Komentáře k: Těžký tank PzKpfw VI Ausf. B Tiger II (SdKfz 182)

Zpět na: Těžký tank PzKpfw VI Ausf. B Tiger II (SdKfz 182)
 • včas, ale nejdřív blbě a pak špatně

  milancz 8. 1. 2018 22:08
  Celkem nerozumím snaze srovnávat t34/76 s tigerem 1,2 a pantherem.
  Ano, t34/76 z roku 1940 skutečně byla slabší ve srovnání s pantherem a tigerem z roku 43 nebo 44. Přece, ale byly v té době kv85, kv1s, t34/85 a především samochodky které právě byly určené k ničení tanků. Srovnával bych is2, kv85, t34/85. Jak to dopadlo když německé tanky potkaly su 152, isu 152, su85, su 100, su 122, isu 122.

  Já bych raději byl v t34, protože do roku 1943 v ní šlo potkat jen pz 3 a 4, maximálně několik marderů a stugů 3. Od roku 43 se postupně začaly objevovat tygry a panthery, ale zase v malých počtech. Byly to nákladné hračky a nejen na peníze, ale na čas a především materiál. Němci měli operačního nasazení schopnou vždy maximálně 1/3 a často i méně z vyrobených. Zbytek byl vždy bud definitivně ztracenej, nebo v opravě a nebojeschopnej. A ne vždy jen protože to byl šmejd, kterému odcházela převodovka a motor, ale pro zásadní bojová poškození kdy se původní posádka musela vyluxovat nebo vymést její škvarky, benzín docela hoří. V lepším případě jen museli vyměnit dělo nebo mechaniku věže, pak tam strčit novou živou posádku s dobře nabiflovaným mein kampf od známého autora :-).

  Základ celého slavného úspěchu Němců byl přepad bez vyhlášení války, co nevybombardovali, převálcovali tanky a když to nestačilo, tak znovu dokola. Nic obdivuhodného. Když se zamyslíte, žádná romantika ani genialita. Ale i já to napočátku svého zájmu baštil a věřil nacistické propagandě která je nadčasová.

Vaše odpověď:

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.