Komentáře k: Literární život ve stínu Mnichova (1938-1939)

Zpět na: Literární život ve stínu Mnichova (1938-1939)
 • To jsem zvědav

  jája 2. 1. 2011 20:44
  Jsem zvědavý, jestli někdo napíše taky obhajobu autorů ve svých dílech podporujících komunisty a sociálně spravedlivější řád a dostane takovou mediální podporu.

  Sám si odpovím: Asi ne, to se dneska "ve svobodném režimu" nenosí.
  • Re: To jsem zvědav

   Pavel Baloun 2. 1. 2011 23:48
   "Ve svobodném režimu" nikdo onu možnost nevylučuje; takovou práci můžete napsat a pokusit se ji vydat. Mediální podporu jistě získáte i když jinou než byste si přál.

   Ovšem kdo z literátů vlastně bránil komunistický režim? Usilování o sociálně spravedlivější řád bych s radil neslučovat.

   A ještě drobnost. Odráží literární díla skutečně ta usilování nebo tyto odrazy hledáme pouze my, čtenáři? Vším směřuji k pochybám, které vyslovil Vladimír Papoušek (shodou okolností v témže čísle Respektu, kde dochází ke chvále obezřetnosti užívání pojmů Jaroslavem Medem v jeho knize): "(...) literární texty přece nemají vliv jenom na literaturu, ale žijí si svůj život ve veřejném prostoru: někdo je vydává, někdo je pomlouvá, někdo s nimi souhlasí a druhý ne, jiný je používá v politice." Stačí se podívat na citace Haškova Švejka, Kafkova Zámku a dalších (nikdy nekončící seznam) v nejrozličnějších příležitostech.
Zobrazit všechny komentáře k: Literární život ve stínu Mnichova (1938-1939)