Komentáře k: Seznam leteckých jednotek Svobodné Francie

Zpět na: Seznam leteckých jednotek Svobodné Francie
 • Poznámka

  von Fenstein 23. 11. 2006 09:50
  No ono je dost problematické prohlásit, že šlo o jednotky Svobodných Francouzů, protože dost velká spousta těch jednotek byly profesionální jednotky, které po dobytí Afriky přešli pod USAAF nebo de Gaulla (takže to byly jednotky bojující na obou stranách fronty, nedjříve střílející Američany a Brity - viz. bitvy na nebi Senegalu a pak Němce :)). Samozřejmě je to spíše snaha francouzofilu, poukazat na nejaky valecny uspech, ktery v dejinach nikdy nemeli :)))

  Navíc nějak autor zapomněl na francouzské jednotky na straně SSSR, že ?? Jako Normandie-Němen (popř. Normandy-Niemen) :))
  • Re: Poznámka

   Tom 23. 11. 2006 19:55
   No ono je taky problematické, nazvat je jakkoli jinak, že? Oficiální název těchto leteckých sil je v článku uveden, takže dost dobře nechápu, kam ta připomínka míří. To, že část francouzského letectva střílela na Brity a Američany je fakt, který jaksi nikdo nezpochybňuje. Také k té střelbě dostaly patřičné rozkazy.
   Normandie Němen je uvedena na jedenáctém řádku - patrně čtete dost povšechně :-)
   A k tomu "válečnému úspěchu"...podivná je taková připomínka od někoho, kdo používá německy znějící nick. V posledních asi 120 letech Německo všechny války, které vyvolalo, prohrálo. Tak proč ty trapné narážky na Svobodné Francouze, co se nesmířili s kapitulací a pět let bojovali za osvobození od nácků :-))
  • Re: Poznámka

   jkl 23. 11. 2006 11:36
   Nesmysl. Jednotky pod de Gaullem BYLI Svobodní Francouzi a odkud pocházeli je úplně jedno.

   Co se týká podřízenosti USAAF, tak neumíte číst? :-)

   Co se týká Normandie-Němen, tak zřejmě také neumíte číst? :-))
   • Re: Poznámka

    von Fenstein 24. 11. 2006 09:30
    No odpovím najednou oběma vzhledem k tomu, že se u obou příspěvků pusa předchází před rozumem :))

    Tudíž co jsem se snažil naznačit:
    a) Jednotky v Rusku - nebyla pouze jedna a to Normandie Niemen, tu jsem pouze uváděl jako příklad, abyste pochopili kam mířím. Byli další francouzské pluky, popř. smíšené jednotky Rusů a Fra, z hlavy teď nevím čísla, nicméně bez problémů se dají najít na ruských serverech.
    b) Nezpochybňuji, že se jednalo o Svobodné Francouze "titulem" zpochybňuji pouze de Gaullovské a jiné interpretace vůle, rozhodnutí, ochotu (viz. např můj odkaz na jednotky ze Senegalu, atd.) těchto svobodných Francouzů, více např. životopis Georga Lemara a dalších letců z Armée de l'Air de Vichy. Co tedy zpochybňuji je spíše romantická představa o Svobodných Francouzích (tedy jako vojácích chtějících jít bojovat proti Německu - jak je vidět ze životopisů ve skutečnosti je to dosti jinak), která je samozřejmě především díky vlivu FRA autorů a de Gaullova dalšího vývoje.
    c) vojenská historie Německa - no nevím, nevím, ale ve srovnání s Francií i za posledních 100 let je stále dobrá - francouzské debakly za posledních 60 let radši nezmiňovat. Navíc FRA je jediná země, která prohrála několikrát s Itálií :D :D
    A propo napadá mě je snad v celé historii nějaká válka, kterou Francie vyhrála (kromě občanské :))
    d) Vážím si těch jednotlivých Francouzů (zejména těch z britské fronty v Severní Africe), co bojovali proti Německu !!
    • Re: Poznámka

     jkl 24. 11. 2006 11:54
     ad a) Tak to jsem tedy také zvědav na "další francouzské pluky" na východní frontě :-))

     ad b-c) to je už je jen na internetu standardní tlachání...
    • Re: Poznámka

     Tom 24. 11. 2006 09:44
     Tak výslovně o dalších francouzských plucích v Rusku si nechám vyprávět :-) Teda nikdy jsem si nemyslel, že bych mohl vědět všechno, ale na tohle si opravdu počkám - zejména za situace, kdy je mi znám tristní stav doplňování ztrát u Normandie.
     Mohu poprosit o ty linky, nebo nějaká jména, literaturu...cokoli...:-)
     • Re: Poznámka

      von Fenstein 7. 12. 2006 10:25
      Nazdar Tome,

      takže mám pár věcí, jak jsem slíbil. Během zítřka ti pošlu asi 5 obrázků naskenovaných obrázků z knihy (kterou sem měl doma, aniž by mě to napadlo - joo pátrání po ruské peruti beru vážně - jedinej problém je projít všechny materiály, co jsem za poslední 3 měsíce četl, pako :)), kde jsou naskenované skoro všechny jednotky Svobodných Francouzů - tedy jak bombardovací, průzkumné, tak stíhací, tak transportní/kurýrní a samozřejmě také pobřežní. Společně s tím ti pošlu na českém netu neuváděné seznamy jednotek French Forces of the Interior (FFI) – Forces Aériennes de l'Atlantique a French Fleet Air Arm. K tomu sem našel pár údajů o francouzských Aviation d'observation d'artillerie.

      Vše se jedná o jednotky patřící "oficiálně" ke Svobodným Francouzům.

      Jak s tím naložíš je na tobě ... Scany pochází ze série historických sešítků:
      Histoire succincte de Forces Aériennes (1910-1998), autor vice-admiral Roger Vercken, nakladelství ARDHAN, publikace 2002-3
      nicméně zde je zmíněno, že se nejedná o celkový přehled jednotek, stále část chybí.

      Ohledně té další rusko-francouzské jednotky jsem již také napsal email svému ruskému kamarádovi, který se tímhle zabývá takže počkáme na jeho reakci :))

      P.S. Sorry za počáteční tón a přístup k diskusi :))
      • Re: Poznámka

       Moby 17. 12. 2006 21:07
       Fenstein - našli rádcove našli nějaký další francouzský jednotky v Rusku? Nebo nenašli?
Zobrazit všechny komentáře k: Seznam leteckých jednotek Svobodné Francie