Komentáře k: Jan Ferák - ¡No pasaran!

Zpět na: Jan Ferák - ¡No pasaran!
 • Oprava

  Rammjäger 13. 1. 2007 23:03
  "Karel Gubula-Král" má byť správne Karol Gabula-Kríž.
  • Re: Oprava

   David M 14. 1. 2007 14:01
   To je docela zajímavá informace, mnou uvedené jméno Karel Gubula-Král, je uváděno ve valné většině publikací, v níž jsou zmiňováni naši dobrovolníci mezi letci FARE. To samozřejmě nevylučuje možnou chybu, neboť je běžné přebírání informací z jedné práce do druhé. Já se setkal v jedné práci dokonce se jmény Karel Gubula, Karel Kříž i Karel Král, s tím, že šlo o tři odlišné jedince. Nejlépe asi bude ověřit informaci ohledně jména v primárním zdroji- archivu. Jelikož se chystám do pražské Invalidovny do VHA ohledně dohledávání informací k J. Ferákovi a K. Vejvodovi schválně se podívám, zda něco bude ke Karlu Gubulovi Královi (Gabulovi-Krížovi) ve složkách dobrovolníků. (ikdyž i chyba tam není vyloučena) Smím znát původ vaší(tvojí) informace??? V jedné práci, v níž jsou tyto postavy oddělené se píše o tom, že Karel Kříž byl pilot, Karel Král pozorovatel a oba ve Španělsku zahynuli. Já se touto osobou zatím podrobněji nezabýval, ale jak říkám schválně se podívám ve VHA.
   • Re: Oprava

    Rammjäger 16. 1. 2007 23:15
    Karol Gabula-Kríž bol pilot, narodený 1910 v Nitre, z čs. letectva vylúčený pre disciplinárne prehrešky (podobne ako Jan Ferák). Zahynul v 1937. Tieto informácie mám z archívnych materiálov, dobovej tlače a pod.
    • Re: Oprava

     DAVID M 17. 1. 2007 09:44
     Jak jsem říkal to je zajímavá informace, já si ještě ověřím některá fakta v VHA, jinak ohledně kázeňských prohřešků, u Vejvody a Johna je to jasné možná i u vámi zmiňovaného Gabuly, nicméně u Feráka pro to nejsou žádné archivní podklady (zatím) a jestli nějaké máte velice rád bych je viděl ostatně i o zmiňovaném Gabulovi([email protected]), máte-li přístup do Trnavy, kde jsou kmenové listy obou, které se léta snažím získat. Je pravda, že i v pražském VHA některé věci byly založeny a postupně vyplouvají. Zkrátka nemám-li v ruce archivní oporu pro tvrzení o kázeňských prohřešcích u Jana Feráka nebudu a ani nehodlám ji používat.
Zobrazit všechny komentáře k: Jan Ferák - ¡No pasaran!