Komentáře k: Luftwaffe nad Amerikou

Zpět na: Luftwaffe nad Amerikou
 • Brzy už nebudou vycházet ani špatné knihy

  Jan 5. 9. 2012 08:47
  Dobrý překladatel musí ovládat tři věci: musí perfektně ovládat jazyk, z kterého překládá, 2. musí mít stylistické schopnosti v jazyce do kterého překládá a 3. měl by mít odborné znalosti věcí, které jsou v textu. Obvykle český překladatel ovládá dobře jen jednu z těchto položek, proto na kvalitní překlad je třeba najmout další dva překladatele či jazykové a odborné redaktory, což opět bez grantu není možné. Máte naivní představu, že lidé napsaní jako odpovědný či jazykový redaktor text opravdu čtou.A pokud se bavíme o původní českém textu, tak tam si autoři musí kvalitu textu ohlídat sami. Většinou si sami někoho zaplatí. Ti chudí (což je většina) si dělají jazykového a odborného redaktora sami, což žádný jedinec nemůže zvládnout. Proto výsledek vypadá, jak vypadá a poté mladí šťouralové, kteří ještě nemusí živit rodinu a nemají žádnou jinou náplň života, kritizují tyto chudáky. Zřejmě mají pocit, že se mají málo špatně.

  P.S. Nevěřím Vám, je jste starý. Podle úrovně příspěvků odhaduji, že Vám ještě není ani 25. A podle webových stránek soudím, že se živíte mnohem snadněji než překladatelé, tak už na ně přestaňte machrovat a odborné recenze piště na odborné knihy a ne na knihy populární.
  • Re: Brzy už nebudou vycházet ani špatné knihy

   Glynwed 5. 9. 2012 11:12
   Frfníte nad tím, že se někdo opovážil poukázat na špatně přeložené odborné termíny? A co spíše doufat, že si z toho redaktor/překladatel vezme ponaučení a v příští knize se podobných chyb vyvaruje? Bylo by to logické, vzít si z kritiky ponaučení a podobné chyby již neopakovat. Bohužel, toto se u nás zřejmě nenosí. Raději se pustíte do kritika, který má sice pravdu, ale vlastně může být rád že má co číst. K vašemu přístupu k životu mě napadá přirovnání - až vám jednou číšník přinese přesolenou polévku, opovažte se ji kritizovat. Můžete být vůbec rád, že ten člověk v umaštěné zástěře v kuchyni vám za ty peníze, co bere, dal vůbec něco na talíř.
  • Re: Brzy už nebudou vycházet ani špatné knihy

   Martin 5. 9. 2012 09:37
   Vy tedy tvrdíte, že člověk (ať má práci jakoukoliv) je placený za něco, co ani neviděl, neměl v ruce, ... ("Máte naivní představu, že lidé napsaní jako odpovědný či jazykový redaktor text opravdu čtou"). Podepisujete smlouvy, které si ani nepřečtete, ano?

   Také Vás schválně poprosím o přečtení recenze www.fronta.cz/kniha/nolc-ceskoslov... a vyjádření, jak chcete autora hájit zde. Text je sice původní český, ale princip je stejný.
Zobrazit všechny komentáře k: Luftwaffe nad Amerikou