Když se mi náhodou dostala do rukou tato brožurka, tak už po krátkém prolistování jsem k ní přistupoval hodně nedůvěřivě. Berte tedy tento text jako silně „zaujatý“.

Tzv. „informací“ o nacistických letech do vesmíru, o nacistických základnách na v Antarktidě nebo na měsíci, o nacistických UFO apod. najdeme na Internetu stovky. Stejné téma si vybrali i autoři publikace Wunderland - mimozemské technologie Třetí říše.

Autoři smíchali (nepříliš dokonale) reálné informace o skutečných „zázračných zbraních“ nacistů, jako byla letounová střela Fi-103 (kterou nesprávně označují jako A-2), raketa A-4 (V-2) nebo plánované dělo na šípové střely V-3 se svými domněnkami. Jako V-4 označují pilotovanou verzi Fi-103, jako V-5 označují raketové letadlo Bachem Ba 349 Natter. Toto všechno byly reálné projekty, k nim ale autoři z vlastní fantazie „doplnili“ ještě další V-6 až V-18, mezi něž zařadili i létající talíře (V-7 a V-8), které měli údajně nacisté vyvíjet.

Dále míchají reálné údaje o nacistických podzemních bunkrech na území Polska a protektorátu a o jaderném výzkumu se svými domněnkami o vývoji diskoplánů, jaderných bomb apod. v těchto objektech. Diskoplán měl být údajně vyvíjen v pražské Avii a 24. února v souvislosti s bombardováním Drážďan, kdy jeden proud amerických bombardérů omylem bombardoval Prahu, evakuován do údajné podzemní továrny v Chebu (zde se autoři trošku mýlí, bombardování Drážďan neproběhlo 24. ale 14. února).

Zmiňují se i o případu štěchovického „pokladu“, který měl údajně obsahovat i dokumenty týkající se tajných nacistických projektů. Faktem je, že v únoru 1946 Američané ze štěchovického prostoru odvezli bez vědomí čs. úřadů (vlastně ukradli) několik beden, z nichž některé potom vrátili, ale jestli byly všechny, není známo.

Zajímavá je teorie, že při známém incidentu v Roswellu v roce 1947 nešlo o zřícení mimozemské lodě, ale o zřícení diskoplánu, který Američané získali od Němců. Že v Roswellu „něco“ spadlo a že americká armáda se to snažila utajit (až po padesáti letech najednou „přiznala“, že to byl prý meteorologický balón), to ví každý. Není tedy úplně scestná myšlenka, že zde mohla testovat nějaký nový druh zbraně (letadlo, raketa...), který získala v Německu. V rámci operace Paperclip bylo do USA dopraveno mnoho nacistických vědců i know-how (nejznámějším příkladem je SS-Sturmbannführer dr. Wernher von Braun, otec amerického vesmírného programu).

Autoři rozvíjí i fantastickou teorii o nacistických základnách v Antarktidě, kde mělo údajně docházet k pokusům s létajícími talíři. Jako doklad uvádějí i seznam ponorek, které se v roce 1945 ztratily nebo byly potopeny u pobřeží jižní Ameriky. Podle mě to spíš svědčí o tom, že spousta nacistů, dokumentů a cenností zmizela v jihoamerických státech, než o tom, že by směřovaly do fiktivních nacistických základen v Neuschwabenlandu v Antarktidě.

Tristní (možná spíš úsměvný) obrázek se nám naskytne, pokud se podíváme na seznam literatury a pramenů, ze kterých autoři čerpali. Z 90% jde o různou „ufistickou“ literaturu anebo o články z tak renomovaných časopisů a novin, jako je třeba Blesk.

Stejně tak vyobrazené „dokumenty“ a obrázky, které v knize zabírají asi třicet stran můžeme rozdělit do dvou kategorií: autentické nacistické a neautentické. Pokud je dokument autentický, tak nepojednává o UFO, pokud není autentický, tak ano. Autoři tak do knihy zařadili, jako důkaz o mimozemských technologiích nacistů, např. autentický dokument ve kterém se zakazuje trestat vězně v táboře Dora, různé dokumenty vztahující se k V-1 a V-2 apod. Dále je zde spousta nákresů údajných nacistických létajících talířů z různých ufologických časopisů. Kniha se přímo hemží formulacemi: „z jistého zdroje“, „podle některých zdrojů“, „z určitých pramenů«, „údajně“ apod.

Docela mě překvapilo, že jeden z autorů je prý vystudovaný historik, zaměstnanec muzea v Košicích. V malém medailonu na konci knihy se uvádí, že už vydal několik knížek s podobnou tematikou, jednu z nich prý „kritika označila za nejlepší knihu od vydání Jitra kouzelníků Bergiera a Pauwelse. Zajímalo by mě, která kritika to asi byla. A navíc pokud se někdo odvolává na Jitro kouzelníků, které je plné nesmyslů (doporučuji přečíst si např. knihu Okultní kořeny nacismu, kde se mnohé z těchto nesmyslů vyvrací), tak to hovoří samo za sebe.