Komentáře k: Mohli jsme se v roce 1938 bránit?

Zpět na: Mohli jsme se v roce 1938 bránit?
 • Logika

  Ludva 26. 9. 2002 10:05
  Logika článku je neotřesitelná. Ovšem proč se potom bránili Finové nebo Poláci ? Proč se vůbec brání ten, kdo je evidentně slabší? Otázka je totiž položena špatně. Bránit se dá vždycky. Pokud měl autor na mysli, zda jsme se mohli ubránit, pak má pravdu, naše šance nebyla velká. Pro boj mluví dvě věci. Neuvěřitelná morální devastace po kapitualci a riziko, že v případě kapitulace budeme později likvidováni tatřka bez odporu. Proti mluví garance na existenci okleštěného státu, ovšem dané tak "solidním" politikem, jako byl Hitler a velmocemi, která nás obětovaly. Paradoxně se ovšem zdá, že v dějinách neslýchaná kapitulace umožnila už během WWII požadovat obnovení státu v původních hranicích, což by nebylo v případě boje pravděpodobně vůbec možné.
  Co se týče Beneše, přijal protiústavní rozhodnutí na své "triko", ale ostatní politici to přijali. V průběhu WWII se Beneš projevil jako zákulisní intrikán (viz personální politika při budování vlády v Londýně), který vsadil po mnichovském šoku na ruskou kartu a nechal se pro změnu oblbnout Stalinem. Pokračoval v mnichovské tradici a vydal bez odmlouvání Podkarpatskou Rus a posléze nás směřoval k radostným zítřkům. I sám Gottwald byl překvapen jeho socializačním nadšením.
  • Re: Logika

   Honza Z. 14. 12. 2004 16:22
   Stokrát to omílané téma. Z hlediska rozumu a chladnokrevné logiky náš odpor možná neměl smysl. Ale to jen na první pohled.
   Avšak kvůli národní hrodsti a zachování morální síly národa jsme se bránit měli. Mnichovská kapitulace je pořád bolestivé trauma.
   S šancemi na úspěch to také nebylo zas až tak beznadějné.
   Německá armáda nebyla na podzim v roce 1938 ani početně o moc silnější než armáda československá. Vždyť do roku 1935 Němci měli jen stotisícový Reichswehr, nebyla tady zavedena základní vojenská služba, a tudíž jim chyběly i kvalitně vycvičené zálohy.
   Pokud je mi známo tak Německo mělio na podzim v roce 1938 výraznější převahu jen v tancích, proti čtyřem stům našim jich stálo dva tisíce německých.
   Takže bránit jsme se měli, a myslím si, že kdyby ČSR bojovala, tak by se ve Francii i Velké Britanii dostaly k moci příznivci války s Hilerem a Českolsovenko nezůstalo osamocené.
  • Re: Logika

   Honza Z. 4. 8. 2004 14:23
   Milý Ludvo.I když z křížkem po funuse, ale stejně mi to nedá.Z horní poloviny Tvého povídání na mne dýchá Tvé zanícení, vlastenectví a asi i mládí.Jsem tímto fórem příjemně překvapen a tak mi to nevadí.Co mne ale mrzí je Tvůj, takřka destruktivní,přístup k dějiným faktům v druhé polovině článku.Je velmi jednoduché soudit něco či někoho na základě informací z jedné či dvou publikací.Je skvělé že tě téma zajímá a tak bych ti doporučil opatřit svému bádání, jakou si, profesionalitu jenž by tě zbavila mylných, mnohdy i trapných soudů či komentářů na to či ono téma.
  • RE: Logika

   Vašek 6. 3. 2004 19:41
   Já si myslím, že odsuzovat někoho je strašně snadné a zavádějící. Zkus si představit sebe v té době jako politika a podotýkám jako politika, který absolutně nerozumí vojenským otázkám. Před tebou u vzniku státu byla osobnost s velkým O, se kterou jsi spolupracoval, ale zdaleka nedosahuješ jejích kvalit (nejenom morálních). V době, kdy se mají uskutečnit plány na obranu, které jsou chystány několik let se všechno zbortí jak domeček z karet. V tvém okolí není žádný generál, nebo vyšší velitel armády, který by si byl ochoten vzít na "triko" prohlášení, že se můžeme bránit. Nezapomeň, že v té době naše generalita sestávala povětšinou z legionářů, kteří ve válce měli své zkušenosti. Zkus si předtavit co bys v té situaci dělal. Myslím si, že Dr.Beneš jako politik udělal v podstatě jediné co mohl. To, že ho vedení státu a armády poslechlo svědčí jen o tom jak pevné a demokratické tehdy Československo bylo.
   • RE: Logika

    Miloš Holec ml. 30. 11. 2004 03:41
    jedna malá drobnost: Nerad se stále zastávám Dra Beneše, ale řekl bych, že ačkoliv se nechtěl poměřovat s T.G.M., intelektuálně se mu rovnal, nebyl-li lepší, a co se týče zasloužení o stát, díky akci za druhé světové války bych řekl, že se zasloužil i víc.
  • RE: Logika

   harry 29. 9. 2003 23:02
   Souhlasím, že bránit se dá vždy, ovšem, srovnání s Finskem nebo Polskem trochu pokulhává. Co se týče Polska, mohlo do zbraně povolat v podstatě rovnocenné množství mužů jako Německo, u nás to bylo v podstatě maximálně milión mužů po mobilizaci, což představovalo německou armádu bez mobilizace. Výhodu by pro nás jistě znamenala lepší připravenost a vycvičenost armády a také modernější výzbroj - vyjma letectva srovnatelná s Německem.
   Co se Finska týká, tam byla situace zcela odlišná. Jednak proti Finsku nastupovala nepříliš kvalitní Rudá armáda, která ovšem disponovala obrovskou, zejména lidskou, převahou. Ovšem Finsko bojovalo na podstatně kratší frontě a i když jeho armáda měla převážně lehkou výzbroj, velice umně využívala terénu a hlavním prostředkem pohybu zde byly lyže. Navíc ne nevýznamnou se ukázala podpora spojenců.
   • RE: Logika

    Petr 8. 7. 2005 15:10
    Teď v sobotu jsem se s překvapením dočetl, že v září 1938 proti sobě stálo 1.600.000 mužů mobilizované Československé armády a 1.800.000 mužů Wehrmachtu. U WH to asi znamená početní stavy bez dalších případně mobilizovaných vojáků. Co se techniky týká, bylo to celkem vyrovnané. Než by Němci zvládli připravit dostatečně silnou armádu pro úspěšný útok (což by muselo představovat proražení linie obrany na hranicích v dostatečné šířce, protože odkryté boky útočícího "klínu", kterým zde někdo vyhrožoval, jsou nejzranitelnější), zabralo by jim to pár měsíců.
    V témže muzeu se dozvíte, kolik zbraní si tu Hitler napakoval a dále, jak moc se mu hodila zbrojní výroba (ČR byla mezi 6 největšími exportéry moderních zbraní na světě!!!). Takže kdo nás líčí na úrovni Habešanů s oštěpama a kamením, nemá moc ponětí, co jsme měli za armádu.
    Poslední a nikoliv nepodstatnou výhodou bylo, že naši vojáci chtěli bojovat, protože si bránili těžce vydobytou republiku, kdežto Němci jako útočníci neoplývali zástupy motivovaných vojáků připravených umřít za vidinou rozšíření Lebensraumu.
Zobrazit všechny komentáře k: Mohli jsme se v roce 1938 bránit?