Komentáře k: Stručné shrnutí německo-polské letecké války v září 1939

Zpět na: Stručné shrnutí německo-polské letecké války v září 1939
 • Jeden malý dotaz

  Pavel Šrámek 18. 1. 2005 11:45
  Chtěl jsem se zeptat, zda polské vojenské letectvo operovalo i nad územím nepřítele. Neplánovalo třeba (jako naše letectvo v roce 1938) bombardování strategických cílů za hranicemi?
  • Re: Jeden malý dotaz

   Glynwed 18. 1. 2005 12:46
   Při přípravě článku jsem narazil na zmínku že bylo bombardováno pouze jedno město (či závod?) na německém území. Bohužel, zpětně se mě zdroj nepodařilo najít.
   • Re: Jeden malý dotaz

    stalker 22. 1. 2005 04:29
    V knize od J. Pielkwicze je zmínka o bombardování nějakého něm. nádraží ve vých. prusku
    • Re: Jeden malý dotaz

     Tom 22. 1. 2005 19:20
     V knize letadla 1939-45, stíhací a bombardovací letedla Francie a Polska je uvedeno, že letouny PZL- 37 provedly několik průzkumných letů nad územím nepřítele.Dále je zde uvedeno, že dne 2.9. si letouny PZL-23 připsaly na konto první a zároveń poslední bombardování německého území. Dále je nutno připomenout článek, který vyšel v loňském čísle L a K, popisující souboj nad slovenským územím mezi polským pozorovacím letounem a slovenskými stíhači na B-534, kterým se bohužel podařilo polský stroj sestřelit a oba polští letci zahynuli a byli ponechání na místě několik dní aniž byli pohřbeni. Dle časopisu HPM nad slovenské území letaly i letouny PZL - 23, které ostřelovaly pozemní cíle paulbními zbraněmi.
     • Re: Jeden malý dotaz

      Fu 27. 3. 2005 22:54
      Jak ze bohuzel sa podarilo stroj zostrelit?Dobre im tak Poliakom.
      Ja mam vkuse pred ocami jak vyuzili slabost CSR po Mnichove a odsklbli od nas tesinsko.A nasledne aj male casti severneho Slovenska...
      Moj nazor-dostali co si zasluzili!!!(nevstahuje sa na holokaust)
      • Re: Jeden malý dotaz

       jan 12. 2. 2006 11:31
       A my Polaci mame pred ocami jak CSR v lednu 1919 vyuzila toho, ze Polsko bojovalo na vychode s Ukrainci a s bolseviky, a Masaryk poslal vojska na Tesinsko. Potom v cervenci 1920, kdyz byli bolsevici u Varsavy, Polsko bylo donuceno se vzdat naroku na Tesinsko za prislib propusteni dodavel zbrani z Francie - Benes Tesinsko ochotne vzal, ale zbrane neprepustil. Vy Slovaci za ucast ve valce s Polskem na strane nacistu byste se meli stydet.
       • Re: Jeden malý dotaz

        pito 9. 3. 2006 14:22
        Okupacia Kysuc a myslim aj Oravy bola zo strany Polska rovnaky podraz ako zabranie Tesinska cs. armadou. Nezabudaj, ze navratenie uzemi, ktore ste okupovali /obce Skalite, Svrcinovec.../, boli Slovensku navratene az po 1.sept. 1939. Ku cti polskych vojakov sluzi fakt, ze ste sa k obyvatelom tychto obci spravali nenasilne a slusne. Polemizovat o tom, kto ako komu ublizil je bezpredmetne. Horsie to bolo na uzemi juzneho Slovenska, kde sa vyznamenali madari skutocnou brutalitou. Otcov bratranec zahynul v 2.sv.v. pod Kavkazom, koho vinit? Nemcov, Rusov? Tiso povedal synov som dal, otcov nedam, myslim ze sa zachoval najlepsie ako mohol a to aj co sa tyka prezidentskych vynimiek. Tusim, ze v Izraeli ma postaveny aj pomnik. Kazdy zachraneny ludsky zivot ma nesmiernu cenu. Kazdy ma svoj kusok pravdy, Zvacsa ju maju vitazi. Tak je to aj s vypalovanim ukrajinskych, bieloruskych a ruskych dedin jednotkami NKVD. Znasilnovanim na uzemi okupovaneho Nemecka, bombardovanim Drazdan... Vinit jeden narod pred druhym nie je spravne, hlavne ak za nitky dejin taha niekto iny. Pohlad z odstupu 60 rokov je klamlivy uz z toho dovodu, ze my vieme ako to skoncilo. Rovnako na nas budu pozerat buduce generacie a sudit nase terajsie rozhodnutia. Preto by sme sa mali spravat jeden k druhemu najlepsie ako vieme,nesud lebo budes sudeny a nevies ani dna, ani hodiny svojho sudu.
        • Re: Jeden malý dotaz

         jan 9. 3. 2006 16:15
         Jsem rad, ze Slovaci nemaji jen ty nejhorsi vzpominky na chovani polskych vojaku v letech 1938/1939 - mam hodne sympatii ke Slovakum a i k Cechum, a proto take rad "piratim" na techto strankach. Bohuzel, bezohledny Masarykuv a Benesuv postup vuci Polsku v otazce Tesinska v letech 1919 - 1920 a to, ze fakticky se ukazalo, ze zajmy Ceskoslovenska a bolsevickeho Ruska vuci Polsku jsou totozne, vytvorilo v Polsku tak silnou neduveru k CSR, ze nebyla mozna vojenska spoluprace. Nebyt toho, mozna, ze Mnichov by se nekonal. Plne souhlasim - nesudte, abyste nebyli souzeni. Zdravim. :-)
         • Re: Jeden malý dotaz

          pito 10. 3. 2006 19:26
          Plne s Tebou suhlasim, spolocne by sme mali ovela vacsiu sancu voci Nemecku. Myslim, ze osudovou chybou nasich narodov bola orientacia na Francuzsko a Velku Britaniu a taktiez nezhody pre par kilometrov stvorcovych uzemia.Dnes sa tato chyba - hladanie silneho ochrancu - opat opakuje v podobe NATO.Len dufam, ze to tak tragicky opat neskonci.
          • Re: Jeden malý dotaz

           jan 10. 3. 2006 21:08
           Mezivalecne Polsko nemelo jinou moznost - jen Francie a Vlk. Britanie, no a samozrejme treba bylo spolehat na sebe. Dnes je situace jina - predevsim dnesni Nemecko neni Nemecko mezivalecne, uz aspon proto, ze nema tu demografickou dynamiku, a Lebensraumu ma dost. Rusko tez uz nam nehrozi - doufam - tak jako v 30.-tych letech, jedine ze by sahlo na plynovy kohoutek. Pro NATO a EU de facto nemame alternativu. Ta akce na podzim 1938 na Slovensku se m.jin. zduvodnovala vojensky zabezpecenim horskych prusmyku pred obavanym utokem Nemcu z teto strany. Myslim si, ze to bylo zbytecne, a navic to poskodilo panu Karolovi Sidorovi, ktery byl orientovany na spolupraci s Polskem. No, stalo se, bohuzel.
      • Re: Jeden malý dotaz

       Petr Lipka 24. 4. 2005 18:31
       Je mi z toho smutno.Asi musí vymřít dvě generace (včetně mne) abychom mysleli normálně.
      • Re: Jeden malý dotaz

       H 21. 4. 2005 13:25
       Slovo "bohužel" je na správném místě. Nacistické Slovensko bylo agresorem (jako spojenec Německa).
       • Re: Jeden malý dotaz

        FU 1. 9. 2005 21:37
        Slvensko nebolo nacisticke ale klero-fasisticke ked uz sme pritom.
        A ked uz sme pritom tak to tvoje "nacisticke slovensko" spravilo nemcom vescie problemy nez protektoratske nenacisticke cesko...

        Dotaz-urcite patris k tym co vidia d.tisu ako najvacsieho nacistu a zlocinca :)...Skoda ze komunisticke ucenie pravdy je u niekoho zakorenene este stale...
     • Re: Jeden malý dotaz

      Petr Lipka 25. 1. 2005 18:12
      Akci provedla osádka 41.průzkumné letky (Eskadry Obserwacyjnej) ve složení ppor.pil Kuzian,por.obs.Malinowski a st.szer.strzelec samolotowy Rybacki armádního letectva armády "Modlin".Dne 2.9.1939 kolem 10 hod.dopoledne zaútočila na železniční stanici Niederburg v tehdejším Východním Prusku (dnešní Nidzica) v rámci průzkumného letu.Dle polských pramenů shodila 16 ks bomb (po 12,5kg !).Podrobnosti - Kazimierz Slawiński "Rozpoznać wroga z północy" MON,Warszawa 1979.
Zobrazit všechny komentáře k: Stručné shrnutí německo-polské letecké války v září 1939