Komentáře k: Velitel 1. čsl. samostaného praporu v SSSR

Zpět na: Velitel 1. čsl. samostaného praporu v SSSR
 • Re: Samozrejme chýba informácia

  Honza M. 23. 2. 2018 21:48
  Vzhledem k tomu, že v odpovědi popisovaný děj končí jmenováním L. Svobody velitelem armádního sboru, nejsou v ní vůbec žádné informace z průběhu bojů na území Slovenska.

  Pokud by se odpověď věnovala také tomuto období války, tak by v ní informace o tom, "jak Svoboda všechny vojáky slovenské armády, kteří nastoupili k 1.čsas poslal jako zajatce RA" stejně nebyla, protože taková informace pochopitelně není vůbec pravdivá.

  V době bojů na Slovensku do sboru vstoupilo či bylo odvedeno přes 10 tisíc Slováků (asi 500 důstojníků, 3.800 poddůstojníků a rotmistrů, 6.200 vojáků. Zejména 4. čs. brigáda, zformovaná v únoru 1945, se skládala převážně z vojáků bývalé Slovenské armády, včetně důstojnického sboru, i když samozřejmě přednost měli tací, kteří se předtím zapojili do povstání.

  Namátkou: plk. Pavol Kuna, plk. Mikuláš Markus, mjr. Štefan Murgaš-Magyar, bratři Veselovci (Mirko, Milan a Miloš), kpt. Teofil Galba, kpt. Pavel Kováč, abych připomenul aspoň ty nejznámější ze Slováků, kteří ke sboru přišli v lednu až dubnu 1945.
Zobrazit všechny komentáře k: Velitel 1. čsl. samostaného praporu v SSSR