Komentáře k: Pattonova vojska v Čechách

Zpět na: Pattonova vojska v Čechách
 • Realita

  Jarda 18. 2. 2005 23:10
  Vážení přispěvatelé,
  nedá mi nezapojit se do diskuse kolem úlohy západních armád při osvobozování západních Čech. Doporučuji všem následující publikaci: Report by the Supreme Commander to the Combined Chief of Staff on the operations in Europe of the Allied Expedition Force, 6 June 1944 to 8 May 1945. Publikace byla vydána v Londýně v roce 1946 vydavatelstvím His Majesty´s Stationery Office. Pro zajímavost, v roce 1982 byla k dostání v Brně v antikvariátu za cenu 6 Kč v originále.
  V publikaci jsou citovány události a oficiální dokumenty od jmenování Dwight David Eisenhowera do funkce vrchního velitele spojeneckých expedičních sil (Supreme Commander, Allied Expedition Force), dále přes oficiální popis událostí až po sepsání této zprávy dne 13. července 1945. Čili ještě před Hirošimou a Nagasaki. Publikace je doplněna i jednoduchými mapkami od Normandie až po střední Evropu.
  Zastávám názor, že každý položený život za osvobození má nekonečně stejně obrovskou hodnotu, ať už bylo bojováno roky anebo pouhý okamžik vzdoru okupantům. Všechny oběti si zaslouží stejně velkou úctu nás, kteří jsme se pak učili různě pokroucené dějiny podle momentální situace. To ale probíhá dosud.
  Trochu konkrétněji. Rozkaz ke vstupu amerických jednotek na území Československa byl vydán večer 4. května 1945 a první tanky vstoupily do Plzně ráno 6. května 1945. Jednotky postoupily až do Rokycan, kde se zastavily z mnoha taktických i strategických důvodů.
  Nicméně, postup amerických spojeneckých vojsk v Německu sledoval především porážku německých jednotek v údolí Dunaje. Vzhledem k úspěšnému postupu došlo k přeorganizování amerických sil a byl vydán rozkaz k posunutí demarkační čáry na linii Linec, České Budějovice, Plzeň a Karlovy Vary. Původně byla v Jaltě dohodnuta a potvrzena linie na západní hranici Československa.
  Na straně 140 citované zprávy je o tomto postupu jen velmi krátká zmínka v rámci jediného odstavce. Skutečně se jednalo o jeden a půl denní operaci, i když pro Československo to mělo zcela jiný význam.
  Nebyl to ale první vstup amerických jednotek na území Československa. Jednotky západních spojenců vstoupily na území severozápadních Čech již 18. dubna 1945. Toto je zmíněno v citované zprávě na straně 132.
  Pro Američany ale bylo nesmírně důležité, zda se Rusko skutečně zapojí do operací proti Japonsku, a to bylo dodrženo.
  Uctěme tedy památku na všech místech se stejnou pietou, ať už to bude v Plzni nebo v Praze či na jiných místech. Nikdo 6. května 1945 nemohl vědět, kdy skutečně válka skončí. Hrdinové byli všichni, kteří za naši svobodu položili životy, ať už to byli američtí vojáci nebo vojáci Rudé armády či jiných zemí, a to bez ohledu na barvu pleti, víru či politickou příslušnost. Čest jejich památce.
  • Re: Generál Patton

   Pavel-P-Lener 4. 12. 2017 18:56
   O gen. P. vydalo nakladatelství AB Praha (rok vydání neuveden) knihu Petra Lindy "Patton byl váš nejlepší".Jako voják byl skutečně nejlepší, ale jako voják-diplomat by propadl. Sloužit po P. bylo pro vojáky utrpení ale i čest. Heslo "krev a kuráž" si prý jeho vojáci vakládali takto: Naše krev a jeho kuráž. Osobně jsem přesvědčen, že jeho tragická smrt při banální automobilové nehodě byla ve skutečnosti atentátem. Ostatně nikdy nebyla přesvědčivě vysvětlena. Veliké ponížení musel P. zažít, když vrchní velitel Eisenhower dal přednost Montgomeryho operaci Market Garden, která byla v konečné fázi propadákem. M. měl být odstaven od daších závažných rozhodnutích i za cenu konfliktu s Brity.
   Nějaký nedouk zde položil otázku, kolik padlo v ČSR Američanů. To je absurdní. Ten nedouk zřejmě nikdy neslyšel o vylodění v Normandii či o bojích v Ardenách. Kromě toho vedení války z hlediska lidských zdrojů bylo mezi Ruskem a Spojenci zcela odlišné. Ale to již je jiná tématika. Ten nedouk nechť si dá mokrý hadr na hlavu.
  • Re: Realita

   Stanislav Vojtíšek 25. 8. 2005 15:51
   Podle mě dost dobrý článek, vše bylo rozhodnuto na Jaltě a to kam postoupí Patton na konečný stav nemělo žádný vážný vliv. Celé to zmastil už F.D. Roosevelt, když na Jaltě couval až tak daleko, že v to Stalin nedoufal ani v nejoptimističtěším snu, ani Churchil na tom moc nemohl změnit, byť dělal co mohl. Trumann měl přijít o rok dřív a bylo to možná složitější. Pravdou je že naši Rudí v čele s Klémou to měli zmáknuté na jedničku a fakt je i to, že nálada V ČSR byla dost nalevo.......O Benešovi mluvit jako o hlavním viníkovi katastrofy mezi léty 1938-1948 by bylo nošení dříví do lesa.
Zobrazit všechny komentáře k: Pattonova vojska v Čechách