Komentáře k: Mohli jsme se v roce 1938 bránit?

Zpět na: Mohli jsme se v roce 1938 bránit?
  • OKH-studie o ČS armádě.

    asd 1. 1. 2005 18:21
    Obava z německého útoku čs. velení přimělo aby v posledních letech požádovalo maximum využití personálních,finančních a ekonomických sil státu k vybudování obrany.Od znovupřijetí Rakouska se čs stát cítí ještě mnohem více ohrožen a proto ještě více zesiluje své obranné úsilí.

    Národostní otázka představuje nejcitlivější bod čs. armády.Vzdor tomu bude čs.armáda díky své dobré výzbroji a vzhledem k pohraničním opevněním vážným protivníkem.

    Vedení jednotek a jejich taktika v podstatě odpovídá francouzským a je charakteristická metodičností a pozorností.Některé předpisy čs armády obsahují i německé zásady manévrového boje,ale zatím se při výcviku málo prosazují.

    Bojová hodnota jednotek bude záviset na na stupni promíšenosti s nečeskými národnostmi.

    a) Čech bude fanaticky a tvrdě bojovat za udržení svého státu.Proto je pěchota určená k obarně státu složena z více než 80% čechů a tyto jednotky budou vysoce spolehlivé.

    b)sudetští němci budou jen z malé části bojovat za ČSR(jen komusté).Zbytek bude velkou zátěží pro armádu a dají se očekávat přeběhlíci.
    c)Madaři,poláci a Slováci budou váhat bojovat za ČSR.

    Celkové zhroucení odhodlanosti a vůle čs armády je při rozhodující porážce v našich možnostech.Hlavně tehdy když nebude spojencká pomoc hned účinná.

    Při každoročních manévrech v minulých letech čs armáda prokázala každoroční pokrok vojenského potencialu.

    Velká péče se věnuje organizaci pěšího pochodu.Při manévrech byly požadovány velmi pozoruhodné výkony které česká pěchota díky dobré výzbroji a přípravě vždy velmi dobře zvládla.

    pokračování...
    • OKH-studie o ČS armádě 2.díl

      asd 1. 1. 2005 18:22
      Zvláštní pozornost je věnována zajištění proti letectvu a nájezdům panceřévých vozů.Pokud jednotky nemají dostatek protiletadlových a protitankových zbraní,zařazují se do pochodové kolony lehká či horská děla z divizního dělostřelectva.

      K obraně proti letecvu jsou určeny zvláštní kulomety na podstavci opatřené specialnim zaměřovačem.

      Bezpečnostní vzdálenosti mezi předvojem a valným vojem odpovídá naším zásadám.Postraní zabezpečení se používá běžně jako i zadní voj.Pro postup divize se vyhledává nejmeně jedna cesta vhodná i pro motorová vozidla.

      české zásady pro průzkum odpovídají našim předpisům.Často je předzvědný odíl chápan jako pohyblivá záloha velitele.
      Uvažuje se rozsáhlém nasazení obr. aut a tanků.Hlavním úkolem předvoje je zastvit útok.

      Pro každý útok platí zásada, že se provádí jen když je šance na úspěch,jeli zajištěn dostatek vojska.Útok má být podle českých zásad dobře připraven,uspěchání
      se považuje za nežádoucí.Spolupráci mezi pěchotou a dělostřelectvem se přikládá velký význam.

      Velký význam se přikládá nasazení tanků.Úspěch se očekává jen při hromadném útoku ve vhodném terénu.A to po předchozím pečlivém útoku a dokonalé přípravě útoku.Pro každý tankový útok se vyžaduje dělostřelecké krytí.

      Obrana je založena na vhodném terénu a dokonale naplánované obranné palbě.Při výběru postavení se dává ohled na dělostřelecké pozorování.

      Závěrem lze říci, že čs armáda je moderně vyzbrojená a pokrokově vycvičená a jestli, že v minulých letech došlo v ýznamným pokrokům tak tak pak je nutno zvláště v poslední době počítat s dalšími podstatným zvyšováním.

      9.červen 1938
Zobrazit všechny komentáře k: Mohli jsme se v roce 1938 bránit?