Komentáře k: Sudetoněmecká strana: Grundplanung O.A. z léta 1938

Zpět na: Sudetoněmecká strana: Grundplanung O.A. z léta 1938
 • RE: Grundplanung O.A.

  egli 30. 1. 2003 12:27
  Němečtí historici zpochybňují věrohodnost a někdy dokonce i samotnou fyzickou existenci dokumentu už od jeho prvního publikování na začátku 60. let.

  Poprvé se v úplnosti objevil česky ve sborníku Chtěli nás vyhubit (1961) a v německém překladu tohoto sborníku. Pochybnostem se zase není nutno tak moc divit, vzhledem k tomu, že tyto sborníky sestavoval Václav Král, známý komunistický falzifikátor a demagog.

  Já ale o pravosti tohoto dokumentu příliš nepochybuji. Zimmermann ve své knize v poznámce k tomu textu dokonce píše i to, že "se mu nepodařilo tento dokument v českých archivech objevit". Přitom je uložen ve Státním ústředním archivu (viz Sudety pod hákovým křížem, Usti nad L. 2002).

  Pokud by jednalo o falzifikát, musel by vzniknout někdy v roce 1945-1946 před procesem s K.H. Frankem, kde byl použit. Je otázka zda bylo za potřebí vytvářet nějaké falzifikáty, když jiných důkazů bylo dostatek.

  K těm nesrovnalostem, které Z. uvádí: nevím, ale mě se zdá, že ten "program" příliš nevybočuje z ostatních známých programů (memorandum Franka a Neuratha z 1940, Heydrichův projev z října 1941 a ledna 1942 apod.) V různých drobnostech a postupech se vždy lišily, ale cíl zůstával stejný.

  Němečtí historici zpochybňují pravost dokumentu zejména z jednoho důvodu - dokazuje, že SdP v létě 1938 nešlo jen o území obývaná Němci, ale o celý "českomoravský prostor".

  Doporučuji k prostudování studii věnovanou otázce pravosti tohoto dokumentu v knize Sudety pod hákovým křížem (Ústí nad Labem 2002) - zde jsou i odkazy na další literaturu k této problematice.

Vaše odpověď:

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.