Komentáře k: Stručné shrnutí německo-polské letecké války v září 1939

Zpět na: Stručné shrnutí německo-polské letecké války v září 1939
  • Francouzská pomoc

    Pavel Šrámek 21. 1. 2005 06:24
    Podle vzpomínek generála Stachiewicze, náčelníka Hlavního štábu polské armády, měly v případě války přiletět do Polska tři skupiny francouzských bombardovacích letadel, které by zde zůstaly a operovaly odtud společně s polským letectvem. Podobná dohoda existovala také mezi ČSR a Francií.
    • Re: Francouzská pomoc

      Glynwed 21. 1. 2005 11:34
      Na příkladu Polska tak můžeme názorně vidět, jakou pomoc by nám Francie a VB dokázali poskytnout v případě odmítnutí Mnich. dohody a dodržení spojeneckých závazků. :-(
      • Re: Francouzská pomoc

        www 21. 1. 2005 12:10
        tomu moc nerozumi, Polsku přece západní pomoc nebyla vůbec k ničemu, vůbec mu vojensky nepomohla
        • Re: Francouzská pomoc

          Glynwed 21. 1. 2005 13:06
          Právě na to narážím. I kdyby jsme odmítli Mnich. dohodu a Francie s VB by vyhlásili Německu válku, nakonec by jsme s Německem bojovali sami stejně jako Polsko o rok později.
          • Re: Francouzská pomoc

            ZBIG 7. 2. 2005 18:55
            W 1939 tak całkiem sami nie byliśmy. Pomimo że we wrześniu zostaliśmy sam na sam z Niemcami i Ruskimi, to jednak Francja i Angla zobowiązań dotrzymały, wojnę Niemcom wypowiedziały, burząc największą nadzieję Hitlera - że z Polską pójdzie mu tak samo lekko i bezboleśnie jak Nadrenią, Austrią i Czechosłowacją. Chociaż wtedy przegraliśmy, to stawiając opór udało się nam wzbudzić światowy pożar który w końcu spalił Niemcy. A że i my skończyliśmy jako bardzo mało wygrani, to już całkiem inna historia. Co byśmy zrobili gdyby to do Polski jako do pierwszej, a nie Czechosłowacji wyatąpił Hitler z żądaniami, a my byśmy mieli walczyć sami, bez Anglo-francuskich gwarancji? To jest b. dobre i warte dyskusji pytanie.
            • Re: Francouzská pomoc

              piotr mucha 19. 3. 2005 23:41
              Nie calkiem.Francja i WB zobowiazaly sie najpozniej do 14 wrzesnia udezyc na Niemcy.W polsce byla zajete 80%sil niemieckich.Zapasy amunicji (1.09.39)niemcy mieli na cztery tygodnie.W polowie wezesnia byly na wyczerpaniu poniewz nie liczyli ze tyle zuzyja.Polskie,zapasy byly na najmniej 6 tygodni.Niektore rodzaje 8 tygodni.A wiec gdyby Francja udezyla,to...
              Ps Dostawa samolotow miala nadejsc przez Rumunie.
              • Re: Francouzská pomoc

                DROPI 21. 1. 2006 23:02
                Warszawa broniła się do 27 września, grupa operacyjna POLESIE do 6 pażdziernika, a Hubal jeszcze dłużej. Cała Polska walczyłaby dalej gdyby Francuzi udeżyli na prawdę, a nie sypali propagandowe konfetti. Ale im się nie chciało walczyć o swój kraj, a co dopiero o Polskę. Naciskali na Czechów, żeby oddali Hitlerowi Sudety, bo chcieli mieć święty spokój. BOŻE CHROŃ NAS PRZED PRZYJACIÓŁMI, BO Z WROGAMI TO SOBIE JAKOŚ DAMY RADĘ!
            • Re: Francouzská pomoc

              aaa 8. 2. 2005 15:12
              zajímavá otázka... Co by Polsko dělalo, kdyby Hitler předložil požadavky nejprve jemu a ne Československu. A kdyby na Polsko Francie a Anglie tlačily ať ustoupí (jako na nás). A jak by se v takové situaci zachovalo Československo? Nevím...
              • Re: Francouzská pomoc

                asd1937 12. 6. 2005 23:40
                Patrně by Poláci nedělali provokace na hranicích a na našem území včetně střelby na čs armádu.Nesnažili by se urvat Těšínsko.Asi by byli spokojený se životní úrovní českých Poláků.
                Byly by proto asi lepší vztahy a vzhledem ke starostem které by v čsr německé menšiny způsobovali by asi čs přístup byl aktivnější a pozativní.Kdyby ve francii byla osobnost Beneše tak by francie pomohla jak nám tak i polákům.Jelikož Francie měla politické krize,zabývala se vnitřní stabilitou,klidně se tam mohli pokusit o puč komunisti a kdo by je pacifikoval když ne armáda?A ajk by je mohla pacifikovat armáda která by byla ve válce?
              • Re: Francouzská pomoc

                Petr Lipka 13. 2. 2005 15:45
                Zcela hypotetická otázka.Dějiny probíhaly tak jak probíhaly.Kdyby se nehodnotí.Věnujme se skutečnostem.
                • Re: Francouzská pomoc

                  ZBIG 15. 2. 2005 21:46
                  Pewnie że to hipotetyczne "co było gdyby". Po to też są takie dyskusje w Internecie.
                  Ale też który Czech w 1937 roku nie nazwałby hipotetycznym gadaniem tego co stało się w 1938 w Monachium ?
          • Re: Francouzská pomoc

            Petr Lipka 23. 1. 2005 18:47
            V květnu 1939 byla uzavřena dohoda o francouzské letecké pomoci.V případě války s Německem mělo do Polska přelétnout 5 perutí Amiot-143 ( po 12 letadlech)jako maximum sil,které mohou být přesunuty z Francie a to na dobu pouze několika dnů.Polsko se zavázalo k přípravě letišť ve vzdálenosti 180-250km od fronty a logistickou obsluhu.
            • Re: Francouzská pomoc

              Pavel Šrámek 24. 1. 2005 06:26
              Bylo dohodnuto, kudy poletí? Podle mne se nabízel jen let přes Německo, což ale bylo dost riskantní. V případě ČSR měla totiž ta letadla převážet nejen posádku, ale ještě další personál.
              • Re: Francouzská pomoc

                Honza 25. 1. 2005 00:54
                Proč přes Německo? Nejpravděpodobnější je trasa Severní moře - Dánsko (event. Skagerrak) - Norsko - Polsko.
                V případě, že by Francie měla skutečně v úmyslu takový slib splnit, se nabízí delší, ale bezpečnější trasa: Alžír - Egypt - Sýrie - Turecko (Řecko) - Rumunsko - Polsko.
                (Pozn. Saint-Exupéry zvládal trasu Marseille-Alžír-Egypt-Sýrie s poštovním letadlem za jedinou noc).
                • Re: Francouzská pomoc

                  Petr Lipka 25. 1. 2005 18:14
                  Podrobnosti neznám,ale pokusím se něco zjistit.
                  • Re: Francouzská pomoc-upřesnění

                    Petr Lipka 1. 2. 2005 18:52
                    Tak jsem to našel.Poláci připravili letiště na uzlu v Gniewkowie,kde shromáždili zásoby benzínu a leteckých pum.Tyto zásoby byly v dispozici Vrchního velitele letectva do 3.9.1939.K tomu byla přiřazena letištní rota.3.9.1939 asi došlo k nějaké změně,protože ze štábu došla zpráva,že letištní rota,automobilová kolona a všechny zásoby jsou k dispozici armádního letectva armády "Poznań".Celou zásobu benzínu se podařilo přemístit do prostoru Izbice,a letecké bomby byly zničeny na místě 4.9.1939 večer.Francouzi zklamali.Umístění letišť odpovídá tomu,že byla míněna nejkratší cesta z Francie-tzn.přes Německo.
                    • Re: Francouzská pomoc-upřesnění

                      Pavel Šrámek 2. 2. 2005 06:53
                      Díky moc za informace. Mohu se zeptat na zdroj těchto informací? Je to z nějaké knihy?
                      • Re: Francouzská pomoc-upřesnění

                        P 6. 2. 2005 15:49
                        Ano,je to z knihy Adama Kurowskiego "Lotnictwo polskie w 1939 roku".
                        • Re: Francouzská pomoc-upřesnění

                          Pavel Šrámek 18. 2. 2005 13:18
                          To je z knihy, která vyšla v Polsku v roce 1962! Dovedete si představit, že by u nás v roce 1962 vyšla kniha o čs. letectvu v roce 1938, která by se dala stále použít. Já tedy ne! Vždyť my nemáme práci o letectvu v roce 1938 dosud (dílo M. Johna nepočítám).
Zobrazit všechny komentáře k: Stručné shrnutí německo-polské letecké války v září 1939