Komentáře k: T-34

Zpět na: T-34
 • Pro mirageivu

  Marek S 28. 7. 2004 11:22
  Letecká situace v prostoru jižního prostějovska v prvních dnech května vypadala přibližně takto.Prvního dne Němci poslali množství strojů proti tankům 5.GTS postupujícím po polích od Poliček na Tvorovice a Hrušky.V prostoru Tvorovic byla jedna tanková jednotka napadena dvakrát-poprvé při příjezdu v polích zvaných Zácestky,podruhé po asi půlhodině,když projela vesnicí a směřovala na Klenovice,tanky se rozjely pod stromy u hřbitova církve ČS.Takových útoků bylo více a na různých místech.Další den se Luftwaffe zaměřila na Klenovice a nasadila snad všechno,co bylo provozuschopné.Vzdušné útoky se opakovaly v intervalech po půlhodině a obec při nich utrpěla značné škody,několik lidí a sov. vojáků zahynulo,mnoho dalších bylo zraněno.S těmito akcemi souvisí i sestřelení sov. letounu pilotovaného por.Grigorijem Jemeljanovičem Kucenkem,který zahynul při dopadu svého stroje u Tovačova.Podle kroniky města měl pronásledovat dvojici něm. letounů směrem od Klenovic,když jeho stroj zasáhla palba flaku.Útoky na Klenovice pokračovaly i příští den-3.května,ovšem zeslábly a během dne zcela ustaly.Rusům se patrně vnoci podařilo přisunout do vsi pluk PL dělostřelectva,který začal být nebezpečný.Nevím,nakolik se zabýváte problematikou této bitvy,chtěl bych Vás poprosit o podrobnosti k bojům zjm. v prostorech Nezamyslice-Dobromilice-Pivín-Skalka a Klenovice-Ivan-Klopotovice-Hrubšice.Dě kuji.
  • Re: Pro mirageivu

   Jim 20. 1. 2008 15:04
   Narazil jsem na Váší stránku až teď, jestli ještě máte zájem o informace o bojích v prostoru Dobromilice - Hradčany - Pivín něco málo bych Vám mohl zaslat. Nějaká fota + články a vyprávění pamětníků.
   • Re: Pro mirageivu

    Martin 16. 4. 2012 20:02
    Chtěl jsem se zeptat jestli by jste i mě nemohl poskytnout nějaké informace o bojich v této lokalitě. Předem děkuji Glozy@seznam.cz
   • Re: Pro mirageivu

    Glynwed 22. 1. 2008 09:24
    Dobrý den, jako člen redakce Fronty bych se chtěl zeptat zda by jste tyto materiály nechtěl uveřejnit na serveru Fronta.cz. Můžete mě konaktovat na glyn.wed@seznam.cz.
  • Re: Pro Marka S

   mirageiva 1. 8. 2004 20:21
   Bohužel Vás musím zklamat,touto oblastí se zabývám pouze okrajově,jedinou knihou ze které mohu čerpat je:Prostějovsko za války a tam se o bojích,které by Vás zajímaly nepíše.Já, jak jsem již psal mám nějaké informace od přímých pamětníků a to jsou vyloženě amatéři,takže tam o nějakých počtech jednotek,jména velitelů atd.nemůže být ani řeč.Asi nejlépe je používat Váš způsob,tj.obecních kronik.
Zobrazit všechny komentáře k: T-34