory dosahovaly svého udávaného výkonu jenom papírově.

  Vždycky mě taky zarážely vysoké ztráty sovětské tankové techniky. Např. v Kurské bitvě byl poměr ztrát 3 - 3,5:1 v neprospěch RA (přirozeně se těžce zjišťují prostředky, které tanky zničily) Rozdíl byl v tom, že Stalin mohl v zázemí v klidu stupňovat výrobu, ale Hitler ne, protože mu západní imperialisté tu a tam vyhodil pár továren do vzduchu. Bez toho by nárůst německé zbrojní výroby byl mnohem rychlejší, ale to už je jiná kapitola.
Zobrazit všechny komentáře k: Střední tank PzKpfw V Panther (SdKfz 171)