Komentáře k: Střední tank PzKpfw IV (SdKfz 161)

Zpět na: Střední tank PzKpfw IV (SdKfz 161)
 • Re: PzKpfw IV. x T-34 II.

  jojo 5. 10. 2007 10:57
  Ono jde hlavně o to, jak dokážeš zbraň použít. Rusové do poloviny roku 1943 prakticky neměli velitelské kádry na úrovni a tankové svazy byly používány naprosto nevhodně. Až po Kursku se taktika a úroveň vycvičenosti RA změnily a ztráty se rapidně snížily. Uvádí se dokonce (musel bych dlouho hledat, abych řekl kde přesně), že od podzimu 1943 až do okamžiku vstupu RA na říšské území byly ztráty obrněné techniky 1:1. Ruské ztráty se opět zvýšily s tím, jak rostlo zoufalství Němců bránících vlastní domovy.
  A k munici, podle mých zdrojů měly i tanky T34/76 na palubě 19 protipancéřových nábojů BR-350A, které se podle taktické situace kombinovaly s podkaliberními BR-350P, 53 trhavých F-354 či tříštivotrhavých OF-350 a pět kartáčových střel. Už jen opravdu malé množství protipancéřové munice v tanku je důkaz jiného způsobu taktického nasazení tanku u RA, která kladla důraz na podporu pěchoty, nikoli na protitankový boj. Němci v průběhu války ze svých tanků stvořili prakticky specializovanou protitankovou zbraň, která v závislosti na způsobu nasazení musela mít zákonitě menší ztráty, než jejích protivník.
  A k T34/85. Podle sovětských měřítek byl Panther těžkým tankem, hmotností Téčko o třídu překonával. Těžko říci, máme-li právo tyto dva tanky porovnávat. Panther byl rozhodně účinnější, ale Téčko bylo všudypřítomné a kdykoli nahraditelné. No, a bylo-li vhodně nasazeno a dobře vedeno, mohlo být soupeřem velmi důstojným a zhusta i vítězícím.

Vaše odpověď:

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.