Komentáře k: Zpráva francouzského letectva o stavu sovětského letectva v roce 1938

Zpět na: Zpráva francouzského letectva o stavu sovětského letectva v roce 1938
 • Studie a skutečnost

  Optimista 1. 2. 2008 19:22
  A jak by dopadlo srovnání této studie se známými skutečnostmí z doby druhé světové války (např. bombardování Berlína sovětskými letadly hned v počátečním období války, několikanásobný vzrůst výroby letadel, vyvinutí nových špičkových strojů, atd.)? Nebyla studie příliš přezíravá nebo neúplná - třeba z důvodů sovětského utajování a neposkytnutí relevantních informací ?
  • Re: Studie a skutečnost

   ja_62 19. 2. 2008 17:54
   Ta studie nepochybně vykazuje známky jisté přezíravosti vůči možnostem SSSR, a počínající francouzský pesimismus. O tom svědčí i nerozhodný závěr ve stylu "sovětská pomoc může být důležitá, ale..." Nepochybně k tomu přispělo i sovětské utajování a propaganda (třeba závěr, že SSSR leteckou produkci za války prakticky nemůže zvýšit, je nejspíš logickým důsledkem sovětských údajů o mírové výrobě a systému plánování), ale na druhou stranu zpráva reflektuje i to, že v roce 1938 sovětské letectvo ve vývoji nových typů skutečně stagnovalo - např. prototypy všech moderních sovětských válečných stíhaček (MiG-1/3, LaGG-1/3, Jak-1) vzlétly až v roce 1940 (v roce 1938, mám takový pocit, stále testovalo I-17/180).
   Sovětské nálety na Berlín prováděly buď letouny DB-3 ze základen v pobaltských státech (v roce 1938 je SSSR neměl) a pak snad pár Pe-8, které v roce 1938 snad ještě byly ve stadiu prototypu. A pumový náklad dopravený na Berlín byl v obou případech takový, že nálety měly prakticky nanejvýš rušivý efekt.
   Takže si myslím, že v některých bodech jmůže být studie nepřesná, jinde poksytuje poměrně správné údaje, nicméně primární je to, že stále zůstává dobrým obrázkem toho, jaké informace měla v té době o stavu sovětských vzdušných sil Francie, a jaké závěry z nich vyvozovaly její vojenské a politické špičky.
Zobrazit všechny komentáře k: Zpráva francouzského letectva o stavu sovětského letectva v roce 1938