Komentáře k: Zázrak u Midway

Zpět na: Zázrak u Midway
 • Dalsi fakta

  Czert 11. 7. 2006 12:29
  co zapomel autor uvest - je sice kkrasne, ze autor uvedl, ze pri rozhodujicich 5 mintach nebyla CAP (letecke kryti), ale sluselo by k tomu uvest ze to bylo proto, ze uz nemeli palivo (a druhe kryty melo startovat za chvily) - a i to byla chyba v japonskem planu - nebylo vypracovano neprerusovane letecke kryty, jen etapove.
  No a ten osudny letoun - to ze odstartovat o pul hodiny nebylo rozhodujici, rozhodujici bylo to, ze mu nefungovala radiostanice, a proto ze mu nefungovala, tak se prave dulezitym stalo to, ze startoval o pul hodiny pozdeji.
  • Re: Dalsi fakta

   Dansen 13. 5. 2009 18:05
   Stíhačkám palivo nedošlo, jelikož A6M2 měly vytrvalost cca 12 hodin! Docházela jim ale munice, protože 20mm kanóny měly zásobníky jen na 60 nábojů a synchonizované lehké kulomety byly neúčinné ...
   • Re: Dalsi fakta

    Tom 20. 5. 2009 06:20
    12 hodin možná za velmi ideálních podmínek, určitě ne (v případě zeke z doprovodu 1. vlny) při doprovodu bombardérů a po boji s americkými stíhačkami nad Midwayí a stejně tak ne (u zeke stíhací ochrany svazu) při boji s torpédovými bombardéry.
  • Re: Dalsi fakta

   Vojtěch 27. 1. 2007 18:56
   v jedny knize sem cetl ze vzdusne kryti v tech osudovych peti minutach castecne furt bylo...ovsem bylo roztrousene po obloze dal od letadlovych lodi a stihalo torpedove vindicatory z predesleho naletu
   • Re: Dalsi fakta

    Vojtěch 28. 1. 2007 16:58
    Právě že se řiká, že ten nálet torpédových letounů byl klíčový. I když se jim nepodařilo poškodit ani jednu loď nebo letadlo, tak umožnili tý vlně střemhlavejch bombardérů zasadit Japoncům těžký úder tím, že na sebe nalákaly převážnou část stíhacích zer.
  • Re: Dalsi fakta

   Tom 13. 7. 2006 05:29
   Omyl na omyl...
   V době útoku Dauntlessů (9:20 až 9:40) bylo ve vzduchu minimálně 36 stíhaček Zero - na palubách se nacházely jen stroje chystané k útoku na US lodě. Chybou stíhací ochrany bylo především to, že bez radaru a centrálního velení se stíhačky v uplynulé hodině soustředily především do malých výšek, kde vedly úspěšné boje s US torpédovými bombardéry. Ostatně, hned první SBD byl po vybrání střemhlavého útoku napaden Zery a jeho pilot raněn.
   "Osudnému letounu" co startoval z křižníku Tone radiostanice fungovala - první depeše o zpozorování amerického svazu přišla už v 7:28 a další následovaly - právě proto, že depeše byly nepřesné a zčásti si odporovaly, tak Nagumo nařizoval ony "pověstné" změny výzbroje u druhé útočné vlny.
   Radiostanice nefungovala až průzkumnému letounu (jeden z prototypů budoucí "Judy" ), který startoval okolo 10:00 z lodi Hirjú - ten rovněž nalezl US svaz a rovněž chybně identifikoval jeho složení, ale hlášení mohl podat až po návratu - těsně před potopením Hirjú.
Zobrazit všechny komentáře k: Zázrak u Midway