Komentáře k: Nepříliš prozíravé výroky

Zpět na: Nepříliš prozíravé výroky
 • Další výrok

  cinik 14. 6. 2004 21:12
  "Finové jsou už unavení válkou a touží po míru. Porazit je bude snažší než porazit Němce..."

  Stalin těšně před zahájením generální letní ofenzívy proti Finsku v roce 1944.

  Fakta (aneb co následovalo):
  Finské bojiště bylo jediným úsekem celé východní fronty, kde Rudá armáda nesplnila plán a to ani přes značné posily, které dostala. Finové podporování několika málo německými tankovými jednotkami dokázali s vypětím všech sil zastavit ruská vojska v krvavých bitvách u Vuosalmi, Tali a Ihantaly. SSSR poté odvolal požadavek bezpodmínečné kapitulace a vyjádřil ochotu jednat s finskou vládou o příměří. Zbytky svých úderných sil pak stáhl z finské fronty buďto na sever proti německým úsekům, nebo na jih, kde se dávno předtím zcela zhroutila německá Skupina armád Střed.
  • Re: Další výrok

   dzin 11. 10. 2004 23:08
   A ktomu je samozřejmě i alternativní výklad, že Stalin svou pohrůžku o bezpodmínečné kapitulaci myslel jen jako nátlak na Finy pro jejich vystoupení z války a stejně že RA nezastavil odpor Finů, ale sami přerušili bojové akce, protože jim šlo opět jen o vyřazení Finska z války a ne o jeho okupaci. Ale o tom jsme se už byvili. :o)
   • Re: Další výrok

    czert 11. 11. 2008 19:30
    dzine, to je u ruske/sovetske historie bezne ze se historie pise podle skutecnosti a ne dle planu. Jednotky splni plan - plan byl vzdy takovy. Nesplni - bylo to mysleno jako natlak/odlehcovaci akce.
    K finsku a 44 - kdyby to mysleli vazne, tak lifruji ony posili primo do finska a ne na stredni/jizni frontu, pak do finska a kdyz je ofenziva neuspesna, tak zase zpatky.
    A vzpominas na rok 42 a ruskou operaci mars ? utok na stredni fronte ? co se stalo -* ofenziva se nezdarila, ale naramne se darilo u stalingradu - proto oficialne mars byl na odlehceni stalingradu - a skutecnost ? Ve 43 se dalsi megaofenzivy misto toho, aby se tzamerili na rozvijeni stalingradskeho uspechu (byt se jim tam darilo s ofenzivama) byla naplanovana dalsi - s presne stejnymi cili jako o rok driv jako mel mars - a tentokrat uspela a oficialni ruske zdroje? ty rikaji ze to byla hlavni ofenziva pro 43 a ostatni jen podpurne.
    Bohuzel si nezpomenu na nazev onoho nastupce marsu ze 43.
   • Re: Další výrok

    Cinik 9. 5. 2005 11:43
    Ano, o tom jsme se už bavili. Překvapuje mne, že se toho nesmyslu stále držíte, ale na druhé straně u fanatického obdivovatele RA se to dá očekávat...
   • Re: Další výrok

    Peťo 4. 11. 2004 14:57
    Sami Fíni na začiatku ťaženia nesplnili žiadny svoj cieľ. Mali za úlohu obsadiť Leningrad, čo sa im nepodarilo ani po nasadení všetkých rezerv. Tie im samozrejme neskôr chýbali. Fíni boli prvý Nemeckí spojenci, ktorý ho opustili a nakoniec bojovali proti nemeckým jednotkám, ktoré sa po prímerí sťahovali do Nórska.
    • Re: Další výrok

     cinik 9. 5. 2005 11:42
     Finové nikdy neplánovali útok na Leningrad, naopak předem upozornili Němce, že se na ničem podobném podílet nehodlají. Máte naprosto špatné informace...
Zobrazit všechny komentáře k: Nepříliš prozíravé výroky