Komentáře k: Od Donu k Dněpru (Sovětská ofenziva prosinec 1942 - srpen 1943)

Zpět na: Od Donu k Dněpru (Sovětská ofenziva prosinec 1942 - srpen 1943)
 • Propagandistu

  Ludva 25. 11. 2003 10:32
  Carella bych tu radši nezmiňoval. Mezi řádky je spousta zajímavých informací, ale je to dílo na úrovni memoárů, kde každá liška chválí svůj ocas.
  • RE: Propagandistu

   alyk 26. 11. 2003 08:58
   P. Carell ty knihy ale psal v 60-tych letech a byly prvni, ktere se zabyvaly dejinymi vychodni fronty z jineho pohledu nez vitezna a udatna RA! on obchazel ruzny veterany a nechal si popisovat udalosti jak je videli oni a pak to spojil s historii psanou vetsinou generalu a polnich marsalu. To, ze ty knihy vychazeji az koncem 90-tych let u nas je vec jina.
   • RE: RE: Propagandistu

    Ondík 27. 11. 2003 08:19
    No dobře, tak když to obecně nestačí, tak tedy konkrétně jeden příklad nekompletnosti a nepřesnosti za všechny: Porovnejte si stránky o útoku 5. gardové armády na Charkov. Podle Carella (Spálená země 256 a dále) vstoupilo toto uskupení (nerozeznává jednotlivé tankové sbory natož brigády) do bojů dne 19. srpna masivním útokem a ztratilo tohoto dne na spojnici Bogoduchov – Charkov 184 tanků T-34, další den 150 a pak ještě 80 několik km před samotným Charkovem. Která ze sovětských jednotek se nakonec probojovala o Charkova Carell neudává.
    Glantz , využívá kvalitnějších pramenů a (Recenzovaná kniha 351 a dále ) samozřejmě zná strukturu 5. GTA do jednotlivých brigád a začátek útoku klade na 21. srpna (počátek se nevyvedl, protože došlo k potížím při překonávání řeky Uda bylo asi 15 tanků zasaženo buď protivníkovým dělostřelectvem, nebo zapadlo do bahna o kolových vozidlech nemluvě. Vlastní útok ve směru Charkov začal až 22. srpna silou 111 bojeschopných tanků - armáda se vyčerpala v bojích u Zoločova a Bogoduchova , avšak už 12. a 13. srpna . Fronta ustrnula u městečka Korotiče, které Sověti dobyli jednou rotou tanků, ale ta pak byla zničena tanky 2. tankové divize SS Das Reich a boje získaly poziční charakter. 25. srpna zde zůstalo celé 5. GTA 50 posledních tanků schopných boje . Vlastní Charkov pak osvobodily střelecké divize 53. a 69. armády v noci z 22. na 23. srpna a dopoledne 23. 8.
    Carrell také nechává na přístupech k Charkovu bojovat SHD typu Ferdinad (str. 256). Jak je popsáno např. ve velmi kvalitní knize :Spielberger, W. J. , Doyle, H. L. , Jentz, T. J. : Schwere Jagdpanzer Entwicklung – Fertigung – Einsatz, Motorbuch Verlag, Stuttgart 1993, měly v této době dva Ferdinandy vyzbrojené Schwere Panzer Abteilungy (653. a 654.) úplně jiné starosti (po kurské bitvě se zbylé kusy se horko – těžko dávaly do bojeschopného stavu a právě se převážely od Orla k Dněpropetrovsku.
    A největší (používám takovýchto výrazů velmi nerad a na tomhle webu je to vůbec poprvé) kravinou je bezpochyby jméno velitele 5. GTA, které Carell (možná to padá na hlavu překladatele Leoše Jarena- to je můj favorit, na to jasně sázím - dost možná pseudonym, neboť při této úrovni překladu aby chodil domů, využívaje stok a kanálů) udává jako generál Šikovatelov . Každý, kdo viděl jakoukoli knihu o tankových bitvách v Rusku, alespoň z rychlíku ví , že velitelem 5. GTA byl u Charkova generálporučík Rotmistrov. Jeho jméno se ani v závěrečném rejstříku nevyskytuje. Záměna Šikovatelov – Rotmistrov je dost trapná, nemyslíte?
    I kdyby nedošlo k této v posledním odstavci popsané humorné vložce je toho dost, proč bychom Barbarossu a Spálenou zemi měli dnes považovat za překonané. Proti se mohou ohrazovat snad jen ti, co se jim vytrácí jednoduché schéma, kdy německé zbraně ničí masy ruských tanků a pak jim dojde munice, takže musí ustoupit a tím se prohraje válka (samozřejmě přeháním, Carell není tak jednoduchý).
    • RE: RE: RE: Propagandistu

     dzin 27. 11. 2003 22:16
     Souhlasim.
     Hlavni Carelluv problem je (alespon dle mne), ze necerpa z vicero na sobe nezavislych zdroju. Coz ovsem neni jenom jeho vysada, ale asi 90 procent knih a praci o vychodni fronte na nasem soucasnem trhu...
     • RE: RE: RE: RE: Propagandistu

      alyk 1. 12. 2003 11:00
      ale ty knihy uz jsou 30-40 let stary!! nemuzeme porovnavat studie z devadesatych let s tema ze sedesatych! Je jasny, ze glantz vyuzival i otevrenych archivu po padu SSSR. Carell takovou moznost nemel! Jenomze tohle je problem literatury, ktera se k nam dostava s takovym zpozdenim! Jinak k tomu Rotmistrovovi - jasna zamena prekladatele!
      • RE: RE: RE: RE: RE: Propagandistu

       kamil 2. 12. 2003 09:22
       ty tomu říkáš záměna, já tomu říkám blbost
      • RE: RE: RE: RE: RE: Propagandistu

       dzin 1. 12. 2003 22:29
       Presna tak, jak pise Ondik.
      • RE: RE: RE: RE: RE: Propagandistu

       Ondík 1. 12. 2003 12:23
       Glantz je také cca 12 let starý, nejedná se o úplně novou věc. Carell studoval i ruskou literaturu (stačí se podívat do seznamu použité literatury, ale zlomkovitě a zřejmě bez dostačující znalosti ruštiny)
       Nejde o to porovnávat, ale ukázat, že v současné době se z Carella prostě dost dobře vycházet nedá a že existuje literatura jiné generace.
    • RE: RE: RE: Propagandistu

     Hofi 27. 11. 2003 09:25
     Ale veď to s tým menom Rotmistrova je jasné! : nemecký šikovateľ (Feldwebel) je približný ekvivalent našeho rotmajstra/rotmistra, takže odtiaľ ten preklad :-)))))
     • RE: RE: RE: RE: Propagandistu

      dzin 27. 11. 2003 22:17
      Tak ma alespon body za snahu vse prelozit do cestiny...:))))) Ja se ted nedavno "kochal" jmeny jako generalove Timoszenko a Kowalow...
     • RE: RE: RE: RE: Propagandistu

      Ondík 27. 11. 2003 09:45
      Jasně a od této chvíle budeme překládat všechna jména:o). Už se těším, jak se o Mansteinovi bude mluvit jako o Lidokameňákovi :o)).
  • RE: Propagandistu

   Ondík 25. 11. 2003 11:13
   Jde spíše o to, že v jeho knihách (rozum. Carella)jsou mnohdy nepřesně určeny čísla jednotek, nebo zkomolen jejich název a podobně...
Zobrazit všechny komentáře k: Od Donu k Dněpru (Sovětská ofenziva prosinec 1942 - srpen 1943)